اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

پاسخ به پرسش‌های حقوقی خوانندگان

پاسخ به پرسش‌های حقوقی خوانندگان
حسام عقبایی وکیل دادگستری و نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک

 فروش ملک مشاعی
خسروی از تهران: من و برادرم 25 سال است که یک خانه داریم که سه دانگ، سه دانگ شریک هستیم. این درحالی است که برادرم طبقه بالا سکونت دارد و من هم در طبقه پایین. اما به‌دلیل اینکه طبقه پایین پارکینگ بوده که تبدیل به مسکونی شده است به‌دلیل سقف کوتاه آن خانه‌ام تاریک است و هر چه به برادرم می‌گویم، نه خانه را می‌فروشد و نه اجرت‌المثل می‌دهد.حال می‌خواهم بدانم که چگونه می‌توانم حقم را از برادرم بگیرم.
پاسخ: بستگی به این دارد که آن ملک قابل افراز(قابل تقسیم شدن و تفکیک) باشد یا نباشد و برای روشن شدن این موضوع نیز باید در ابتدا با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی تقاضای افراز کنند و اگر پاسخ مثبت بود، می‌تواند سهم خودش را افراز کند و بعد از فروش ملک قدر سهم خودش را بردارد. اما اگر اداره ثبت اعلام کرد که قابل افراز نیست می‌تواند درخواست فروش مال مشاعی را دهد و کل ملک را فروخته و قدر سهم خود را برداشت کند.
تغییر کاربری ملک
امیری از ورامین: یک قطعه زمین 145 متری در ورامین خریداری کردم که 7متر بر دارد و می‌خواستم 10 درصد زمین را تجاری کنم. اما شهرداری می‌گوید طرح تفصیلی دارد و در این زمین فقط باید مسکونی ساخته شود. این در حالی است که همه زمین‌های اطراف چند سالی است که کاربری تجاری دارند. می‌خواستم بدانم از طریق کدام کمیسیون شهرداری می‌توانم برای تجاری زمینم اقدام کنم؟ زیرا کمیسیون ماده 5 برای تغییر کاربری کل زمین است اما من فقط می‌خواهم ده درصد آن را تغییر کاربری دهم.
پاسخ: در کل باتوجه به اینکه زمین در محدوده شهری واقع شده و دارای طرح تفصیلی نیز می‌باشد به قطع باید براساس همان کار عمل کند. زیرا شهرداری اختیار تغییر کاربری ندارد مگر اینکه بتواند در مراحل تغییر طرح تفصیلی که یکسری فرآیندهایی از جمله نظر مشاوران راه و شهرسازی و کمیسیون‌های مختلف را دارد طی کند تا بتواند تجاری بگیرد. در واقع این ملاک نمی‌شود که در اطراف ملکی باغ یا فضای سبز یا تجاری باشد پس آن ملک هم باید تغییر کاربری دهد. تغییر کاربری در صلاحیت شهرداری نیست.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پربازدیدها