اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹

افزایش ۲۸ درصدی ترانزیت خودرو در بندرلنگه

افزایش ۲۸ درصدی ترانزیت خودرو در بندرلنگه

‌مدیر بنادر و دریانوردی بندرلنگه از افزایش ۵۵ درصد صادرات کالاهای غیرنفتی و رشد ۲۸ درصدی ترانزیت خودرو در این بندر و بنادر تابعه آن طی نخستین ماه بهار سال ۹۸ خبر داد.

قاسم عسکری نسب با ارائه گزارشی از عملکرد یک‌ماهه بندرلنگه و بنادر تابعه آن در سال ۹۸ که بنام "رونق تولید" نام‌گذاری شده، اظهار کرد: طی یک ماه فروردین، در مجموع یک میلیون و ۲۶۷ هزار و ۹۷۱ تن کالای نفتی و غیرنفتی در بندرلنگه و بنادر تابعه آن در منطقه غرب هرمزگان تخلیه و بارگیری شد که در هم‌سنجی با مدت مشابه سال گذشته، رشد ۷۱ درصدی به ثبت رسید.

وی افزود: از این میزان، یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن به جابجایی فرآورده‌های نفتی و ۱۱۷ هزار و ۸۹۰ تن به کالاهای غیرنفتی اختصاص داشته است که به ترتیب رشد ۷۶ درصدی و ۲۸ درصدی در این دو بخش از عملیات بندری را شاهد بودیم.

مدیر بنادر و دریانوردی لنگه تصریح کرد: از مجموع عملیات انجام شده در بنادر غرب هرمزگان، با جابجایی بیش از ۹۰ هزار تن کالای نفتی و غیرنفتی، بندرلنگه رشد ۳۹ درصدی را در نخستین ماه بهاری امسال تجربه کرد.

عسکری نسب حجم صادرات کالاهای غیرنفتی در بنادر غرب هرمزگان را ۶۱ هزار و ۷۹۹ تن عنوان کرد و گفت: این رقم در هم‌سنجی با مدت مشابه سال گذشته، افزایش ۵۵ درصدی داشته است.

وی خاطرنشان کرد: بندرلنگه و بنادر تابعه آن، زیرساخت‌های مناسبی در زمینه صادرات انواع کالاها از جمله مصالح ساختمانی، کانتینرهای یخچالی و محموله‌های مواد معدنی داراست و آماده خدمات‌رسانی به تجار و سرمایه‌گذاران در زمینه صادرات کالاست.

عسکری نسب حجم واردات غیرنفتی در بنادر غرب هرمزگان را یک هزار و ۸۰۴ تن اعلام کرد و افزود: این رقم در هم‌سنجی نسبت مدت مشابه سال گذشته، کاهش ۶۷ درصدی داشته است.

وی اظهار کرد: طی دوره زمانی یاد شده، حجم ترانزیت کالاهای غیرنفتی (عمدتاً خودرو) به ۲۴ هزار و ۶۰۳ تن رسید که نشانگر رشد ۳۰ درصدی در هم‌سنجی با مدت مشابه سال گذشته است.

مدیر بنادر و دریانوردی لنگه ضمن اشاره به جابجایی ۱۱۹ هزار و ۹۲ دستگاه خودروی ترانزیتی طی فروردین‌ماه سال جاری، از رشد ۲۸ درصدی این بخش از فعالیت‌های بندری خبر داد و گفت: بندرلنگه در زمینه ترانزیت خودرو جایگاه نخست را در سطح بنادر کشور به خود اختصاص داده است.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش حجم صادرات فرآورده‌های نفتی را ۳۹۴ هزار و ۶۵۲ تن دانست و عنوان کرد: طی این مدت، ۷۵۵ هزار و ۴۲۲ تن ازاین‌گونه محموله‌های تجاری، به‌صورت رویه کابوتاژ (حمل‌ونقل ساحلی) جابجا شد که رشد ۳۳۶ درصدی داشته است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: طی ماه نخست امسال تعداد ۴۷۰ نفر مسافر در مسیرهای دریایی بین‌المللی بین بندرلنگه و امارات متحده عربی و همچنین ۱۶ هزار و ۲۱۷ نفر در مسیرهای داخلی به مقصد جزایر کیش و ابوموسی ترابری شدند.

عسکری نسب در پایان با اشاره به تردد دو هزار و ۳۸۸ فروند شناور به بندرلنگه و بنادر تابعه آن طی ماه نخست سال جاری، گفت: از این تعداد، ۱۳۸ فروند شناور، بالای هزار تن و دو هزار و ۲۵۰ فروند نیز زیر هزار تن ظرفیت داشته‌اند./ ایسنا

کپی