اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸

گزارشی از سالن کودک و نوجوان نمایشگاه کتاب

شما چه جور کتابی دوست دارید؟

شما چه جور کتابی دوست دارید؟
مریم طالشی

یک کیسه پر از کتاب دستش گرفته و خوشحال به نظر می‌رسد. خوشحالی؟ «بله. خیلی.» چرا خوشحالی؟ «چون اومدم نمایشگاه و کتابایی رو که خیلی دوست داشتم خریدم.» می‌تونم کتابات رو ببینم؟ پسربچه یکی دو تا از کتاب‌ها را از کیسه نایلونی بیرون می‌آورد و نشانم می‌دهد. «ایناهاش.» سام افخمی 11 ساله است.

 با پدرش برای خرید به نمایشگاه آمده. کتاب‌هایی که به من نشان می‌دهد، عنوان جالبی دارند:«مجموعه تی‌رکس.» از سام می‌خواهم درباره کتاب‌هایی که خریده برایم توضیح بدهد. «من این کتابای تی‌رکس رو خیلی دوست دارم. کتابای دیگه‌ای هم خریدم اما اینا از همه بهترن. تی‌رکس کتابای علمیه که بیشتر درباره دایناسورا و بدنشونه و اینکه چطوری زندگی کردن و چی شده که منقرض شدن.» چرا از این کتاب خوشت میاد؟ «چون من به موضوعات علمی علاقه دارم.»
 دوست‌داری خودت کتاب بنویسی یا کار تحقیقاتی بکنی؟ سام لبخند می‌زند و می‌گوید:«بهش فکر نکردم تا حالا ولی شاید یه روز این کارو کردم.»
مهرسانای 5 ساله با مادرش به نمایشگاه آمده. کتاب‌ها را با علاقه نگاه می‌کند و بعضی‌هایشان را با ذوق به مادرش نشان می‌دهد. هنوز مدرسه نرفته اما علاقه زیادی دارد که مادرش برایش کتاب بخواند. کتاب‌های تخیلی خیلی دوست دارد. این را مادرش می‌گوید. مادر اما دلش نمی‌خواهد مهرسانا کتاب تخیلی بخواند. می‌گوید کتاب‌های آموزشی برایش بهتر است.
نیلا محدثی 10 ساله، کتاب‌های تاریخی را دوست دارد. او که قصه‌های مصور شاهنامه را خریده می‌گوید: «من خوشم میاد بدونم توی دوره قدیم چه اتفاقایی افتاده. می‌دونم که شاهنامه داستانه و رستم واقعاً وجود نداشته اما حتماً توی قدیم همچین چیزایی بوده. من کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» رو هم می‌خوام بخرم چون قصه‌های معروف توش داره مثلاً از مولوی.»
نیلا، مولوی رو می‌شناسی؟ «مولوی شاعر بزرگ ایرانی بوده.» می‌دونی اسم نویسنده «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» چیه؟ «نمی‌دونم، شنیده بودم ولی یادم رفته.» راضی بودی از نمایشگاه؟ «بله.» دوست‌داری دوباره بیای؟ «بله. اگه مامانم بیاره.» محمد یاسینی 12 ساله به کتاب‌های تخیلی علاقه دارد. او مجموعه کتاب‌های «آخرین بازماندگان» را از نمایشگاه خریده. میشه درباره این کتاب برام توضیح بدی محمد؟«این کتاب درباره یه پسربچه 12 ساله است که توی پرورشگاهه و نیروی خاصی داره و کارای عجیب غریب می‌تونه بکنه. در همین حد می‌دونم چون هنوز نخوندم.»
بیشتر دوست‌داری چه کتابایی برای کسایی که همسن و سال تو هستن چاپ بشه؟ «همین کتابای تخیلی و روباتیک هم باشه خیلی خوبه.»
خانمی که مسئول یکی از غرفه‌هاست می‌گوید که بچه‌ها خصوصاً نوجوان‌ها کتاب‌های تخیلی را خیلی دوست دارند. به نظر او بچه‌ها خودشان را جای شخصیت‌های کتاب می‌گذارند و به این شکل رؤیاهایشان را در قالب ماجراهایی که برای او اتفاق می‌افتد، می‌بینند. شما چه جور کتاب‌هایی دوست دارید؟ درباره‌اش برای ما بنویسید.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.