اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹

دروغ بزرگ؛ محصول مشترک عربستان، اسرائیل و فرانسه درباره بارگیری سلاح کشتی سعودی

دروغ بزرگ؛ محصول مشترک عربستان، اسرائیل و فرانسه درباره بارگیری سلاح کشتی سعودی

علی رغم انتشار خبر مربوط به بارگیری نشدن سلاح به کشتی سعودی بحری ینبع، این شناور در ابهای ساحلی فرانسه سلاحهای خریداری شده را بارگیری کرده و بزودی به سمت بندر جده حرکت خواهد کرد

علی رغم انتشار خبر مربوط به بارگیری نشدن سلاح به کشتی سعودی بحری ینبع، این شناور در ابهای ساحلی فرانسه سلاحهای خریداری شده را بارگیری کرده و بزودی به سمت بندر جده حرکت خواهد کرد.

به گزارش نورنیوز، روز گذشته خبری در رسانه های گروهی غربی با مرجعیت یورو نیوز منتشر شد و بر اساس آن اعلام گردید که کشتی باری "بحری ینبع" متعلق به عربستان که قرار بود اقدام به بارگیری محموله‌ای از سلاح در شمال فرانسه کند، به دلیل فشار سازمان‌های حقوق بشری در بندر لوهاور این کشور توقف نکرد.
 

اخبار دریافتی حاکی است با توجه به اطلاعات ارایه شده از سوی موساد (سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی) به سرویس اطلاعاتی عربستان سعودی در خصوص اطلاع یافتن ارتش و نیروهای مردمی یمن از محموله این کشتی و برنامه ریزی برای منهدم نمودن آن در مسیر بازگشت به عربستان، تصمیم گرفته شد که برای منحرف نمودن سیستم اطلاعاتی ارتش یمن، خبر کذب "عدم بارگیری سلاح" منتشر گردد.

کشتی باری بحری ینبع از روز چهارشنبه با خاموش کردن سامانه های شناسایی کشتی در ابهای ساحلی فرانسه لنگر انداخته و محموله های سلاح با شناورهای کوچک به ان منتقل شده است.

خبرهایی که روز گذشته در مورد این کشتی منتشر شد خارج از روال اطلاع رسانی پیرامون جابجایی محموله های نظامی بود.

خبر منتشره به دنبال القاء این گزاره بود که بدلیل فشار سازمانهای حقوق بشری که با احتمال استفاده از سلاحهای فرانسوی در جنگ یمن خواستار عدم تحویل سلاحهای خریداری شده به عربستان سعودی شده اند عملیات بارگیری تسلیحات فوق انجام نشده است

اگرچه دو سازمان غیر دولتی فرانسوی روز پنجشنبه به طور «اضطراری» از دیوان ادارای این کشور خواسته بودند که از بارگیری کشتی عربستانی «بحری ینبع» جلوگیری کند لیکن دیوان اداری فرانسه اعلام کرد که «بارگیری سلاح‌ها تهدید فوری و مشخصی را متوجه جان افراد» نمی‌کند و بادرخواست‌های مطرح شده مخالفت کرد.

گفتنی است از زمان شکل‌گیری جنگ در یمن، سازمان‌های حقوق بشری دولت فرانسه را تحت فشار قرار داده اند تا به هیچ یک از کشورهای مشارکت کننده در این جنگ مانند عربستان و امارات سلاح نفروشد.
 

منابع مطلع اعلام کردند که یک کشتی عربستانی که قرار بود سلاح از فرانسه به عربستان منتقل کند، در میان اعتراض‌ها این کشور را بدون بارگیری ترک کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از المیادین، گزارش‌ها حاکی از آن هستند، کشتی عربستانی موسوم به "بحری ینبع" که برای حمل تسلیحات از پیش خریداری شده، به بندر "لو آور" فرانسه اعزام شده بود، در میان اعتراضات و فشارهای سازمان‌های حقوق بشری، بدون بارگیری هیچ سلاحی این کشور را ترک کرده است.

رسانه‌های مختلف فشارهای سازمان‌های فعال در زمینه حقوق بشر و منتقد تجاوز عربستان به یمن را عامل اصلی این اتفاق اعلام کرده‌اند.

در همین راستا، خبرگزاری فرانسه به نقل از یک منبع در بخش بنادر این کشور اعلام کرد که کشتی مذکور طبق قرار معلوم در بندر لو آور پهلوگیری نکرد.

به دنبال تجاوزگری عربستان سعودی در یمن، چند فعال اقدامات قضایی را به منظور توقف معاملات تسلیحاتی با عربستان انجام دادند، چراکه عربستان از این سلاح‌ها برای جنگ یمن استفاده می‌کند.

در همین راستا، عبد السلام کلیش، بنیانگذار و هماهنگ کننده انجمن اروپایی همبستگی با یمن در این باره گفت: سازمان‌های حقوقی دولت فرانسه را تحت فشار قرار داده و آنطور که به نظر می‌رسد کشتی عربستان نتوانسته در بندر لو آور پهلوگیری کند و این مکان را ترک کرده است.

وی افزود، این کشتی که از روز چهارشنبه در ۳۰ کیلومتری بندر لوآور بود اکنون به سوی بندر سانتاندر در شمال اسپانیا در حال حرکت است و ممکن است که از اسپانیا به مقصد عربستان تسلیحات حمل کند و به همین دلیل سازمان‌های حقوقی این اقدام را زیر نظر گرفته‌اند.

کلیش تصریح کرد: این سلاح ممکن است که در جنگ یمن استفاده شود و به جنایت جنگی ختم شود. این درحالی است که فرانسه معاهده عدم فروش سلاح در مناطقی را امضا کرده که شاهد جنگ هستند.

وی ادامه داد: از زمان شکل‌گیری جنگ در یمن سازمان‌های حقوقی و انسانی دولت فرانسه را تحت فشار قرار داده تا به هیچ یک کشورهای مشارکت کننده در این جنگ مانند عربستان و امارات سلاح نفروشد. این درحالی است که برخی از کشورهای همسایه فروش سلاح را متوقف کرده‌اند.

این مقام اروپایی خاطرنشان کرد: افکار عمومی فرانسه خواستار تشکیل یک کمیته حقیقت یاب در پارلمان هستند و این یک درخواست قانونی به شمار می‌رود اما دولت فرانسه تا امروز با این درخواست مخالفت کرده و می‌گوید، هیچ‌گونه شواهدی مبنی بر استفاده از سلاح‌های مذکور علیه غیرنظامیان وجود ندارد.

کپی