اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

محبوبیت دوباره الیف شافاک در بین ایرانیان

محبوبیت دوباره الیف شافاک در بین ایرانیان

فروردین ماه در حالی به پایان رسید که الیف شافاک توانست بار دیگر با رمان «ملت عشق» در صدر پرفروش‌ترین آثار بازار کتاب قرار بگیرد.

با به پایان رسیدن نخستین ماه از سال ۹۸، باید دید که امسال وضعیت بازار کتاب چگونه است و بوی به بهبودی از اوضاع این حوزه  به مشام می‌رسد یا نه؟ تا تلخی‌های سال ۹۷ را برای فعالان حوزه کتاب به شیرینی بدل کند. 

با آغاز سال همچون گذشته اهالی کتاب و کتابفروشان امید داشتند تا در فروردین ماه شاهد تغییر و تحولی در حوزه کتاب باشند و بهار این حوزه نوید روزهای خوب و پررونقی را در ادامه سال بدهد اما گویی همچنان این روزهای خوب بنا ندارد که سری به بازار کتاب بزند. البته با شروع اردیبهشت cو آغاز نمایشگاه کتاب می‌توان این امید را داشت که شرایط بهبود نسبی پیدا کند.

فروردین ماه نتوانست آنچنان که باید تغییر جدی و اساسی در حوزه فروش کتاب ایجاد کند، البته برخی از فعالان این حوزه هم فروش فروردین را قابل قبول توصیف کردند نه رضایت بخش، ولی معتقد بودند که در فروردین امسال همچون سایر ماه‌ها در مقایسه با سال گذشته فروش کمتر شده است.

حال کمی از فضای کلی بازار کتاب فاصله گرفته و به وضعیت فروش کتاب در فروردین نگاهی می‌اندازیم. همانند ماه‌های گذشته رمان و ادبیات داستانی در جلب نظر علاقه‌مندان به کتاب موفق‌تر بودند، همچنین آثاری در حوزه فلسفه و زندگینامه هم این ماه در پرفروش‌ها دیده می‌شود.

در این ماه پس از مدت‌ها الیف شافاک با رمان محبوبش در بین ایرانیان یعنی «ملت عشق»، توانست پرتکرارترین نام در میان پرفروش‌ها باشد و پس از آن یووال نوح هراری با دو کتاب «انسان خردمند» و «انسان خداگونه» حضور داشت. البته نویسندگان ایرانی قافیه را به رقبای خارجی واگذار نکردند و پا به پای آن‌ها در پرفروش‌ها پیش آمدند.

در میان آثار نویسندگان ایرانی، «ره‌ش» اثر رضا امیرخانی و «سمفونی مردگان» عباس معروفی پرفروش شدند.

رقابت پرهیجان پرفروش‌های این ماه شاهد حضور چهره‌های مطرح ایرانی و خارجی چون الیف شافاک، آلن دوباتن، ویکتور هوگو، عباس معروفی و محمود دولت آبادی است.

تلاش بر این بود که تمامی کتابفروشی‌ها تعداد نسخه آثار پرفروش خود را اعلام کنند. در ادامه با سایر آثار پرفروش نویسندگان ایرانی و خارجی در فروردین آشنا می‌شوید.(ترتیب کتابفروشی‌ها اتفاقی است و هدفمند نیست.)/خبرآنلاین

 

  محبوبیت دوباره الیف شافاک در بین ایرانیان

محبوبیت دوباره الیف شافاک در بین ایرانیان

کپی