اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹

سونامی سالمندی در راه است

سونامی سالمندی در راه است

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از بروز سونامی سالمندی در ایران تا 30 سال آینده خبر داد.

مریم حضرتی در مراسم گشایش یازدهمین کنگره قلب خاورمیانه، با اشاره به افزایش رو به رشد جمعیت سالمندان کشور، بر ضرورت توجه به راهکارهای پیشگیرانه در مسائلی نظیر بیماری های قلبی عروقی تاکید کرد. 
وی اظهار داشت: 9 درصد از جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می دهند و سرعت رشد جمعیت سالمندی به اندازه ای بالا و رو به رشد است که باید اقدامات لازم برای پیشگیری از بیماری های مردم را آغاز و برنامه ریزی کرد؛ چرا که پیش بینی می شود رشد جمعیت سالمندی کشور در 30 سال آینده به 22 تا 25 درصد برسد و این امر نیاز به مراقبت را در جامعه افزایش می دهد. 
 معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: جمعیت کشور تا 30 سال آینده با یک سونامی سالمندی مواجه می شود؛ به طوری که مطابق آمار در سال 2030 میلادی از هر چهار تن، یکی بالای 60 سال خواهد داشت.
حضرتی با اشاره به اهمیت مراقبت و ضرورت رشته پرستاری در 10 سال آینده، یکی از دلایل اصلی جذب پرستاران در ایران و دیگر کشورها را همین امر دانست و با تاکید بر نقش پرستاران در پیشگیری از بیماری های غیرواگیر که در راس آن، بیماری های قلبی عروقی است، ادامه داد: در برنامه ریزی معاونت پرستاری وزارت بهداشت برای مراقبت از مردم،‌ در سه سطح پیشگیری برنامه ریزی های لازم انجام شده است. 
معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: سطح نخست بر حضور پرستاران در آموزش و توانمندسازی مردم تاکید شده که از مهمترین راه های پیشگیری است. در سطح دوم، پرستاران ارشد در کلینیک های پرستاری برای آموزش مردم به عنوان یک ضرورت، فعالیت دارند و برای نمونه به آموزش مردم در چگونگی استفاده از دارو می پردازند. 
وی اضافه کرد: پویش فشار خون برای 119 هزار ایرانی، به مدت سه روز با همت پرستاران سراسر کشور انجام شد که تلاشی در همین راستا بود. این برنامه بیست و هفتم اردیبهشت نیز از سوی وزارت بهدشت به صورت یک برنامه وسیع در دستور کار قرار گرفته و اجرایی می شود. 
حضرتی با تاکید بر این که مهمترین نیاز برای بستری در منزل به مدت طولانی، پوشش بیمه ای مراقبت در منزل است، گفت: برای ارائه خدمات در منزل، هزار مرکز در کشور وجود دارد که 700 مرکز آن فعال است و پوشش بیمه ای در این زمینه شامل پنج بیماری می شود که در شورای عالی بیمه سلامت پذیرفته شده و در شش استان از قبیل کرمان، همدان، تهران و یزد تحت پوشش بیمه سلامت قرارمی گیرد. 
معاون پرستاری وزارت بهداشت در پایان ابراز امیدواری کرد که تمام افرادی که نیاز به دریافت خدمات درمانی در منزل دارند، از پوشش بیمه ای برخوردار شوند./ایرنا 
کپی