اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹

کابینه جدید فلسطین و چالش‌ها

کابینه جدید فلسطین و چالش‌ها
حسن هانی زاده کارشناس خاورمیانه

کابینه جدید فلسطین به ریاست «محمد اشتیه» عضو برجسته جنبش فتح و با حضور21 وزیر که 16 نفر از آنان برای نخستین بار وارد کابینه می‌شوند کار خود را در کرانه غربی آغاز کرد.کابینه جدید در حقیقت با هدف بهبود وضع معیشتی مردم جایگزین دولت سابق «رامی الحمدالله» شد که در حقیقت این دولت نتوانست به مطالبات مردم غزه وکرانه غربی پاسخ دهد.حماس نسبت به تشکیل کابینه جدید فلسطین واکنش نشان داد واعلام کرد که این دولت با هدف عملیاتی کردن طرح معامله قرن تشکیل شده و فاقد مشروعیت لازم است.تشدید اختلاف میان تشکیلات خودگردان به ریاست محمود عباس و حماس از سال 2007 آغاز شد زیرا حماس سیاست‌های سازشکارانه تشکیلات خودگردان وهمراهی محمود عباس «ابومازن» با برخی رژیم‌های سازشکار عرب را مورد انتقاد قرار می‌دهد.
تغییر کابینه تشکیلات خودگردان همزمان با مشخص شدن نتایج انتخابات کنست «پارلمان» رژیم صهیونیستی صورت گرفت و پیروزی مجدد حزب لیکود به ریاست بنیامین نتانیاهو در تشکیل کابینه جدید فلسطین بی‌تأثیر نیست. نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل در جریان مبارزات انتخاباتی اخیر وعده داد که در صورت پیروزی در انتخابات، شهرک‌های یهودی نشین را توسعه و معامله قرن را عملیاتی کند.طرح معامله قرن در سال 2017 با شرکت بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان تهیه شد.
به موجب این طرح، بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی تعیین ، بازگشت فلسطینیان آواره برای همیشه از دستور کار نهادهای بین‌المللی خارج و در مقابل عربستان متعهد شده که سالانه 10 میلیارد دلار کمک مالی در اختیار تشکیلات خودگردان قرار دهد.
حماس به شدت با این طرح مخالفت کرده و آن را مغایر با آرمان‌های ملت فلسطین دانسته و تنها راه آزادی اراضی اشغالی را مبارزه عملی با رژیم صهیونیستی اعلام کرد. تشکیلات خودگردان موضع کاملاً متناقضی در خصوص طرح معامله قرن اتخاذ کرد وحتی برخی از اعضای قدیمی جنبش فتح بارها نسبت به سیاست‌های سازشکارانه محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان، اعتراض کردند.لذا کابینه جدید «محمد اشتیه» قطعاً چند موضوع را در دستور کار خود قرار خواهد داد که مهم‌ترین آن یافتن منابع مالی جدید از رهگذر همکاری با کشورهای عربی و جامعه جهانی و نهادهای بین‌المللی است. اما بهبود شرایط معیشتی مردم کرانه غربی و نوارغزه بدون هزینه سیاسی نخواهد بود و تشکیلات خودگردان درصدد است تا معامله قرن را با برخی تعدیلات ظاهری عملیاتی کند.
پذیرش طرح معامله قرن به مفهوم تقابل جنبش‌های حماس و فتح خواهد بود و حتی بروز در‌گیری فیزیکی میان دو جنبش فلسطینی در آینده نزدیک محتمل به‌نظر می‌رسد.از سوی دیگر سیاست رژیم صهیونیستی، امریکا و عربستان این است که بین فلسطینیان کرانه غربی و نوار غزه شکاف ایجاد کنند تا پس از انزوای حماس، طرح معامله قرن را اجرایی کنند.
لذا به‌نظر می‌رسد کابینه جدید «محمد اشتیه» نخواهد توانست به مطالبات مشروع مردم فلسطین پاسخ دهد و اختلافات در آینده بین تشکیلات خودگردان و جنبش‌های مبارز فلسطینی تشدید خواهد شد.طبیعی است رژیم صهیونیستی بویژه احزاب افراطی و دست راستی اسرائیل از اختلافات موجود میان تشکیلات خود‌گردان و حماس برای پیشبرد طرح معامله قرن و طرد فلسطینیان ساکن قدس شرقی بهره‌برداری خواهند کرد.
 

کپی