اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

روسیه دیدار شینزو آبه و کیم جونگ اون را میانجیگری می کند

روسیه دیدار شینزو آبه و کیم جونگ اون را میانجیگری می کند

یک کارشناس سیاسی ژاپنی می‌گوید سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و تارو کونو، وزیر خارجه ژاپن احتمالا در دیدار روز جمعه در مسکو در مورد میانجیگری احتمالی روسیه در برگزاری دیدار میان شینزو آبه، نخست وزیر چین و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی گفتگو کردند.

کارشناس سیاسی ژاپنی معتقد است روسیه برای برگزاری دیدار نخست‌وزیر ژاپن و رهبر کره شمالی میانجیگری خواهد کرد.
وزیران امور خارجه روسیه و ژاپن روز جمعه در مسکو در مورد برگزاری نشستی در سی ام ماه مه (نهم خرداد) برای دیداری موسوم به ۲+۲ با حضور وزیران امور خارجه و وزیران دفاع دو کشور گفتگو کردند. آن‌ها همچنین در مورد فعالیت اقتصادی مشترک در جزایر کوریل رایزنی کردند. در این دیدار اوضاع کره شمالی هم مورد بررسی قرار گرفت.

ایتسورو ناکامورا، استاد دانشگاه تسوکوبا ژاپن گفت: این دیداری بسیار مهم بود. به طور قطع توافق صلح میان روسیه و ژاپن مسئله اصلی این دیدار نبود بلکه نشست میان ژاپن و کره شمالی اهمیت بسیار دارد. شینزو آبه میخواهد از کمک ولادیمیر پوتین برای برگزاری چنین نشستی مطمئن شود.

این استاد ژاپنی افزود سفر وزیر امور خارجه ژاپن به مسکو تنها به همین دلیل بود و یوشیهید سوگا، سخنگوی دولت ژاپن نیز به همین دلیل به آمریکا سفر کرده است. ناکامورا می‌گوید پس از دیدار ولادیمیر پوتین و کیم جونگ اون در ولادی وستوک تنها روسیه است که می‌تواند از ژاپن در این زمینه حمایت کند.

روابط کره شمالی با آمریکا و کره جنوبی آشفته است. چین هم نمی‌خواهد به ژاپن کمک کند. در حال حاضر از میان همه کشور‌های شرکت کننده در مذاکرات با کره شمالی تنها آبه با رهبر این کشور دیدار نکرده است. شینزو آبه می‌خواهد پیش از پایان ماه ژوئن با کیم جونگ اون دیدار کند. در آن زمان سران کشور‌های جی۲۰ در اوزاکا ژاپن تشکیل جلسه میدهند که این نخستین جلسه به ریاست ژاپن است.

ناکامورا تصریح کرد اوضاع کنونی مانند اوضاع بیست و سوم اوت سال ۲۰۰۲ است که ولادیمیر پوتین در ولادی وستوک با کیم جونگ ایل، پدر رهبر کنونی کره شمالی دیدار کرد و پس از آن در هفدهم سپتامبر همان سال دیداری تاریخی میان ژاپن و کره شمالی برگزار شد و پنج ژاپنی که در این کشور زندانی بودند به توکیو تحویل داده شدند. یک روز پس از آن جونیچیرو کویزومی، نخست وزیر وقت ژاپن با پوتین تماس گرفت و از وی در این زمینه قدردانی کرد. رویداد‌های کنونی هم می‌تواند به سناریویی مشابه منجر شود.   / باشگاه خبرنگاران

کپی