مکانیسم تجاری جدید ترکیه و ایران

اقتصادی /
شناسه خبر: 463747

وزیر خارجه ترکیه گفت: برای مقابله با تحریم های آمریکا، برنامه ی راه اندازی مکانیسم جدید تجاری مانند اینستکس با ایران را دنبال می کنیم.

«داوود چاووش اوغلو» روز چهارشنبه در ادامه بر مخالفت ترکیه علیه تحریم های آمریکا تأکید کرد و گفت: آنکارا و ایران نیازمند ادامه کار برای افزایش تجارت دوجانبه با هدف 30 میلیارد دلار، سه برابر حجم تجارت کنونی هستند.
وزیر خارجه ترکیه در کنفرانس خبری مشترک با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود، گفت: با در نظر گرفتن مکانیسم های کنونی، ما در حال بررسی ایجاد ساز وکارهای جدید مانند اینستکس و بر طرف کردن موانع تجاری پیش رو هستیم.
فرانسه، آلمان و انگلیس اخیراً ساز وکاری تجاری تحت عنوان اینستکس راه اندازی کردند که بر اساس آن مبادلات تجاری میان ایران و کشورهای اروپایی بدون استفاده از دلار واحد پولی آمریکا ادامه خواهد داشت.
به گزارش رویترز، اگرچه وزیر خارجه ترکیه از جزییات این مکانیسم توضیحات بیشتر ارائه نکرد اما استفاده از واحد پول ملی طرفین در مبادلات تجاری از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
در اکتبر (مهر) سال 2017، بانک های مرکزی ایران و ترکیه پس از استفاده از یورو برای مبادلات تجاری به صورت رسمی برای استفاده از ارزهای محلی توافق کردند. /ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.