اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹

چرا بورس رکورد شکنی می‌کند؟

چرا بورس رکورد شکنی می‌کند؟

سارا محقق؛ رکود شکنی شاخص بورس که از ابتدای امسال آغاز شده همچنان ادامه دارد. در ادامه این رکودشکنی‌ها روز گذشته شاخص بورس در یک پرش تاریخی تا 201 هزار و 805 واحد بالا رفت. با رشد 201 هزار واحدی شاخص بورس عملاً بازدهی بازار به 12.95 درصد رسید. همچنین ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته بیش از ۷۷۳ هزار میلیارد تومان برآورد شد. شاخص بورس امروزهم با رشد 84 واحدی وارد کانال ۲۰۱ هزار و ۸۹۰ واحد شد.

براساس این گزارش شاخص کل هم با معیار هم‌وزن با کاهش ۲۴۹ واحدی به رقم ۳۹ هزار و ۷۳۰ واحد رسید.
اما دلیل رشد پی در پی شاخص بورس چیست؟ چه عواملی باعث شده تا در 13 روز کاری بورس سرمایه‌گذاران این بازار با 10 درصد سود ببرند؟ و آیا این رشد ادامه دارد خواهد بود؟
دلیل رشد شاخص از دیدگاه کارشناسان
تغییرات نرخ ارز، اعتماد و ورود سرمایه‌گذاران به بازار بعد از تحولات بازار ارز و سکه، نزدیک شدن نرخ ارز نیمایی با بازار آزاد، تأثیرپذیری بازار بویژه در روزهای اخیر درباره اخبار منتشر شده مبنی بر کاهش یا حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی در مراودات اقتصادی و احتمال تمدید معافیت‌های نفتی ایران از جمله مهم‌ترین دلایل رشد تاریخی شاخص بورس عنوان می‌شود. علاوه بر این موارد؛ یک کارشناس بازار سرمایه هم در گفت‌و‌گو با «ایران عصر» از عواملی مانند کاهش یا ثبات نرخ سود بانکی، بحث تروریستی اعلام کردن سپاه و احتمال تشدید تحریم‌ها و گرانی دوباره دلار در ماه آینده و نزدیکی مجامع شرکت‌ها نام می‌برد. محمد حسن‌نژاد درباره اینکه چرا شاخص بورس رکودشکنی می‌کند، اظهار داشت: 3 عامل موجب رشد شاخص بورس شده است. یکی بحث پایین آوردن نرخ سپرده‌های بانکی بود. طبیعتاً وقتی سپرده‌های بانکی در بانک زیاد باشد و از آن طرف نرخ سود هم پایین بیاید خوب این پول‌ها به سمت بازارهای موازی خواهد رفت.
وی افزود: بازار مسکن که به اندازه کافی رشد کرده و دیگر توانی برای سوددهی بیشتر در کوتاه مدت نخواهد داشت. بازار طلا و دلار هم ریسک‌پذیری بالایی دارد بنابراین تنها بازار جایگزین برای سرمایه‌ها بازار بورس خواهد بود. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد:عامل دومی که موجب رشد شاخص بورس شده است بحث تروریستی اعلام کردن سپاه و نزدیک شدن اردیبهشت و احتمال تشدید تحریم‌ها و ادامه گرانی دلار است.
حسن‌نژاد گفت: در این شرایط و به خاطر اینکه خیلی از شرکت‌ها هم ارزش جایگزینی و هم ارزش درآمدهایشان با توجه به نرخ دلار زیاد می‌شود، احتمال گرانی دلار موجب شده تا شاخص بورس رشد کند.
وی ادامه داد: عامل سومی که روی رشد بازار سرمایه مؤثر بوده فصل نزدیکی مجامع شرکت‌ها است و اعلام‌ها درمورد تحقق درصد پوشش سود که موجب بالا و پایین شدن قیمت‌ها می‌شود.
حسن‌نژاد تصریح کرد: امیدواریم که این رکوردزدن‌ها باعث تأمین مالی و افزایش سرمایه شرکت‌ها شود و نه فقط بالا رفتن قیمت‌ها.
آیا بورس حباب دارد؟
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به احتمال وجود حباب در شاخص بورس هم گفت: نمی‌شود به هر بار بالا رفتن قیمت‌ها حباب بگوییم. حباب برای زمانی است که مثلاً در مدتی کوتاه قیمت درصد زیادی ازسهام بالا برود و بعد یکباره همان درصد پایین بیاید.
حسن‌نژاد گفت: به نظرمن رشد شاخص براساس انتظارات شکل گرفته است؛ حالا ممکن است که انتظارات اشتباه بوده و چند روز بعد قیمت‌ها تعدیل شود. ولی چنین نیست که بگوییم رشد شاخص حباب بوده است.
وی درباره ورود سرمایه‌گذاران به بازار بورس هم گفت: برای بازار سرمایه چند موضوع را باید درنظر بگیریم. اول اینکه بورس برای پول مازاد است و نه پول زندگی. یعنی شما نباید خانه یا ماشینت را برای ورود به بورس بفروشید. برای ورود به بورس باید از سرمایه مازاد استفاده کرد تا اگر در بورس ضرر کردید این ضرر و زیان در زندگی فرد خللی وارد نکند. وی ادامه داد: شخصی که وارد بورس می‌شود باید پورتفوی تشکیل بدهد. تک سهم خیلی خطرناک است و همیشه خود فرد باید بالای سرمایه‌گذاری باشد. بنابرین اگر کسی متخصص نیست یا وقت ندارد بهتر است که در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کند؛ چون صندوق‌ها به نیابت از شخص سرمایه‌گذار، پورتفوی تشکیل می‌دهند و مجری حرفه‌ای بالای سر سهام فرد می‌گذارند.ضن اینکه موضوع ریسک‌پذیری را هم باید در نظر داشت.
اثر تحریم‌ها بر بورس
عضو کمیسوین اقتصادی مجلس درباره تأثیر تحریم‌ها بر بازار سرمایه هم گفت: قطعاً تحریم در بازار سرمایه و شاخص بورس تأثیر‌گذار است. تحریم، ریسک را بالا می‌برد و وقتی که ریسک کل بالا برود شاخص افت خواهد کرد که اثر منفی دارد. ولی اثر واسطه هم هست؛ اثر واسطه تأثیر تحریم مثلاً بر قیمت دلار و تأثیر قیمت دلار بر بورس است و معمولاً می‌بینیم که دلار باعث افزایش شاخص می‌شود.
 رکوردشکنی بدون استراحت شاخص را حبابی می‌کند
البته برخی از کارشناسان بازار سرمایه معتقدند که شاخص بعد از گذشتن از کانال 202 هزار واحد و ورود به 220 تا 240 هزار واحد نیاز به یک دوره هم استراحت دارد چرا که ادامه رکوردشکنی‌ها بدون استراحت می‌تواند موجب رشد سهم‌های بد در بازار شده و شاخص را حبابی کند.

​​​​​​​رشد 84 واحدی شاخص در روز جاری
شاخص بورس امروزهم با رشد 84 واحدی وارد کانال ۲۰۱ هزار و ۸۹۰ واحد شد.
بر اساس این گزارش شاخص کل هم با معیار هم‌وزن با کاهش ۲۴۹ واحدی به رقم ۳۹ هزار و ۷۳۰ واحد رسید.
ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران امروز به بیش از ۷۷۳ هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله‌گران بورس اوراق بهادار بیش از ۱۱ میلیارد برگه بهادار سهام، حق‌تقدم در قالب ۴۱۷ هزار نوبت معامله و به ارزش یک هزار و ۸۷۵ میلیارد تومان داد و ستد کردند. امروز شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی ۲۴ واحد رشد کرده و به رقم ۵۸ هزار و ۲۱۸ واحد رسید. شاخص قیمت با معیار هم‌وزن ۱۷۳ واحد کاهش یافته و به رقم ۲۷ هزار و ۷۲۹ واحد رسید.
شاخص آزاد شناور با کاهش ۴۳۸ واحدی به رقم ۲۲۸ هزار و ۱۱ واحد رسید.
شاخص بازار اول بورس با افزایش ۴۶۸ واحدی به رقم ۱۵۱ هزار و ۶۴۴ واحد و شاخص بازار دوم بورس با کاهش یک‌هزار و ۷۳۸ واحدی به رقم ۳۳۸ هزار و ۲۹۱ واحد رسید. امروز نمادهای کگل، وامید، کچاد، فارس، ومعادن بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس داشته و نمادهای فملی، شپنا بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند. در بازار فرابورس ایران هم، شاخص کل ۳۸ واحد کاهش یافت و به رقم ۲ هزار و ۴۵۷ واحد رسید.
امروز معامله‌گران فرابورسی بیش از یک میلیارد برگه بهادار با سهام، حق‌تقدم و اوراق تسهیلات مسکن به ارزش ۶۰۱ میلیارد تومان و در ۱۶۹ هزار نوبت معامله داد و ستد کردند./ایران عصر
 
کپی