تاریخ و گفت وگو روی پیشخوان

گوناگون /
شناسه خبر: 465015

در آستانه سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران دو چهره نام آشنا در حوزه سیاست و فرهنگ دو کتاب قابل تأمل را پیشکش خوانندگان کرده اند؛ هاشم آغاجری و علی اصغر مصلح. در روز نخست نمایشگاه بد ندیدیم نگاهی به این دو کتاب بیندازیم.

«تاریخ، متن، نظریه: مورخان و چرخش زبانی» عنوان کتابی به قلم الیزابت آن کلارک استاد رشته دین و تاریخ در دانشگاه دوک است که با برگردان دکتر سیدهاشم آقاجری عضو هیأت علمی گروه تاریخ دانشگاه تربیت مدرس از سوی انتشارات مروارید منتشر شد.
این کتاب در هشت فصل تألیف و تدوین شده و نویسنده هدف از تألیف آن را ارائه یک بررسی آموزنده تاریخ محور و کاربر پسند از برخی لحظه‌های مهم در مباحث اواخر قرن نوزدهم و قرن بیستم پیرامون تاریخ، فلسفه و نظریه انتقادی عنوان کرده است.
نویسنده توضیح می‌دهد: امیدوارم مورخان را متقاعد کنم که لازم نیست به طرفداران نظریه برچسب شورشیان رشته تاریخ بزنند. به بیان دقیق‌تر، اینان موضوع‌های یک بحث فکری دیرپا را در هیأت و قالبی نو مطرح می‌کنند. الیزابت کلارک سعی دارد محققان پیشامدرنیته غربی را متقاعد کند متونی که مطالعه می‌کنند تا حدود زیادی پذیرای انواع نقد ادبی / فلسفی/ نظری است؛ نقدهایی که دیگر رشته‌های علوم انسانی زیر عنوان پساساختارگرایی را به شوق آورده است.
این کتاب با بررسی مباحث بین مورخان و نظریه‌پردازان در دهه‌های اخیر شروع می‌شود، سپس به عقب برمی‌گردد تا برخی لحظه‌های مهم در پیشاتاریخ این مباحثات را مورد توجه قرار ‌دهد و آنگاه به زمان حال برمی‌گردد تا جایگیری مطالعات پیشامدرن را در درون حوزه اخیراً جان گرفته تاریخ فکری بررسی کند. فصل اول «دفاع از تاریخ و مویه برای آن» چارچوب و اصطلاحات فکری بحث را مشخص می‌کند. فصل دوم ادعای فیلسوفان انگلیسی-امریکایی اوایل قرن بیستم مبنی بر تحقیق و کشف حقیقت در تاریخ را بررسی می‌کند. فصل سوم به ساختارگرایی و تاریخ اشاره دارد و زبان‌شناسی ساختاری، سوسور و پس از او، کلودلویی-اشتراوس و مردم شناسی ساختاری را با چهار نقد همراه کرده است.
علم تاریخ در سده بیستم تحت تأثیر چرخش زبانی و در ادامه سنت دیلتایی تفهیم تاریخی پذیرای نظریه‌ها و رهیافت‌های هرمنوتیکی و تفسیر می‌شد. الیزابت کلارک در این کتاب ضمن فصل‌هایی از قبیل تاریخ فکری جدید، متن و زمینه و با استفاده از نظریات فیلسوفان، زبان‌شناسان و مردم شناسانی نظیر سوسور، اشتراوس، گادامر و دریدا و... کاربست راهگشای این نظریات را برای مطالعه و فهم متون دوران پیشامدرن بویژه متون تاریخی و الهیاتی نشان می‌دهد.
با دیگری
«با دیگری: پژوهشی در تفکر میان فرهنگی و آیین گفت‌وگو» عنوان کتابی به قلم علی‌اصغر مصلح است که از سوی انتشارات علمی منتشر شد.
کتاب حاضر در شش فصل تحت عناوین مناسبات انسانی و نسبت با دیگری/فلسفه میان فرهنگی و تفکر زیستن با دیگری/گفت‌وگوی فرهنگ ها/ با هم زیستن در فرهنگ ایرانی/ مسائل مشترک جهانی و راه‌های پیش‌رو... تألیف شده است. پرسش کانونی این کتاب چیستی و چگونگی راه‌های زیستن با دیگران است. برای زیستن با دیگری چه بینش و اندیشه و رفتاری باید داشت؟ حوزه طرح پرسش از دیگری در زمانه ما تفاوتی بنیادین با گذشته دارد. پرسش از دیگری در زمان معاصر به پرسشی اصلی و اساسی تبدیل شده است. امروز گوناگونی و برخورد منافع و اعتقادات، ‌ملموس‌ترین و اساسی‌ترین مسأله پیش روی همه مردم جهان است. با این مسأله و تبعات آن چه باید کرد؟ این پرسش به صورتی بنیادی در فلسفه معاصر انعکاس یافته است.
علی اصغر مصلح در این اثر موضوع زیستن با دیگری در مراتب مختلف را مورد پژوهش و بررسی قرار داده و افراد را به ایستادن در میانه به دور از افراط و تفریط و اندیشیدن از این منظر دعوت کرده است. بر این اساس ضمن بازخوانی تاریخ تفکر و فرهنگ از منظر بینافرهنگی به بازاندیشی بخش‌هایی از فرهنگ اسلامی و ایرانی پرداخته و مناسبات حاکم بر جهان معاصر را مورد کنکاش و نقد قرار داده است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.