اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

تابعیت ایرانی برای فرزندان با پدران خارجی حق زنان است

تابعیت ایرانی برای فرزندان با پدران خارجی حق زنان است

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: درخواست تابعیت و داشتن شناسنامه برای فرزندان با پدران خارجی، یک حق و مطالبه برای زنان ایرانی و فرزندان آن هاست.

«معصومه ابتکار»، درباره لایحه اعطای تابعیت به فرزندان با مادر ایرانی و پدر خارجی گفت: مهم این است که یک مطالبه، حق و تقاضا برای این گروه زنان و فرزندان وجود دارد و دولت هم باید شرایط را فراهم کند که البته این اقدام را انجام داده و در این زمینه نظر مثبت دارد.
معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده اظهار امیدواری کرد: مجلس با نظر مثبت به این مساله ورود کند.
ابتکار افزود: این لایحه دو ماه پیش در دولت تصویب و به تازگی به مجلس شورای اسلامی ارسال شده و بررسی های آن در کمیسیون های مجلس آغاز شده است.
وی توضیح داد: بر اساس این لایحه «هر زن ایرانی که همسر غیر ایرانی دارد می تواند قبل از سن 18سال فرزند خود، برای او تقاضای تابعیت و شناسنامه ایرانی کند.»
ابتکار در مورد آمار دقیق زنان دارای همسران غیر ایرانی و ملیت پدر فرزندان آن ها، گفت: آمار دقیق را وزارت کشور دارد، امیدوارم با این لایحه مشکل این گروه زنان ایرانی که فرزندان آنها یا در ایران یا خارج از کشور هستند و مشکل شناسنامه و تابعیت دارند، حل شود.
«اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری هفته گذشته در آیین اختتامیه دومین جشنواره ملی زن و علم گفت: مرحوم مریم میرزاخانی ریاضی‌دان و استاد دانشگاه استنفورد تنها زن و نخستین ایرانی برنده مدال فیلدز (بالاترین جایزه در ریاضیات) اصرار داشت که فرزندش تابعیت ایرانی داشته باشد، به پاس احترام به زنان ایرانی لایحه ای به مجلس فرستادیم تا فرزندان ایرانی بتوانند از مادران خود تابعیت بگیرند که امیدواریم در مجلس شورای اسلامی تصویب شود.
«سمیه محمودی» نماینده مردم شهرضا و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز معتقد است « اگر وضعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی که سال ها در ایران ساکن هستند، روشن نشود به امنیت و هویت ما آسیب می زند، بنابراین هیچ فرد بی هویتی نباید در کشور حضور داشته باشد.»/ایرنا

کپی