اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

واکنش مطهری به شماره دادن ترامپ/ حرف دل ترامپ مذاکره و معامله است/ آمریکا به خاطر اسرائیل آمادگی جنگ ندارد

واکنش مطهری به شماره دادن ترامپ/ حرف دل ترامپ مذاکره و معامله است/ آمریکا به خاطر اسرائیل آمادگی جنگ ندارد

تصمیم شورای عالی امنیت ملی درباره برجام شجاعانه و مدبرانه بود/ آمریکا از طرفی ناو هواپیمابر ارسال می‌کند و ترامپ از طرفی التماس می‌کند با او تماس بگیریم/ حرف دل ترامپ معامله است/ آمریکا آمادگی جنگ را ندارد، زیرا اسرائیل در تیررس ایران است/ حضور نیروهای نظامی آمریکا در خلیج فارس جنگ روانی است/ اکنون وقت خوبی برای مذاکره بین ایران و آمریکا نیست

علی مطهری نایب رییس مجلس در نطق میان دستور خود در جلسه علنی صبح امروز با اشاره به کاهش تعهدات برجامی ایران گفت:‌ تصمیم به موقع جمهوری اسلامی درباره تعلیق برخی تعهدات خود در برجام، از یک سو نشان داد که ایران در موضع ضعف قرار ندارد و از سوی دیگر کشورهایی را به نکوهش آمریکا وا داشت و از جانب سوم آمریکا را دچار مواضع متناقض کرد به طوری که از یک طرف ناو هواپیمابر ارسال می‌کنند و از طرف دیگر ترامپ التماس می‌کند که با من تماس بگیرید.

نایب رییس مجلس تصمیم شورای عالی امنیت ملی درباره کاهش تعهدات برجامی ایران را شجاعانه و مدبرانه توصیف کرد.

نطق میان دستور علی مطهری در جلسه علنی مجلس

به گزارش ایسنا، علی مطهری در نطق میان دستور خود در جلسه علنی صبح امروز(یکشنبه) مجلس با اشاره به کاهش تعهدات برجامی ایران گفت:‌ تصمیم به موقع جمهوری اسلامی درباره تعلیق برخی تعهدات خود در برجام، از یک سو نشان داد که ایران در موضع ضعف قرار ندارد و از سوی دیگر کشورهایی را به نکوهش آمریکا وا داشت و از جانب سوم آمریکا را دچار مواضع متناقض کرد به طوری که از یک طرف ناو هواپیمابر ارسال می‌کنند و از طرف دیگر ترامپ التماس می‌کند که با من تماس بگیرید.

 از طرفی ناوهواپیمابر اعزام و از طرفی دیگر التماس مذاکره می‌کنید !

وی افزود: حرف ترامپ این است که مانند رژیم شاه تحت فرمان من باشید و اشغال فلسطین را به رسمیت بشناسید تا من به شما رفاه بدهم. پاسخ ما این است که "هیهات منّا الذّله" ما تن به خواری نمی‌دهیم و بدون نیاز به آمریکا با تلاش خود به رفاه هم می‌رسیم. آمریکا باید بداند که دوره حکومت بر دنیا برای او پایان رسیده و قطب اسلامی در حال شکل گرفتن است و آینده خاورمیانه به دست مسلمانان رقم می‌خورد. غربی‌ها باید قبول کنند که در جنگ صلیبی شکست خوردند و دیگر از راه اشغال فلسطین دنبال انتقام‌گیری از مسلمانان نباشند.

مطهری با بیان اینکه امروز دو عنصر مقاومت و وحدت می‌تواند ما را از شرایط سخت کنونی با سرافرازی خارج کند، اضافه کرد: ترامپ فریب اعتراضات دی ماه سال ۹۶ را خورد و خیال می‌کرد با چند فشار اقتصادی مردم را مقابل حکومت قرار می‌دهد غافل از این که آن اعتراضات ریشه در درون خود حکومت داشت و ناشی از رقابت‌های سیاسی بود. امروز ترامپ برای انتخابات آینده خود به شدت نیاز به برگ ایران دارد و مقامات کشور می‌توانند از این فرصت به نحو مقتضی و عزتمندانه استفاده کنند.

نایب رییس مجلس همچنین ابراز عقیده کرد: لازم است شورای عالی امنیت ملی نظیر تصمیم شجاعانه و مدبرانه‌ای که درباره برجام گرفت درباره سرنوشت محصوران خانگی انتخابات سال ۸۸ نیز بگیرد که فردا دیر خواهد بود. اگر یکی از آنها در این حال از دنیا برود معضلی برای کشور ایجاد می‌شود.

وی در بخش دیگری از نطق خود با اشاره به اعلام نظر اخیر هیات عالی نظارت بر سیاست های کلی نظام در مجمع تشخیص مصلحت درباره مصوبه مجلس مبنی بر استانی شدن انتخابات گفت: توجه مجلس محترم را به مسئله هیئت عالی نظارت به اجرای سیاست‌های کلی نظام که به صورت معضلی درآمده است جلب می‌کنم. اگر این هیئت که در دل مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار دارد به رویه اخیر خود ادامه دهد چیزی برای مجلس شورای اسلامی باقی نمی‌ماند. این هیئت صرفا می‌تواند نظارت خود را درباره انطباق یا عدم انطباق طرح یا لایحه‌ای با سیاستهای کلی نظام در حین بررسی آن طرح یا لایحه به مجلس اعلام کند اما تصمیم با نمایندگان است و آنچه که تصویب می‌شود صرفا باید برای بررسی انطباق یا عدم انطباق آن با قانون اساسی و شرع به شورای نگهبان برود.

مطهری ادامه داد: ولی اکنون هیئت مذکور در مجمع تشخیص، به مثابه شورای نگهبان دوم مصوبات مجلس را از نظر انطباق یا عدم انطباق با سیاستهای کلی نظام بررسی می‌کند و مانند شورای نگهبان نامه ارسال می‌کند که این ماده و آن ماده باید این‌گونه اصلاح شود و می‌دانیم با وجود صدها سیاست کلی، هر مصوبه‌ای از مجلس را می‌توان مورد ایراد قرار داد و به این ترتیب استقلال و اعتبار مجلس مخدوش و اختیارات آن به شدت محدود می‌شود. این آرزوی مجمع تشخیص اگر بخواهد تحقق یابد نیاز به تغییر قانون اساسی و تبدیل مجمع به مجلس سنا دارد و قانون اساسی فعلی چنین اجازه‌ای نمی‌دهد. متأسفانه مجلس شورای اسلامی تاکنون عکس‌العمل مناسب در مقابل این بدعت نشان نداده است. لازم است مجلس به این بدعت و تضعیف خود خاتمه دهد.

نماینده مردم تهران در مجلس همچنین با بیان این‌که «اساسا عدم انطباق با یک سیاست کلی به معنی عدم انطباق با قانون اساسی نیست؛ زیرا سیاستهای کلی بخشی از قانون اساسی یا متمم آن نیست. سیاستهای کلی نه عین قانون اساسی است و نه جزء آن» ابراز عقیده کرد: بنابراین اساسا استناد شورای نگهبان به عدم انطباق با سیاستهای کلی برای مغایرت با قانون اساسی، مخدوش و لااقل قابل تأمل و بحث است. پیشنهاد می‌کنم یک جلسه غیرعلنی با حضور کارشناسان برای تعیین تکلیف این موضوع و تعیین تکلیف هیئت عالی نظارت بر اجرای سیاستهای کلی نظام تشکیل شود.

وی با اشاره به حواشی اخیر مربوط به پخش یک موسیقی در برخی مدارس نیز گفت: موضوع دیگر کم‌توجهی دولت به مسائل فرهنگی و تربیتی است. یک نمونه آن اتفاقی است که در برخی مدارس تهران افتاد و حاکی از تسامح و تساهل چند مدیر مدرسه در ترویج ابتذال میان نوجوانان به بهانه شادی و نشاط بود و هنوز منتظر پاسخ قانع‌کننده وزیر آموزش و پرورش هستیم.

مطهری اضافه کرد: نمونه دیگر اتفاقات تلخ در ورزشگاه آزادی در جریان مسابقه دو تیم پرسپولیس و سپاهان بود که نشان داد هم وزارت ورزش و جوانان و هم نیروی انتظامی هنوز نتوانسته‌اند انتظام لازم و رفتار درست را در ورزشگاه‌ها حاکم کنند و لات‌ها میدان‌دار می‌شوند و مثل نقل و نبات دشنام ناموسی می‌دهند و اموال ملت را تخریب می‌کنند. وزیر ورزش باید بگوید چه زمانی ورزشگاههای ما مانند ورزشگاههای اغلب نقاط جهان نظم و انتظام پیدا می‌کنند؟ تا مجلس به سؤال و استیضاح نرسد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نمونه دیگرِ کم‌توجهی دولت به مسائل فرهنگی و تربیتی را عدم نظارت بر پوشش اسلامی در جامعه عنوان کرد و گفت: اجماع همه فقهاست که آن مرتبه از امر به معروف و نهی از منکر که مستلزم اعمال قانون است وظیفه دولت اسلامی است نه مردم. شرایط بد اقتصادی دلیل نمی‌شود که موضوع پوشش و حجاب به حاشیه رانده شود. در درجه اول ادارات دولتی و دانشگاهها و سایر اماکن دولتی باید بر این امر نظارت داشته باشند. مسائل مربوط به عفاف از نظر قرآن برخلاف نظر غربی‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. قرآن این مسائل را فرض و واجب نموده است چنان که در ابتدای سوره نور که درباره این مسائل است می‌فرماید: سورة انزلناها و فرضناها.

وی تاکید کرد: وزارت کشور متولی اصل مسئله پوشش اسلامی در کشور است و وزیر کشور باید پاسخگو باشد قبل از آنکه مجلس دست به اقدام عملی بزند.

نایب رییس مجلس در بخش دیگری از نطق خود افزود: اما از مشکلات این دولت، ضعف و سستی و تأخیر در تصمیم گیری است. مثلا لازم بود نرخ بنزین چند سال پیش افزایش یابد اما دولت آنقدر تعلل کرد که در شرایط امروز کار دشواری است و شاید صلاح نیست. همین طور در تأمین حداقل کالاهای اساسی خانواده‌ها در قالب کوپن یا کالابرگ یک سال است که تعلل می‌کند. این کار دو سود دارد، یکی این که خیال خانواده‌ها خصوصا اقشار کم‌درآمد از مواد مورد نیازشان راحت می‌شود و دیگر این که دشمن می‌فهمد که اراده مقاومت ایران برای درازمدت مستحکم است.

مطهری در پایان گفت: از همه ملت ایران می‌خواهم که شرایط سخت اقتصادی این روزها را با اخوّت و برادری اسلامی آسان کنند. هر خانواده توانمندی دست دو خانواده کم‌توان را بگیرند و مثلا ماهی یک میلیون تومان به او کمک کنند. در حدیث است که مردی از عراق به مدینه خدمت امام کاظم علیه‌السلام آمد و خیلی از اخوّت اسلامی مردم آن دیار تعریف کرد. امام فرمود آیا اخوّت و برادری اسلامی شما در این حد هست که هریک زمانی که نیاز پیدا می‌کنید دست در جیب برادر مؤمن‌تان کنید و بعد از رفع حاجت، به او بگویید؟ آن مرد گفت: نه، در این حد نیست. امام فرمود: پس در میان شما اخوّت و برادری اسلامی نیست.

آمریکا خود را به وادی جنگ با ایران نمی‌اندازد زیرا اسرائیل در تیررس ما است

به گزارش خانه ملت، علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص استقرار ادوات نظامی آمریکا در خلیج فارس، اظهار داشت: حضور نیروهای نظامی آمریکا در خلیج فارس بیشتر یک جنگ روانی است، آن‌ها آمادگی جنگ را ندارند مخصوصا اینکه اسرائیل در تیررس ما است و هیچ وقت خود را به این وادی نمی‌اندازند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران باید به هوش باشد، بیان کرد: لازم است به وحدتی و مقاومتی که داریم ادامه دهیم، زیرا پس از مدتی آمریکا مجبور به تغییر روش میشود.

الان وقت خوبی برای مذاکره با آمریکا نیست

وی در خصوص پیشنهاد مذاکره ترامپ، افزود: اکنون وقت مناسبی برای مذاکره نیست، در گذشته نیز پیشنهاد مذاکره داشته‌اند اما اکنون وقت خوبی برای مذاکره بین ایران و آمریکا نیست.

مطهری در خصوص شماره تلفن دادن ترامپ به ایرانیان، ادامه داد: این موضوع نشان می‌دهد که مقاومت مردم و تدابیری که جمهوری اسلامی ایران به کار برده، موثر واقع می‌شود، حرف دل ترامپ مذاکره و معامله است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ترامپ به دنبال یک معامله بزرگ با ایران است که از این برگ برنده در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا استفاده کند، گفت: شرایط نشان می‌دهد که آمریکا در پشت صحنه به دنبال جنگ نیست و می‌خواهند به نحوی ایران را پای میز مذاکره بیاورند و زیرا این موضوع را برای خودشان یک پیروزی بزرگ می‌دانند.

وی افزود: ما باید به هوش باشیم و اگر زمانی تصمیم به مذاکره داشته باشیم باید شرایط به گونه ای باشد که حمل بر ضعف و ذلت نباشد، اکنون زمان مناسبی برای مذاکره نیست.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مذاکره در صورتی به نفع ایران خواهد بود که از مواضع خود عقب نشینی نکنیم

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که اکنون زمان مناسبی برای مذاکره نیست بیان‌ کرد: امروز حرف ترامپ معامله است و قصد دارد ایران را به پای میز مذاکره بکشاند تا از آن به عنوان یک برگ برنده در انتخابات آینده استفاده کند. اکنون مذاکره به معنای ضعف و ذلت است که به نفع آمریکاست.

به‌ گزارش ‌ایسنا، علی مطهری در حاشیه جلسه علنی امروز (یکشنبه‌) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به فشارهایی که آمریکا بر جمهوری اسلامی ایران وارد کرده است، در این رابطه بیان‌ کرد: ان‌شاء‌الله با وحدت و همدلی ملت ایران به مقاومت خود ادامه‌ خواهد داد و بعد از مدتی آمریکایی‌ها مجبور خواهند شد که روش خود را تغییر دهند.

وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به پیشنهاد مذاکره از سوی آمریکایی‌ها خاطر نشان کرد: در حال‌ حاضر زمان مناسبی برای مذاکره نیست.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به سخنان دونالد ترامپ، در خصوص انتظار تماس مسئولان ایرانی با او، بیان‌ کرد: این امر نشان دهنده این است که مقاومت مردم و تدابیر جمهوری اسلامی ایران موثر واقع شده است و حرف دل آقای ترامپ مذاکره و معامله است. رییس جمهور آمریکا به دنبال یک معامله بزرگ است تا از آن به عنوان یک برگ برنده در انتخابات آینده ریاست جمهوری استفاده کند و در واقع نشان می‌دهد که در پشت صحنه آمریکا به دنبال جنگ نیست؛ بلکه می‌خواهد به نحوی ایران را پای میز مذاکره بیاورد و این را یک پیروزی بزرگ برای خود تلقی کند.

مطهری اضافه کرد: امروز زمان مناسبی برای مذاکره نیست، مذاکره زمانی به نفع کشور است که ما از مواضع خود عقب نشینی نکنیم. اگر زمانی قصد مذاکره داشته باشیم، باید در زمانی مناسب باشد که حمل بر ضعف و ذلت ملت ایران نشود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود، با اشاره به حضور ناوهای آمریکایی در خلیج فارس خاطر نشان کرد: این مسائل بیشتر جنبه جنگ روانی دارد و آمریکا مایل به جنگ نیست.

مطهری در ادامه با اشاره به ضرب الاجل 60 روزه ایران به طرف‌های برجامی و کاهش تعهدات بر جامی، یادآور شد: تعیین ضرب الاجل 60 روزه اقدام مناسبی بود و در واقع یک اتمام حجت با اروپایی‌ها و طرف‌های برجام انجام شد. اگر ما زودتر این اقدام را انجام می‌دادیم به اندازه امروز تاثیر جهانی نداشت. در این یک سال ایران موضوع را برای دنیا روشن کرد و نشان داد که حتی المقدور می‌خواهد برجام را حفظ کند و برای طرف‌های برجام احترام قائل بود، اما زمانی که دید از حقوق خود محروم شده است، این تصمیم را اتخاذ کرد و بنده فکر می‌کنم که آثار خوبی نیز خواهد داشت.

 

کپی