اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹

پرواز بزرگترین هواپیمای جهان

پرواز بزرگترین هواپیمای جهان

بزرگترین هواپیمای جهان با نام «راک» با طول بالی به اندازه یک زمین فوتبال آمریکایی و شش موتور در یک بدنه دوقلو به پرواز در آمد.بزرگترین هواپیمای جهان روز شنبه بر فراز بیابان موجاوه در کالیفرنیا پرواز کرد. این اولین پرواز یک هواپیمای کربن_کامپوزیت ساخت شرکت استراتولانچ سیستم است . این شرکت توسط پاول آلن، یکی از موسسان مایکروسافت با ورود این شرکت به بازار سودآور فضایی آغاز به کار کرد.

این هواپیمای سفید با نام «راک» با طول بالی به اندازه یک زمین فوتبال آمریکایی و شش موتور در یک بدنه دوقلو، قبل از ساعت 14 به وقت گرینویچ به پرواز در آمد و پس از دو ساعت پرواز در آسمان، با امنیت کامل در فرودگاه موجاوه فرود آمد. صدها نفر این پرواز را تشویق کردند .
جین فلوید، مدیرعامل شرکت استراتولانچ گفت:« پرواز فوق العاده ای بود» .
وی گفت:« ما به تیم استراتولانچ، خدمه پرواز امروز و شرکایمان افتخار می‌کنیم . با این پرواز باید ماموریتمان را برای فراهم کردن جایگزینی برای سیستم های پرتاب زمینی بیشتر کنیم» .
این هواپیما برای حمل و پرتاب موشک و سایر ادوات فضایی تا وزن 500 هزار پوند و تا ارتفاع 35 هزار فوت طراحی شده است .
پرواز روز شنبه که با سرعت 189 مایل در ساعت و در ارتفاع 18 هزار فوتی انجام شد، تنها برای آزمایش عملکرد آن و کنترل کیفیتش بود .
آلن در 1975 به همراه بیل گیتس میکروسافت را تاسیس کرد و در 2011 آغاز به کار استراتولانچ را اعلام کرد .
این شرکت به دنبال بهره گیری از تقاضای بالا برای هواپیماهایی است که می‌توانند ماهواره ها را در مدار قرار دهند و در این مسیر باید با سایر نهادها و شرکت های صنعت فضایی مثل الون اسپیس ایکس و یونایتد لانچ الینس رقابت کند. یونایتد شرکت میانجی بوئینگ و لاکهید مارتین است .
استراتولانچ اعلام کرده قصد دارد اولین موشک خود را از هواپیمای «راک» در 2020 پرتاب کند.
جودی آلن، رئیس شرکت والکان گفت:« ما همه می دانیم پاول به این دستاورد تاریخی افتخار می کرد. این هواپیما یک موفقیت قابل توجه در مهندسی است و ما به همه کسانی که در آن مشارکت داشتند تبریک می گوییم» ./تسنیم

کپی