اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
غلامی:

افتخارات آموزش عالی کم نیست/اساتید با تجربه باید در کنار جوانان باشند

افتخارات آموزش عالی کم نیست/اساتید با تجربه باید در کنار جوانان باشند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: استعدادهای زیادی بین دانشجویان و دانش آموختگان داریم که شاخصه‌های آموزش عالی است و این برای ما حکم سرمایه را دارد. آموزش عالی در حوزه تحصیلات تکمیلی علاوه بر تربیت کارشناس و دیدگاه کارشناسی، حوزه پژوهش و تربیت پژوهشگر را مد نظر دارد. من احساس می‌کنم بخش کارشناس و تربیت محققان باید مورد توجه باشد.

 بیست و هفتمین آئین نکوداشت اعضای هیأت علمی نمونه کشوری و چهارمین همایش ملی آموزش عالی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری،  روسای دانشگاه‌ها، اعضای هیات علمی صبح امروز دوشنبه نهم اردیبهشت درسالن تربیت بدنی دانشگاه صنعتی‌ شریف برگزار شد. منصور غلامی، در این آئین بیان کرد: در شرایط فعلی در نقطه عطف آموزش عالی در کشور قرار داریم.تاریخچه شکل‌گیری دانشگاه‌های امروزی نشان می‌دهد که تئوری دانشگاه‌ها بر اساس تربیت و آموزش شکل گرفته است. به همین دلیل سایه آموزش و تربیت بر دیگر ماموریت‌های دانشگاه‌ها سنگینی می‌کند.

غلامی اظهار کرد: افتخارات آموزش عالی کم نیست، اما باید این افتخارات بیشتر شود البته در بازنگری دروس و سر فصل‌ها برنامه‌های خوبی انجام شده است اما وجود یک کار مستمر پویا در حوزه آموزش عالی لازم است.ما امروزه به یک کار درست علمی و قوی احتیاج داریم و توجه به مولفه‌های آموزش عالی اصل مهم است.

وی درباره عملکرد اساتید گفت: رها کردن آموزش و نبود تجربه راه به جایی نمی‌برد و اساتید با تجربه باید در کنار جوانان باشند. تربیت جوانان و فارغ التحصیلان نیازمند برنامه‌ای جدی و ایجاد نگاه کارشناسانه در میان دانشگاهیان برنامه مهمی است.

غلامی افزود: اشتغال پذیری دانشجویان بحث اصلی ما است و به نظر می‌رسد، باید توانمندی‌ دانشجویان در دوره های مهارت آموزی  تقویت شود. نیاز داریم دانشگاه در خصوص اعضای هیات علمی جوان برنامه ریزی و آموزش بیشتری داشته باشد. مسئولیت پذیری دانشگاه ها و انتقال این مسئولیت پذیری به دانش آموختگان نیز  از نظر من بسیار مهم است. دانشجویان ما باید بدانند اکنون در چه حوزه و مکانی هستند و در آینده قرار است در چه حوزه و مکانی قرار بگیرند./ایلنا
 

کپی