سیل گلستان 7 هزار کارگر را بیکار کرد

استانها /
شناسه خبر: 466213

بر اساس آخرین آمار استخراج شده، بر اثر وقوع سیل هفت‌هزار کارگر بخش‌های مختلف استان گلستان بیکار شدند.

سعید مازندرانی - مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گلستان - یکشنبه در جشنواره امتنان از نخبگان جامعه کار و تولید گلستان شامل کارگران، گروه های کار و واحدهای نمونه اظهار داشت که از این تعداد سه هزار نفر در بخش های صنعتی و چهار هزار کارگر دیگر در بخش قالی بافی استان دچار آسیب و خسارت ناشی از بیکاری شده اند.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر کارفرمایان و سرمایه گذاران گلستان نیز که سرمایه های مادی و معنوی خود را وارد عرصه خدمت کرده اند، دچار خسارت شده اند و همه گروه های تولیدی استان نیازمند حمایت ویژه دولت هستند.
وی گفت: دولت پارسال 10 هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل اعتبارات رونق تولید و سه هزار و 150 میلیارد ریال تسهیلات برای سه هزار و 900 طرح از محل اعتبارات اشتغال روستایی و عشایری به کارآفرینان استان گلستان پرداخت کرد که تاثیر خوبی در ایجاد شغل داشت.

مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی گلستان با بیان اینکه عدم تعادل و هماهنگی بین گروه های کارگری و کارفرمایی مشکلاتی به وجود می آورد که همه از آن آسیب می بینید، اضافه کرد: در شرایط کنونی کشور، وقوع سیلاب باعث آسیب جدی به جامعه تولیدی و کارگری شده که باید با تدبیر شرایط را مدیریت کرد.
مازندرانی گفت: در برخی بنگاه های اقتصادی گلستان چند ماه حقوق کارگران عقب افتاده اما نگذاشته اند تا چرخ تولید از کار بیفتد و همواره در محل کار خود حضور دارند.

گفتنی است شریعتمداری وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در سفرهفته گذشته خود به گلستان اعلام کرد دولت اعتبار پرداخت حقوق بیکاری کشاورزان و کارگرانی را که در سیل شغل خود را از دست داده اند؛ پرداخت می کند.
طبق گزارش سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان به ایرنا، خسارت اولیه سیلاب و آبگرفتگی های اخیر به بخش صنعت استان چهار هزار و 100 میلیارد ریال برآورد می شود.

این میزان خسارت به واحدهای فعال و زیرساخت های شهرک صنعتی آق قلا، هشت واحد تولیدی در خارج از شهرک ها و نواحی صنعتی گلستان، یک هزار و 700 واحد صنفی در آق قلا، گمیشان و گنبدکاووس و 10 هزار بافنده فرش دستباف در آق قلا، گمیشان و گنبدکاووس وارد شده است./ ایرنا