اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹

حضور سرشناسان تجاری غرب در ریاض تنها ساعاتی پس از اعلام اعدام‌ها

حضور سرشناسان تجاری غرب در ریاض تنها ساعاتی پس از اعلام اعدام‌ها

ساعاتی پس از انتشار اخباری از اعدام ۳۷ زندانی در عربستان که بار دیگر توجهات را به سمت سابقه حقوق بشری آل سعود جلب کرد، تعدادی از سرشناسان حوزه مالی جهانی وارد ریاض شدند.

لری فینک، مدیر عامل شرکت بلک‌راک ، جان گلینت مدیر عامل شرکت اچ‌اس‌بی‌سی،  دانیل پینتو مدیر عامل شرکت جی‌پی‌مورگان همگی در یک کنفرانس مالی که توسط دولت عربستان سعودی برگزار شد، شرکت کردند چین چو، مدیر امور آسیا در شرکت مورگان استنلی هم در این کنفرانس حاضر بود.

گردن زدن اتباع سعودی به بهانه جرایمی مرتبط با تروریسم،جنجال‌های زیادی را برانگیخته است. اکثریت کشته‌شدگان از شیعیان عربستان بودند و عفو بین‌الملل روند محاکمه آنان را ساختگی و ناقض استانداردهای منصفانه دانست. 

میچل باچله، کمیسیونر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد این کشتار دسته‌جمعی را با صدور بیانیه‌ای محکوم کرد. او گفت: دست‌کم سه تن از آن مردان در زمان حبس زیر سن قانونی بودند و جسد یکی از آنان به نمایش عمومی درآمد.

هیچکدام از مدیران مالی آمریکایی که در این کنفرانس حضور داشتند به این  مساله حقوق بشری اشاره نکردند. سردی روابط کسب و کارهای خارجی و سرمایه‌گذاران با عربستان که پس از قتل جمال خاشقجی اوج گرفته بود، اخیرا رو به بهبود رفته است.  / ایسنا

کپی