اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸
وعده رئیسی در دیدار دانشجویان:

اعلام‌کنندگان فساد تشویق می‌شوند

اعلام‌کنندگان فساد تشویق می‌شوند

نشست صمیمانه با دانشجویان با دیدگاه‎های مختلف سیاسی اما با وجه مشترک دغدغه‎مندی نسبت به اصلاح امور»، در سومین ماه از حضور سید ابراهیم رئیسی در مسند ریاست قوه قضائیه محقق شد. هدفی که او در ابتدای آغاز به کارش در دستگاه قضایی به‌دنبال آن بود در جلسه‌ای 3 ساعته، دانشجویان تشکل‎های مختلف از اصلاح‌طلب و اصولگرا را دور هم جمع کرد تا انتقادات و نقطه نظرات خود را مطرح کنند.

گروه سیاسی/ «نشست صمیمانه با دانشجویان با دیدگاههای مختلف سیاسی اما با وجه مشترک دغدغهمندی نسبت به اصلاح امور»، در سومین ماه از حضور سید ابراهیم رئیسی در مسند ریاست قوه قضائیه محقق شد. هدفی که او در ابتدای آغاز به کارش در دستگاه قضایی به‌دنبال آن بود در جلسه‌ای 3 ساعته، دانشجویان تشکلهای مختلف از اصلاح‌طلب و اصولگرا را دور هم جمع کرد تا انتقادات و نقطه نظرات خود را مطرح کنند. یکی از وجود 15میلیون پرونده در قوه قضائیه شکایت داشت و آن را شایسته جامعه شیعی ندانست، دیگری از فضای مجازی و آسیب‏‌های اخلاقی آن گلایه کرد، دانشجویی معترض چسبندگی زیاد این قوه به نهاد حاکمیت بود و نماینده تشکلی هم از مقابله با فساد گفت و لازمه نتیجه بخش بودن آن را مبارزه با این مقوله در دستگاه قضایی دانست.
چهارشنبه 25 اردیبهشت، روز دانشجو نبود تا هرکس به بهانه بزرگداشت این روز هم که شده، دانشجویان را دور خود جمع کند و نمایی از همبستگی این قشر با نهاد تحت ریاست خود نشان دهد. گویا ابراهیم رئیسی سنگ بنای این کار را گذاشته تا در ادامه نیز همچنان دانشجویان را طرف مشورت خود قرار دهد. آنگونه که خود می‌گوید: «این جلسه باید آغاز ارتباطها باشد. شما نماینده دانشجویان هستید و البته ارتباط ما علاوه بر نمایندگان دانشجویان، باید با کل بدنه دانشجویی هم برقرار باشد.»
 دانشجویان همواره از جمله قشرهایی هستند که پیگیر پرونده‌های فساد هستند و نسبت به نحوه مواجهه با این پرونده‌ها معولاً انتقادهایی هم داشته‌اند. از جمله این انتقادها که البته منحصر به دانشجویان هم نبوده، ابهام قانون درباره افشا‌کنندگان فساد است. موضوعی که گاهی باعث شده افراد یا رسانه‌های مطرح‌کننده فساد خود نیز گرفتار رفت و آمدهای قضایی هم بشوند. حال آنکه به اذعان کارشناسان رسانه‌های آزاد سهم بسزایی در مبارزه و البته پیشگیری از وقوع فساد دارند. اصولی که رئیس قوه قضائیه در دیدار خود با دانشجویان بر آنها صحه گذاشته و البته حاوی خبر خوشی هم بود. او خبر داد که از این پس اعلام‌کنندگان فساد نه تنها تحت فشار قرار نخواهند گرفت بلکه تشویق هم می‌شوند.
خبردهندگان از فساد را نباید تحت فشار قرار داد
رئیسی با اشاره به اینکه مردم بهترین ناظران علیه فساد هستند، گفت: هرجا به مردم اعتماد کردیم و مردم را به میدان آوردیم، آنجا حوزه موفقیت ما بوده است؛ لذا از گزارشات مردمی پیرامون فساد حمایت می‌کنیم و کسانی را که خبر از فساد دهند، مورد تشویق قرار می‌دهیم. ما این موضوع را به‌صورت قانونمند دنبال می‌کنیم تا سازوکار آن فراهم شود و افراد مخبر و خبردهنده از فساد تحت فشار قرار نگیرند و تشویق شوند. البته نه اینکه یک مسئولی مدتی در جایی مشغول بوده و حالا بیرون آمده و اعلام کند در آن مجموعه فساد وجود دارد؛ این قابل پیگرد است که چرا این فرد تاکنون از این فساد در آن مجموعه خبر نداده است.
تأکید بر استفاده از ظرفیت‌های مردمی
آیت‌الله رئیسی با تأکید بر اینکه دستگاه قضایی هیچ خط قرمزی در برخورد با فساد ندارد، افزود: در این بخش نیز از ظرفیت‌ها و نظارت‌های مردمی استفاده خواهیم کرد.رئیس قوه قضائیه در ادامه با تأکید بر ضرورت بهرهمندی دستگاه قضایی از نقش مردم و سازمان‏‌های مردم نهاد بویژه در حوزه پیشگیری از جرایم و کاهش آسیبهای اجتماعی تصریح کرد: هر چه نهادهای فرهنگی و رسانه‏‌ها فعال‏تر باشند، شاهد کاهش جرایم خواهیم بود. باید از انگیزه‌ها و اندیشه‏‌های جرم جلوگیری کرد و سپس با تشدید نظارتها کاری کرد که اساساً امکان و ساز و کار ارتکاب جرم وجود نداشته باشد.
فضای مجازی باید فضایی برای استفاده مردم باشد، نه سوءاستفاده
آیتالله رئیسی در پاسخ به نگرانی یکی از دانشجویان در خصوص فضای مجازی عنوان کرد: امروز کسی تردید ندارد که باید از فضای مجازی برای تسهیل امور و دسترسی مردم و انتقال اطلاعات استفاده شود؛ اما این فضا باید مدیریت شود؛ یعنی این بستر مجازی نباید برای مجرمان و قانون‌گریزان یک بستر جرم فراهم کند و بستری برای ورود به حریم خصوصی مردم باشد. فضای مجازی باید فضایی برای استفاده مردم باشد؛ نه فضایی برای سوء‌استفاده جهت ضربه زدن به حقوق مردم، آزادی، آبرو و حیثیت مردم و اخلاق جامعه و بسیاری دیگر از حقوق جامعه.
لزوم تقنین هرچه بیشتر قوانین حمایتی از بانوان
رئیس قوه قضائیه در پاسخ به درخواست یکی از دانشجویان در مورد ضرورت ارتقای فعالیت زنان در قوه قضائیه، به حضور زنان در بخش‏‌های مختلف دستگاه قضایی تا سطح دیوان عالی کشور اشاره و البته بر بهره‌مندی بیشتر از بانوان در سطوح گوناگون قوه قضائیه تأکید کرد. آیت‏‌الله رئیسی همچنین با تأکید بر لزوم تقنین هرچه بیشتر قوانین حمایتی از بانوان، به نقش زنان در حوزههای تربیتی و پیشگیری از جرایم اشاره کرد.
تعریف رئیس دستگاه قضا از دانشجوی سیاسی
آیتالله رئیسی در ابتدای این نشست و پیش از پاسخ به سؤالات نمایندگان تشکلهای دانشجویی در تعریف دانشجوی سیاسی عنوان کرد: دانشجوی سیاسی، لزوماً دانشجویی نیست که عضو یک حزب یا جریان سیاسی باشد بلکه دانشجوی سیاسی، دانشجویی است که جامعه خود را بخوبی بشناسد، نیازهای جامعه را بدرستی درک کند و متناسب با این شناخت به ایفای نقش بپردازد. از این جهت، سیاسیترین چهره‌ها و روشنفکران واقعی جامعه ما شهدا هستند که مسئولیت اجتماعی، سیاسی و دینی خود را به بهترین شکل ممکن ایفا کردند.
 به‌گزارش فارس، رئیس قوه قضائیه با تأکید بر اهمیت بهره‌مندی از دیدگاههای مسئولان، قضات، حقوقدانان، صاحبنظران و عموم مردم خصوصاً دانشجویان دردآشنا، عدالتخواه، حق‏جو و دغدغه‌مند، تصریح کرد: دانشجویان با نگرشهای مختلف سیاسی، یک وجه مشترک دارند و آن دغدغه نسبت به مسائل جامعه و آسیب‌‏های اجتماعی است. بی‌‏تردید خواسته غایی همه ما داشتن جامعهای مبتنی بر ارزشهای الهی است و همگی در این مسیر تلاش میکنیم.
پرونده بورسیهها را با جدیت پیگیری میکنیم
رئیس قوه قضائیه درباره ورود دستگاه قضایی به موضوع بورسیهها نیز که سؤال یکی دیگر از نمایندگان دانشجویان بود، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب چند بار در این خصوص تأکید کرده‌اند. پیگیری‏‌های لازم در این زمینه وجود داشته اما کافی نبوده است. ما مصمم هستیم که این موضوع را با جدیت پیگیری کنیم و تلاشمان این است که حقی از کسی در این راستا ضایع نشود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.