اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

نشریه آمریکایی: پمپئو کارآیی لازم را ندارد

نشریه آمریکایی: پمپئو کارآیی لازم را ندارد

تارنمای نشریه آمریکایی فارن پالیسی نوشت : «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا مدعی است این وزارتخانه را به جایگاه اصلی خود در زمینه دیپلماسی بازگردانده ، اما با گذشت یک سال از روی کار آمدن پمپئو ، وی دستاورد مهمی در سیاست خارجی نداشته است.

 این رسانه افزود: پمپئو پس از یک سال از زمانی که به عنوان وزیر امور خارجه سوگند یاد کرده است، در گفت وگو با دیپلمات ها، دیدگاه های خود را درباره ویژگی های وزارت امور خارجه آمریکا تشریح کرد که چنین دیدگاه هایی بخشی از برنامه بلندمدت او برای بازگرداندن روحیه از دست رفته به اعضای دستگاه دیپلماسی این کشور بوده است.
پمپئو به دنبال ریاست «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه سابق آمریکا روی کار آمد. در دوران ریاست تیلرسون، وزارت امور خارجه آمریکا تحت فشار ناشی از توقف جذب نیرو و نیز دولتی بود که ظاهرا توجهی به کمک های فکری دیپلمات های کارکشته این وزارتخانه نداشت.
فارن پالیسی افزود: پمپئو شاید به غیر از آغاز مذاکرات با کره شمالی - که فعلا متوقف شده است- و تلاش برای (به اصطلاح) منزوی کردن بیشتر ایران، دستاورد دیپلماتیک چندانی نداشته است.
وی روز جمعه در جمع کارکنان وزارت خارجه آمریکا گفت: من فکر می کنم که امسال سال موفقیت های بسیاری بوده است. به خاطر دارم که این وزارتخانه یک سال پیش در چه جایگاهی قرار داشت و من به شما گفتم که اگر می خواهیم به هدف خود به نفع رئیس جمهور و کشور برسیم، لازم است هر کسی در جایگاه خود و بر اساس ماموریت خود عمل کند.
فارن پالیسی افزود: ماموریتی که پمپئو از آن سخن می گوید روز به روز چالش آفرین تر می شود زیرا طرح های جدید سیاسیِ مهمی ازکاخ سفید و توئیت های «دونالد ترامپ» رئیس جمهور نشات می گیرد.
فارن پالیسی افزود، دوازده نفر از مقامات کنونی و سابق آمریکا به این تارنما گفته اند که برخی از نزدیک ترین متحدان آمریکا از سبک وسیاق دیپلماسی آمریکا عصبانی هستند و تردید دارند که دیپلمات های آمریکایی با مجوز رئیس جمهوری صحبت می کنند که به طور مداوم بدون هماهنگی و بداهه گویی می کند.
این رسانه نوشت: بی تردید پمپئو قهرمان خستگی ناپذیر سیاست خارجی رئیس جمهوری آمریکا بوده است و از اعتبار و سبک ترامپ دفاع کرده و در عین حال تلاش کرده گروهی از دیپلمات هایی را گرد هم آورد که تا قبل از این هرگز با رئیس جمهوری این چنینی سر و کار نداشته اند.
پمپئو از زمان روی کار آمدنش، تلاش کرده خود را متمایز از وزیر امور خارجه سلفش نشان دهد و در مسائل سیاست خارجی توافق بیشتری با رئیس جمهور داشته و وعده داده اعتماد و اطمینان را به وزارت خارجه بازگرداند.
مقام های کنونی و سابق آمریکایی می گویند او در تغییر بسیاری از سیاست های جنجال برانگیز تیلرسون از جمله در زمینه پر کردن پست های مهم وزارت امور خارجه و پست های سفیران پیشرفت داشته است و توانسته خود را نزدیک ترین معتمد ترامپ در مسائل سیاست خارجی نشان دهد.
پمپئو در سخنرانی روز جمعه گفت؛ از روز اولی که روی کار آمده تاکنون صلاحیت 59 نفر برای احراز پست های خالی وزارت امورخارجه تایید کرده است و دولت، چهار دیپلمات ارشد کارکشته را به سطح سفیر ارتقا داده است. در دوران ریاست تیلرسون بسیاری از دیپلمات های ارشد مجبور به استعفا یا اخراج شده بودند.
فارن پالیسی افزود: پمپئو برخلاف وزیر امور خارجه سلف خود و بسیاری دیگر از مقام های ارشد آمریکایی که از دولت خارج شده اند تلاش کرده طرف ترامپ را بگیرد و رئیس جمهور نیز مسئولیت سیاست خارجی از جمله در خصوص ایران، کره شمالی و ونزوئلا را به او محول کرده است.
با این حال هنوز هم ده ها پست ارشد وزارت امور خارجه خالی است و بسیاری منتظر رای سنا در تایید آنها هستند و تعدادی دیگر هرگز به تایید رئیس جمهور نرسیده اند.
ترامپ سال به سال بودجه کمتری را برای وزارت امور خارجه پیشنهاد می دهد؛ موضوعی که پمپئو در جلسات کنگره از آن دفاع کرده و قانونگذاران از آن انتقاد و آن را رد می کنند.
فارن پالیسی افزود: با وجود روابط نزدیک وزیر امور خارجه آمریکا با ترامپ، دیپلمات ها همچنان با تغییرات در سیاست خارجی ناشی از بداهه گویی ها و توئیت های ترامپ در خصوص مسائلی در زمینه لیبی، ارتفاعات جولان و حضور کوتاه مدت نیروهای آمریکایی در سوریه دست و پنجه نرم می کنند.
پمپئو با این حال تاکید دارد که هرگز از این اظهاراتِ بدون هماهنگی ترامپ غافلگیر نشده است و در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست ادعا کرده که از آنها مطلع بوده است.   / ایرنا

کپی