اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹

تاکید آمریکا، روسیه و چین بر خروج نظامیان خارجی از افغانستان

تاکید آمریکا، روسیه و چین بر خروج نظامیان خارجی از افغانستان

نمایندگان ویژه آمریکا، روسیه و چین ضمن تاکید بر لزوم از سرگیری مذاکرات بین‎الافغانی، درباره 8 مورد در روند مذاکرات صلح افغانستان توافق کردند.

 دیدار نمایندگان ویژه آمریکا، روسیه و چین در امور افغانستان دیروز جمعه درحالی پایان یافت که ظاهراً طرفین بر روی 8 نکته به توافق رسیده‎اند.

طبق اعلام وزارت خارجه روسیه این موارد عبارتند از آغاز گفتگوهای بین الافغانی، مبارزه با تروریسم، خروج نیروهای بین‌المللی، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، استقلال و تمامیت ارضی و حق انتخاب برای دولت کابل.

به گفته این وزارتخانه، طرفین مذاکره شامل زلمای خلیل‎زاد، ضمیر کابلوف و دنگ ژیان که به ترتیب نمایندگان آمریکا، روسیه و چین هستند ضمن خروج مسئولانه و منظم نیروهای خارجی در چارچوب روند صلح افغانستان، بر فراگیر بودن این روند به رهبری دولت کابل تاکید کرده‎اند.

همچنین در بیانیه مشترک پایانی از گروه طالبان خواسته شده تا هرچه زودتر با دولت افغانستان وارد گفتگو شود.

به علاوه، در این نشست سه جانبه از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواسته شد تا در راستای کاهش خشونت گام‌های مؤثری بردارند.

این در حالی است که طالبان هنوز حاضر به مذاکره مستقیم با کابل نیست و نشست بین الافغانی که قرار بود هفته گذشته در قطر برگزار شود به دلیل اختلافات بر سر ابعاد هیأت اعزامی کابل لغو شد.

اخیراً خلیل‌زاد بار دیگر تاکید کرده که هدفش آغاز مذاکرات مستقیم میان طالبان و کابل و برقراری آتش بس است چرا که در غیر این صورت، هیچ توافقی در کار نیست.

در دور قبلی مذاکرات آمریکا با طالبان، بر سر خروج نیروهای خارجی از افغانستان توافق شد حال آنکه جزئیات نهایی نشده است.  /  مهر

کپی