وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: استعدادهای زیادی بین دانشجویان و دانش آموختگان داریم که شاخصه‌های آموزش عالی است و این برای ما حکم سرمایه را دارد. آموزش عالی در حوزه تحصیلات تکمیلی علاوه بر تربیت کارشناس و دیدگاه کارشناسی، حوزه پژوهش و تربیت پژوهشگر را مد نظر دارد. من احساس می‌کنم بخش کارشناس و تربیت محققان باید مورد توجه باشد.

 بیست و هفتمین آئین نکوداشت اعضای هیأت علمی نمونه کشوری و چهارمین همایش ملی آموزش عالی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری،  روسای دانشگاه‌ها، اعضای هیات علمی صبح امروز دوشنبه نهم اردیبهشت درسالن تربیت بدنی دانشگاه صنعتی‌ شریف برگزار شد. منصور غلامی، در این آئین بیان کرد: در شرایط فعلی در نقطه عطف آموزش عالی در کشور قرار داریم.تاریخچه شکل‌گیری دانشگاه‌های امروزی نشان می‌دهد که تئوری دانشگاه‌ها بر اساس تربیت و آموزش شکل گرفته است. به همین دلیل سایه آموزش و تربیت بر دیگر ماموریت‌های دانشگاه‌ها سنگینی می‌کند.

غلامی اظهار کرد: افتخارات آموزش عالی کم نیست، اما باید این افتخارات بیشتر شود البته در بازنگری دروس و سر فصل‌ها برنامه‌های خوبی انجام شده است اما وجود یک کار مستمر پویا در حوزه آموزش عالی لازم است.ما امروزه به یک کار درست علمی و قوی احتیاج داریم و توجه به مولفه‌های آموزش عالی اصل مهم است.

وی درباره عملکرد اساتید گفت: رها کردن آموزش و نبود تجربه راه به جایی نمی‌برد و اساتید با تجربه باید در کنار جوانان باشند. تربیت جوانان و فارغ التحصیلان نیازمند برنامه‌ای جدی و ایجاد نگاه کارشناسانه در میان دانشگاهیان برنامه مهمی است.

غلامی افزود: اشتغال پذیری دانشجویان بحث اصلی ما است و به نظر می‌رسد، باید توانمندی‌ دانشجویان در دوره های مهارت آموزی  تقویت شود. نیاز داریم دانشگاه در خصوص اعضای هیات علمی جوان برنامه ریزی و آموزش بیشتری داشته باشد. مسئولیت پذیری دانشگاه ها و انتقال این مسئولیت پذیری به دانش آموختگان نیز  از نظر من بسیار مهم است. دانشجویان ما باید بدانند اکنون در چه حوزه و مکانی هستند و در آینده قرار است در چه حوزه و مکانی قرار بگیرند./ایلنا
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.