آنها قوانین بین المللی و حتی تصمیم هایی که خودشان قبلا گرفته اند را بی ارزش می دانند/ حرکت آمریکا از دزد سر گردنه هم بدتر است زیرا دزدهای سر گردنه لااقل دیگران را مجبور به همراهی و دزدی نمی کنند/ پس از چشم پوشی از قطعه قطعه کردن یک روزنامه نگار، وقتی که عربستان سعودی 37 مرد را در یک روز گردن می زند هیچ نجوایی از دولت ترامپ شنیده نمی شود

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، آمریکا را مذاکره کننده معتبری ندانست و گفت: آنها قوانین بین المللی و حتی تصمیم هایی که خودشان قبلا گرفته اند را بی ارزش می دانند.

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف عصر سه شنبه در بدو ورود به نیویورک در جمع خبرنگاران افزود: همه برنامه های من در این سفر رسانه ای است، به غیر از سخنرانی روز چهارشنبه در مجمع عمومی و دیدار با دبیرکل و رئیس مجمع عمومی سازمان ملل، در چند موسسه مطالعاتی آمریکایی سخنرانی و دیدارهایی هم با اصحاب رسانه و برخی از متفکران و فعالان سیاسی غیر دولتی آمریکایی دارم.
وی ادامه داد: اینها برنامه هایی است که برای نشان دادن سیاست های خصمانه ایالات متحده که باعث ایجاد خطر برای امنیت منطقه و امنیت جهان است، داریم و برنامه های جمهوری اسلامی را برای مقابله با این سیاست ها و ادامه روابط سازنده در منطقه و جهان به بحث بگذاریم.
وزیر امور خارجه درباره اظهارات مقامات آمریکایی برای مذاکره مجدد با ایران اظهار کرد: آمریکا نشان نداده است که یک طرف مذاکراتی معتبر است. آن نشان داده است که قوانین بین المللی و حتی توافق ها و تصمیم هایی که خودشان پیش از این گرفته اند را بی ارزش می دانند.
ظریف با بیان اینکه این ایران نیست که به میز مذاکره بازگردد، اضافه کرد: این به عهده آمریکا است. ما هیچ گاه میز مذاکره را ترک نکردیم، ما به دیدارهای خود با اعضای باقی مانده در توافق هسته ای ادامه می دهیم. این آمریکا است که تصمیم گرفت به میز مذاکره پایان دهد.
وی تصریح کرد: این به عهده آنها است که رفتار خودشان را اصلاح و اشتباهات خود را تصحیح کنند و تصمیم بگیرند که در آینده با آمریکا و با ایستادن آمریکا در جهان چه می خواهند بکنند.

نگرانی ترامپ و کاخ سفید به منافع اسرائیل نسبت به آمریکا بسیار بیشتر است

وزیر خارجه ایران تاکید کرد: به نظر می رسد که نگرانی و توجه ترامپ و اعضای کاخ سفید به منافع اسرائیل نسبت به آمریکا بسیار بیشتر است و در واقع وارد بازی بسیار خطرناک اسرائیل و در حقیقت بازی نتانیاهو در منطقه ما شده اند. متاسفانه این کار بسیار خطرناک است.

آمریکا وارد بازی بسیار خطرناک نتانیاهو در منطقه ما شده است

ظریف با بیان اینکه آمریکا منبع اصلی بی ثباتی در منطقه ما است، گفت: آنها با بقیه منابع بی ثباتی در منطقه همکاری دارند و از آنها حمایت می کنند که به پشتیبانی از افراط گرایی و تروریسم در منطقه ما ادامه می دهند، کشورهایی همچون عربستان سعودی و امارات متحده عربی که تمام اصول قوانین بین المللی انسان دوستانه را در یمن و بحرین و بقیه نقاط منطقه نقض کرده اند.
وی تاکید کرد: آنها نیاز دارند که در سیاست های خود تجدید نظر کنند و به رفتارهای عادی بازگردند.

**درباره بستن تنگه هرمز بخش نظامی تصمیم می گیرد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به اینکه آیا بستن تنگه هرمز روی میز ایران است یا خیر؟ گفت: من درباره گزینه های نظامی اظهار نظر نمی کنم و این مساله را باید بخش نظامی درباره آن تصمیم گیری کند.
ظریف افزود: ما گفته ایم که ایران از منافع خود که یکی از آنها ثبات در منطقه محافظت می کند. ثبات در منطقه باید برای همه باشد، کامیابی اقتصادی باید برای همه باشد، منفعت نهایی ایران در تداوم حفظ ثبات منطقه است و ثبات برای همه فراهم باشد.

واکنش به لغو معافیت های نفتی ایران : آمریکا پلیس دنیا نیست 

وی با اشاره به لغو تمدید معافیت های آمریکا برای خریداران نفت از ایران و همچنین اظهاراتی برای لغو معافیت های مربوط به فعالیت هسته ای، گفت: آمریکا پلیس دنیا نیست که معافیت بدهد یا لغو کند.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران افزود: ما نه به معافیت‌ها و نه به لغو آنها اهمیت می‌دهیم اما این بقیه دنیا هستند که باید ببینند اجازه می دهند که کشوری به آنها بگوید شما حق ندارید قطعنامه شورای امنیت را اجرا کنید یا خیر.
ظریف با بیان اینکه کشوری پیدا شده و به دیگران می گوید شما حق ندارید یک قطعنامه شورای امنیت را که به اتفاق آرا تصویب شده اجرا کنید، ادامه داد: پا را از این هم فراتر گذاشته و گفته اگر این قطعنامه را اجرا کنید شما را مجازات می کنم .
ترامپ اردیبهشت ماه سال گذشته به طور یکجانبه کشورش را از برجام خارج کرد و پس از آن طی دو مرحله تحریم هایی را که طبق این توافق برداشته شده بود، بازگرداند . اقدامی که با محکومیت دیگر امضا کنندگان این توافق روبرو شد و آنها اعلام کردند که به تجارت با ایران ادامه داده و سازوکارهایی برای این منظور راه اندازی می کنند.
واشنگتن مدعی شده بود که قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند اما درماه نوامبر سال گذشته مجبور شد هشت کشور چین، هند،ژاپن، کره جنوبی، تایوان، ترکیه، ایتالیا ویونان را دو بار به مدت 6 ماه از تحریم های نفتی علیه ایران معاف کند. با این حال، وزیر خارجه آمریکا روز گذشته اعلام کرد این معافیت ها دوم ماه مه ( 12 اردیبهشت) به پایان می رسد.
از سوی دیگر آژانس بین‌المللی انرژی به تازگی اعلام کرده که به دلیل کاهش شدید تولید نفت عربستان و ونزوئلا، عرضه نفت در بازار جهانی محدود شده و نشانه‌های ناهمخوانی درباره دورنمای تقاضای نفت و سطح ذخیره‌سازی مشاهده می‌شود.

**آمریکا بدتر از دزد سرگردنه


وی تصریح کرد: حرکت آمریکا از دزد سر گردنه هم بدتر است زیرا دزدهای سر گردنه لااقل دیگران را مجبور به همراهی و دزدی نمی کنند اما این نه تنها خودش دزدی می کند و بر سر گردنه ایستاده است به بقیه هم می‌گوید شما هم اگر همراه من دزدی نکنید مجازات خواهید شد.
وزیر امور خارجه با اشاره به لزوم مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا افزود: جمهوری اسلامی تصمیمش را خیلی وقت پیش گرفته است. این سایر کشور ها هستند که باید تصمیم بگیرند آیا می‌خواهند در مقابل این وضعیت سازش داشته باشند یا مقاومت می‌کنند؟
ظریف همچنین یک گروه کوچک از صهیونیست ها را حاکم بر سیاست های دولت آمریکا خواند و ادامه داد: هم تحریم ها غیرقانونی است و هم اقداماتی که در رابطه با تحریم ها از سوی آمریکا برقرار می شود غیر قانونی است .
وی خاطرنشان کرد: مهم این است که آیا دیگر کنشگران این آمادگی را دارند که نه برای منافع ایران بلکه برای منافع خود سیاست یکجانبه گرایی و تحمیل نظرات یک اقلیت کوچک را تحمل کنند یا خیر؟ ما شاهد تحمیل نظرات رژیم صهیونیستی بر آمریکا هستیم.

باید با مردم ایران با زبان تکریم و احترام سخن گفت

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران با بیان اینکه وظیفه دولت جمهوری اسلامی، تامین معیشت و کاستن از فشارها بر مردم است، یادآور شد: مردم ایران در طول تاریخ نشان داده اند هرگز در مقابل فشارها تسلیم نمی شوند و باید با آنها با زبان تکریم و احترام سخن گفت. ظریف تاکید کرد: اگر آمریکا این زبان را امتحان کند و خیال های باطل را کنار بگذارد، شاید سیاست هایش به سنگ نخورد.
وی با یادآوری اعتراف ترامپ مبنی بر اینکه هفت تریلیون دلار در منطقه خرج کرده‌اند و جز بی‌ثباتی و هزینه مالی و جانی برای مردم آمریکا و منطقه نداشته است، گفت: وقت آن است که ببینند آیا سیاست هایشان تا الان نتیجه ای برایشان داشته است. 

---

واکنش ظریف به اعدام 37 نفر در عربستان سعودی/ پس از چشم‌پوشی از قطعه قطعه کردن یک روزنامه نگار

وزیر امور خارجه ایران در واکنش به گردن زدن 37 نفر در عربستان سعودی گفت: عضویت در تیم بولتون، بن سلمان، بن زاید و بی بی(نتانیاهو) به هر جنایتی مصونیت می دهد.

عضویت در تیم بولتون، بن سلمان، بن زاید و بی بی (نتانیاهو) به هر جنایتی مصونیت می دهد

محمد جواد ظریف عصر سه شنبه در یادداشت توئیتری خود نوشت: پس از چشم پوشی از قطعه قطعه کردن یک روزنامه نگار، وقتی که عربستان سعودی 37 مرد را در یک روز گردن می زند هیچ نجوایی از دولت ترامپ شنیده نمی شود حتی وقتی که یکی را 2 روز پس از عید پاک مصلوب می کند.
وی تصریح کرد: عضویت در 'تیم ب' شامل بولتون، بن سلمان، بن زاید و بی بی- به هر جنایتی مصونیت می دهد.

وزارت کشور عربستان روز سه شنبه از اعدام 37 نفر از شهروندان این کشور با عنوان آنچه که اتهام تروریستی و ارتباط با تروریسم خواند، خبر داده است.
اعدام‌‍‌های اخیر در شهرهای مکه، مدینه و ریاض و همچنین در استان عمدتا سنی قصیم و در استان شرقیه محل سکونت اکثریت اقلیت شیعه این کشور، انجام شده است.
طبق گزارش سازمان عفو بین الملل، در سال 2018 در عربستان سعودی 149 نفر اعدام شدند. عربستان سعودی تنها کشور در جهان است که احکام مرگ را با گردن زدن اجرا می کند.
فعالان شبکه‌های اجتماعی و کاربران اینترنتی عربستان سعودی می‌گویند ۳۲ نفر از اعدام شدگان، از شیعیان منطقه قطیف و رجال دین و طلاب علوم دینی منطقه شرقیه هستند.
مردم شرق عربستان طی سال‌های اخیر بارها در اعتراض به اقدامات سرکوبگرانه رژیم سعودی و کشتار ده‌ها معترض در شهرهای العوامیه و قطیف تظاهرات کرده‌اند، اما هر بار با سرکوب شدیدتر نظامیان آل‌سعود مواجه شدند.
دولت سعودی هر ساله شمار زیادی از مخالفان آل‌سعود را با هدف مقابله با آزادی بیان و به بهانه مبارزه با تروریسم به مجازات های سنگین و اعدام محکوم می‌کند. شیخ نمر باقر النمر روحانی برجسته شیعیان عربستان یکی از برجسته‌ترین زندانیان سیاسی این کشور محسوب می‌شد که در سال ۱۳۹۳ به اتهام انتقاد از آل‌سعود و اقدام علیه امنیت ملی این کشور اعدام شد.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.