اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

خسارت عشایراز سیل جبران می شود

خسارت عشایراز سیل جبران می شود
پریسا عظیمی/شیما جهانبخش خبرنگار

سیلی که اوایل امسال در بخشی از مناطق کشورجاری شد؛ مشکلاتی را برای استان‌های عشایرخیزبه وجود آورد، به طوری که لرستان، چهارمحال وبختیاری، کرمانشاه، ایلام و کهگیلویه و ویراحمد به‌عنوان میزبان عشایر خوزستان درگیر خطرات ناشی از سیلاب، آبگرفتگی و طغیان رودخانه‌ها شدند.

Image result for ‫عشایر و خسارت سیل‬‎

تغییر زمان کوچ عشایر

از این رو، مسئولان مربوطه کوچ عشایر را به صلاح ندانستند و از طرفی خود عشایر نیز تمایلی به این کار نداشتند. بنابراین طبق تقویم، کوچ عشایر ساکن خوزستان به مناطق ییلاقی استان‌های همجوار که هر سال 10 فروردین ماه شروع می‌شد امسال به‌دلیل حادثه سیل موجب شد تا براساس تصمیم مسئولان مربوطه و با هماهنگی منابع طبیعی و آبخیزداری و امورعشایری استان‌های همجواربه علت خطرات ناشی از سیلاب، امکان تعلیف بیشتر دام‌ها در مناطق قشلاقی خوزستان و شرایط مناسب مراتع این استان، کوچ بهاره عشایر 10 اردیبهشت ماه انجام شود. همچنین بارندگی‌های شدید و سیل اخیر، به راه‌ها، زیرساخت‌ها و دام‌های مناطق عشایری 6 استان ایلام، کرمانشاه، لرستان، خوزستان، چهارمحال بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد زیان زد و آنها را در شرایط اضطراری قرار داد، اما در این میان، خوزستان و لرستان متحمل بیشترین در این زمینه خسارت شدند.

خسارت سیل به عشایر

«علیرحم کریمی»، مدیرکل امورعشایری خوزستان با اشاره به اینکه بارندگی‌های سیل آسا در سال آبی 98- 97 در مناطق عشایری استان، خساراتی به دام، محل نگهداری احشام، راه‌ها و ایل راه‌ها بویژه مناطق شمال و شرق آن وارد کرد، اظهار داشت: عشایر استان با داشتن 1.1میلیون رأس دام سبک به مدت 7 ماه در مناطق قشلاقی، شمال، شمال شرق و جنوب شرق خوزستان ساکن می‌شوند.

مدیرکل امورعشایری خوزستان با تأکید براینکه همان گونه که هواشناسی پیش‌بینی کرده درصورت وضعیت نامساعد جوی وادامه بارش‌ها در اردیبهشت ماه در استان‌های همجوار، احتمال به تعویق افتادن کوچ عشایر باز هم وجود دارد، گفت: با اطلاع‌رسانی به هنگام ازوقوع سیل، عشایر ساکن خوزستان کمترین خسارت را از ناحیه سیلاب اخیر متحمل شدند، اما در عین حال پس از فروکش کردن سیلاب، خسارت وارده به عشایر به‌صورت دقیق و مستند برآورد و اعلام خواهد شد.

Related image

کاهش خسارات سیل به عشایر

وی هشدارهای سازمان هواشناسی برای بارش‌های قابل ملاحظه در اواخر سال گذشته و اوایل امسال و به‌دنبال آن جلساتی که در ستاد مدیریت بحران استان‌ها و شهرستان‌ها برگزار شد را موجب کاهش خسارت سیل به عشایر استان‌های عشایرپذیر ازجمله خوزستان عنوان کرد و افزود: درواقع پیش‌بینی‌ها وبرنامه‌ریزی‌های بموقع باعث شد تا ساماندهی امورعشایر کوچ رو را دردستور کارقرار دهیم تا هنگام وقوع سیل با خطرات جدی مواجه نشوند.

همکاری محدودعشایر برای جابه‌جایی

مدیرکل امورعشایری خوزستان درباره نحوه جا‌به‌جایی عشایر دراین سیل، گفت: با توجه به سیل عظیم و گسترده‌ای که در استان داشتیم، موفق به جا‌به‌جایی 300 خانوارعشایری با 30 هزار رأس دام که در مسیر رودخانه‌های شهرستان‌های شوش، شوشتر، دزفول، بهبهان، اندیمشک و اهواز ساکن بودند؛ شدیم. محل اطراقی که برای جا به جایی آنها با همکاری وهماهنگی ستاد مدیریت بحران شهرستان‌های مذکور و استان در نظر گرفته شده بود، مناطق امنی بود تا عشایر به همراه دام هایشان در آنجا مستقر باشند. البته عشایر ابتدا برای جا به جایی حاضر به همکاری نمی‌شدند، اما خوشبختانه با همکاری مسئولان و آگاهی دادن به آنها برای وقوع سیل و خطرات ناشی از آن، موفق به جا به جایی‌شان شدیم.

ارسال پیامک به عشایر

به‌گفته کریمی طی چند سال اخیر با ارسال پیامک در مواقع وضعیت جوی نامناسب و احتمال وقوع سیل از طریق تلفن همراهی که تعدادی از عشایر در اختیار دارند می‌توانیم آنها را مطلع و از خطرات احتمالی ناشی از سیل بین آنها جلوگیری کنیم.

وی با ابراز خوشحالی از اینکه دراین حادثه هیچ گونه تلفات انسانی و دامی بین عشایراستان نداشتیم، خاطرنشان کرد: تنها یک هزار و 300 رأس دام سبک تلف شدند که این تلفات ناشی از سیل یا جا‌به‌جایی آنها نبود بلکه بر اثر تخریب دیوار، آغل یا اسکان نامناسب تلف شدند. همچنین در این سیل بر اثر طوفان و تگرگ به یک هزار و 500 تخته چادرعشایرخسارت وارد شد که ازطریق جمعیت هلال احمر و مدیریت بحران استان در حال بررسی و جبران هستیم. در این مدت 14 صوت پرواز بالگرد نیز برای امدادرسانی و تأمین آذوقه و دیگر اقلام مورد نیاز عشایر انجام شد.

Image result for ‫عشایر و خسارت سیل‬‎

پرداخت خسارت دام به عشایر

مدیرکل امورعشایری خوزستان با بیان اینکه دام برای عشایر بسیار با ارزش و حیاتی محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: خسارت‌های دامی که به آنها از قبل این سیل وارد شده در حال جمع‌بندی است؛ البته از سوی دولت مساعدت‌هایی هم در نظر گرفته شده تا برای هر رأس دام سبک تلف شده 500 هزار تومان به‌صورت کمک بلاعوض به عشایر زیان دیده پرداخت شود.

کریمی با یادآوری اینکه خوزستان پذیرای عشایر استان‌های کهگیلویه وبویراحمد، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، همدان، لرستان، ایلام و کرمانشاه است که از اواخر شهریور تا اوایل اردیبهشت ماه وارد خاین استان می‌شوند، گفت: عمده عشایر استان از لرستان و چهارمحال و بختیاری هستند.

عشایر به اخطاریه‌ها توجه کنند

در همین حال، به گفته «کرمعلی قندالی»، رئیس سازمان امور عشایر ایران، سیل در لرستان خسارت زیادی به زیرساخت‌های مناطق عشایری استان ازجمله راه‌های عشایری وارد کرده که عمده آن درمناطق عشایری شهرستان پلدختربوده است.

همچنین «سعید کریمی»، مدیرکل امور عشایر لرستان در خصوص آخرین وضعیت عشایر مناطق سیلزده استان، اظهار داشت: بیشترین خسارت سیل اخیر مربوط به زیرساخت‌های مناطق عشایری لرستان از جمله ایل راه‌ها بوده است.

وی با اشاره بشدت آسیب‌های وارد شده به مناطق عشایری استان، افزود: برآورد اولیه از خسارت سیل اخیر به بخش عشایری استان ۱۵ هزار میلیارد ریال است، اما کارشناسان این سازمان در حال بررسی دقیق میزان خسارت‌ها هستند. البته با توجه به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی، 10 روز قبل از وقوع سیل پیامک هشدار برای تمام عشایر استان ارسال شد.همچنین کارشناسان ما در بیشتر مناطق به چهره به چهره به عشایر هشدار‌های لازم را داده بودند، از این‌رو تا حد زیادی در این زمینه آمادگی داشتیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه بعد از حادثه بلافاصله کارشناسان برای ارزیابی خسارت به مناطق عشایری اعزام شدند، افزود: تمام اقلام ضروری از جمله آب، آرد، سوخت و.... به مناطق عشایری اعزام شد تا آنها مشکلی در این زمینه نداشته باشند. همچنین 50 هزار قرص نان، 10 هزار قوطی کنسرو، 5 هزار بسته بهداشتی و 2 هزار کیسه آرد نیز به مناطق عشایری ارسال شد.

Image result for ‫عشایر و خسارت سیل‬‎

تخصیص 460 میلیار تومان اعتبار

کریمی اظهارداشت: تاکنون ۴۶۰ میلیون تومان اعتبارات عمرانی برای عشایر سیل زده از سازمان امور عشایری دریافت شده و بقیه اعتبارات نیز بزودی تخصیص خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه بیشترین خسارت به عشایر پلدختر وارد شده، گفت: 261 کیلومتر از ایل راه‌های عشایری این شهرستان و همچنین ۱۷ کیلومتر خطوط انتقال آب آشامیدنی مناطق عشایری کرکی، درکی، تنگ سیستان، پیرمار، انارود، دارصافه، هلدوحلد، دال پری، گردکانه، چل، زعفران، وریان مله وتخت چان در این شهرستان خسارت جدی دیده است.

 مدیر کل امور عشایر لرستان افزود: ۵۸ میلیارد ریال خسارت به یک هزار و ۵۰۰ خانوار عشایری پلدختر وارد شده، از این‌رو پیگیر جبران خسارت و رسیدگی به امور عشایر استان هستیم. در حال حاضر بخشی از ایل راه‌ها بازگشایی شده، اما تأکید ما بر این است که عشایر استان اخطاریه‌های ارسالی را جدی بگیرند و بر اساس آن در خصوص زمان کوچ برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهند.

 

کپی