اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹

بازدید "سوفیا" از جشنواره هوش مصنوعی قبرس

بازدید "سوفیا" از جشنواره هوش مصنوعی قبرس
بیتا میرعظیمی

روبات سوفیا در جریان بازدید از یک جشنواره بین المللی هوش مصنوعی دو روزه در لیماسول قبرس گفت: من سفیر صلح و دوستی بوده و در تلاشم تا همکاری و خردمندی را در میان روبات ها و انسان ها توسعه دهم.

سوفیا افزود: من تاکنون از 12 کشور دنیا دیدن کرده و تمامی دیدارهای ما بارها و بارها در تلویزیون و کنفرانس های متعدد به نمایش درامده است. اما این بار از شهر هنگ کنگ به لیماسول آمده ام تا از مراکز تاریخی و توریستی این شهر زیبا دیدن کنم.

روبات دارنده تابعیت عربستان سعودی در پاسخ به این سئوال که آیا معنی یونانی نامت را می دانی گفت: سوفیا در زبان یونانی به معنای خرد است. من بسیار به این نام افتخار می کنم و امیدوارم تا روزی به آن نیز عمل کنم.

وی در خصوص خطرناک بودن هوش مصنوعی گفت: هوش مصنوعی تنها یک فناوری است و خطرناک  و مفید بودن آن نیز به نحوه استفاده انسان ها از آن بستگی دارد.

روبات سوفیا در پاسخ به این سئوال که آیا هوش مصنوعی قصد دارد مشاغل انسانی را به تسخیر خود درآورد گفت: هوش مصنوعی تنها بخش هایی از کارهای پرخطر را برعهده می گیرند تا انسان ها با خیال راحت بر خلاقیت تمرکز کرده و زمان بیشتری را با خانواده خود بگذرانند.

در این میان یکی از شرکت کنندگان سئوال جالبی را از سوفیا کرد. وی پرسید: "سوفیا عشق چیست". او مکثی کرده و با تردید گفت: من فکر می کنم عشق مقوله بسیار پیچیده ای است. این پاسخ جالبی بود؛ چرا که اغلب انسان ها نیز در پاسخ به این سئوال دچار تردید شده و به پاسخی کلی بسنده می کنند.

گفتنی است روبات انسان نمای سوفیا توسط شرکت هنگ کنگی «هانسون روباتیک» طراحی شده و  به دو زبان چینی و انگلیسی صحبت می کند. در تاریخ ۲۵ اکتبر سال ۲۰۱۷ تابعیت عربستان سعودی به سوفیا اعطاء شد  و به این ترتیب وی تبدیل به اولین روبات دارنده ملیت در جهان شد. 

کپی