اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹

شناسایی محل دقیق شلیک گلوله با فناوری

شناسایی محل دقیق شلیک گلوله با فناوری
بیتا میرعظیمی

اداره پلیس کلمبیا برای اولین بار هرگونه تیراندازی در مناطق خشونت آمیز را با فناوری ShotSpotter رصد کرده و در کمتر از یک دقیقه محل دقیق شلیک گلوله را مشخص می کند.

سیستم  ShotSpotter شامل صدها سنسور صوتی است که برای مشخص کردن شلیک گلوله در یک شعاع شش مایلی مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر، مانیتورهای صوتی بسیار پیشرفته ای در شش مایلی شمال کلمبیا واقع در کارولینای جنوبی، منطقه ای که بیشترین جرم اسلحه را دارد، متمرکز شده است.این سیستم هوشمند به محض شلیک گلوله در عرض 45 ثانیه محل دقیق شلیک را شناسایی کرده و هشدار می دهد. افسران پلیس به محض دریافت هشدار دست به کار شده و اقدامات امنیتی و احتیاطی لازم را انجام می دهند.

هولبروک رئیس پلیس کلمبیا می گوید: دانستن مکان دقیق تیراندازی، افسران را در درک بهتر آنچه که به آنها پاسخ می دهد، کمک کرده و آنها را قادر می سازد تا اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند. از سوی دیگر "استیو بنجامین" شهردار کلمبیا امیدوار است که حسگرهای بیشتری در مناطق این شهر راه اندازی شود؛ چرا که به اعتقاد وی این فناوری در دستگیری مجرمین و کاهش خشونت ها و بازگشت آرامش در میان شهروندان این شهر نقش قابل توجهی دارد.

به گفته مقامات پلیس، این سیستم تا حال حاضر نتیجه ای مثبت در شناسایی مجرمین داشته و طی این مدت 13 مظنون، 21 مجرم دستگیر شده و 13 اسلحه ضبط شده است. گفتنی است فناوری ShotSpotter از سال 2017 در بسیاری از شهرهای امریکا از جمله نیویورک، شیکاگو، میلواکی، بوستون و کالیفرنیا راه اندازی شده و به گفته بسیاری از محققین این سیستم در کاهش جرایم خشونت آمیز از طریق شلیک گلوله نقش قابل توجهی داشته است.

 

کپی