اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

روسای جمهور مصر و روسیه در پکن دیدار کردند

روسای جمهور مصر و روسیه در پکن دیدار کردند

روسای جمهور مصر و روسیه طی دیداری تحولات وضعیت سوریه و لیبی را مورد بررسی قرار داده و تاکید کردند، درباره درگیری‌های منطقه بر راه‌حل‌های سیاسی پایبند هستند.

در حاشیه دومین مجمع همکاری بین‌المللی طرح "کمربند و جاده" در پکن، عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر و ولادیمیر پوتین، همتای روسی وی با یکدیگر دیدار کردند.

در بیانیه ریاست جمهوری مصر آمده است، دو طرف برخی مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی را بررسی و درباره برخی از درگیری‌های موجود در خاورمیانه و در راس آن آخرین تحولات موجود در لیبی، بحران سوریه و مساله فلسطین بحث و تبادل نظر کردند.

طبق این بیانیه، روسای جمهور مصر و روسیه تاکید کردند، درباره درگیری‌های منطقه بر راه‌حل‌های سیاسی براساس اصول ذی‌ربط بین‌المللی پایبند هستند، تا امنیت و ثبات به کشورهای منطقه بازگشته و اتحاد و حاکمیت اراضی آنها حفظ شود.

همچنین دو طرف به بررسی از سرگیری پروازهای روسیه به مصر و همکاری مشترک در زمینه امنیت و مبارزه با تروریسم پرداختند.

پرواز هوایی میان دو کشور به دنبال انفجار هواپیمای شرکت مسافربری روسیه در اکتبر ۲۰۱۵ متوقف شد، این هواپیما کمی پس از اینکه از فرودگاه شرم‌الشیخ واقع در شمال شرق مصر برخاسته بود، منفجر شد و در اثر آن ۲۲۴ تن جان باختند. گروه تروریستی داعش مسؤولیت این انفجار را برعهده گرفت. در ماه آوریل ۲۰۱۸ پرواز هوایی میان دو کشور به صورت جزئی پس از توقف دو ساله از سر گرفته شد.

فعالیت مجمع همکاری بین‌المللی طرح "کمربند و جاده" که از روز جمعه در پکن آغاز شده امروز نیز ادامه دارد و ۳۷ کشور در آن مشارکت داشته و به ارائه افکار و پیشنهادات درباره طرح کمربند و جاده می‌پردازند؛ طرحی که رئیس جمهور چین در سال ۲۰۱۳ آن را مطرح کرد و هدف از آن سرمایه‌گذاری کلان برای توسعه زیرساخت گذرگاه‌های اقتصادی منطقه‌ای است که بیش از ۷۰ کشور را به یکدیگر متصل می‌کند.  / ایسنا

کپی