اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

پمپئو به روسیه می‌رود

پمپئو به روسیه می‌رود
ندا آکیش خبرنگار

مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا دیروز یکشنبه به وقت محلی واشنگتن را به مقصد مسکو ترک کرد تا برای اولین بار با سرگئی لاوروف، همتای روس خود و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در خاک این کشور دیدار کند.

آنها قرار است بر سر موضوعات مختلف از بحران ونزوئلا گرفته تا برنامه هسته‌ای کره شمالی و حتی دخالت روسیه در انتخابات 2016 امریکا گفت‌و‌گو کنند اما هیچ‌کدام از این موضوع‌ها برای منتقدان داخلی دولت واشنگتن که این سفر را در راستای بهبود روابط امریکا – روسیه می‌دانند، جالب نیست.
به گزارش تایم، پمپئو جسارت سفر به روسیه و دیدار با پوتین و لاوروف را پس از آن پیدا کرد که رابرت مولر، بازرس پرونده تبانی احتمالی کمپین ترامپ با روس‌ها چندی پیش در گزارشی اعلام کرد، هیچ مدرکی برای اثبات این تبانی به دست نیاورده است. چند روز پس از گزارش مولر، ترامپ با پوتین تلفنی گفت‌و‌گو کرد، پمپئو در فنلاند با لاوروف دیدار و گفت‌و‌گو کرد و حالا هم پمپئو  در سفارت امریکا در مسکو  است و  پس از آن مسکو را به مقصد سوچی، جایی که برای دیدارش با لاوروف و پوتین مهیا شده، ترک می‌کند. او در روسیه 48 ساعت وقت دارد که درباره روابط دو کشور، بحران اوکراین، بحران ونزوئلا، بحران سوریه و اتهام دخالت روسیه در انتخابات امریکا گفت‌و‌گو کند. این در حالی است که منتقدان داخلی دولت واشنگتن همچنان از علاقه شدید شخص ترامپ به نزدیک شدن به روسیه ابراز نگرانی می‌کنند و سفر پمپئو به روسیه را نیز به صلاح امنیت ملی امریکا نمی‌دانند. هرچند قرار است در این دیدار مسائل مورد اختلاف دو طرف بررسی شود. اما بسیاری از تحلیلگران معتقدند سفر پمپئو به روسیه در واقع با هدف هموار کردن زمینه دیدار رسمی ترامپ با پوتین انجام می‌شود. این دو رهبر احتمالاً در حاشیه اجلاس جی 20 در ژاپن در ماه ژوئن دیدار خواهند کرد.
 
کپی