اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹

توقف پروازهای مسافری فرودگاه پیام و ضرر میلیاردی 2 ایرلاین

توقف پروازهای مسافری فرودگاه پیام و ضرر میلیاردی 2 ایرلاین

نماینده مردم کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حادثه بوئینگ ۷۰۷ در فرودگاه فتح و توقف پروازهای مسافری فرودگاه پیام گفت: بین هزار تا دو هزار میلیارد تومان سرمایه در مجموعه پیام وجود دارد و نباید این سرمایه به خاطر یک یا دو اشکال بدون استفاده بماند.

محمدجواد کولیوند در رادیو البرز با اشاره به حادثه بوئینگ ۷۰۷ در فرودگاه فتح گفت: باند این فرودگاه مناسب هلی‌کوپتر و پروازهای کوتاه است.

کولیوند افزود: باید مانند بسیاری از فرودگاه‌های جهان که چند باند در مجاورت هم قرار دارد و با سیستم‌های هشدار از وقوع سانحه جلوگیری می‌شود، سیستم‌های اخطار در این مسیر قرار داده شود.

وی با اشاره به جلسه مشترک نمایندگان سپاه، نیروی زمینی ارتش، نمایندگان مجلس و دیگر دست‌اندرکاران هوانوردی کشور برای رفع مشکل پروازهای مسافری فرودگاه پیام گفت: در این جلسه مقرر شد ظرف یک ماه آینده مشکل پروازهای مسافری حل شود چون در مجموعه پیام بین هزار تا دو هزار میلیارد تومان سرمایه وجود دارد و نباید این سرمایه به خاطر یک یا دو اشکال بدون استفاده بماند و بالاجبار باید استفاده شود.

کولیوند در پایان گفت: در مدتی که پروازهای مسافری فرودگاه پیام متوقف شده دو شرکت خصوصی که پروازهای مسافری را راه‌اندازی کرده بودند بین ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان ضرر کرده‌اند.

۲۳ شهریور سال گذشته بود که اولین هواپیمای مسافربری از مبدأ مشهد در کرج به زمین نشست، این پروازها تا پیش از وقوع حادثه برای یک فروند بوئینگ ۷۰۷ ارتش که حامل بار گوشت بود و قصد داشت در فرودگاه پیام فرود بیاید ادامه داشت اما با حادثه ۲۴ دی ماه که به زعم برخی کارشناسان هوانوردی به خاطر اشتباه گرفتن باند فرودگاه فتح با پیام توسط خلبان رخ داده است متوقف شد.

برخی از کارشناسان هوانوردی، نبود سیستم‌های کافی به خصوص هشدار دهنده برای جلوگیری از چنین اشتباهی را علت این حادثه می‌دانند.

دو فرودگاه فتح و پیام با فاصله‌ای کمتر از ۱۰ کیلومتر در یک راستا قرار دارند./ ایسنا

کپی