اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

آیا دخترم تکرر ادرار دارد؟

آیا دخترم تکرر ادرار دارد؟
دکتر مهری مهراد رئیس انجمن نورویورولوژی

دختری 7 ساله دارم که مدتی است دچار تکرر ادرار شده است به گونه‌ای که شب‌ها حدود 4 تا 5 بار از خواب بیدار می‌شود. ابتدا فکر می‌کردم که این موضوع به میزان آب و مایعاتی که می‌نوشد مربوط می‌شود اما محدود کردن میزان مایعاتی که شب هنگام می‌نوشید هم مشکل او را رفع نکرد. متأسفانه در روزهای اخیر مدت زمان تخلیه مثانه او نیز طولانی‌تر شده، لطفاً مرا راهنمایی کنید که این مشکل واقعاً بیماری تکرر ادرار است یا مشکل دیگری است که باید درمان شود؟

 تکرر ادرار موضوع مهمی است که بسیاری از اقشار جامعه در سنین مختلف با آن مواجه هستند اما متأسفانه تا زمانی که فرد مبتلا را با مشکلات جدی مواجه نکند مورد توجه قرار نمی‌گیرد. البته بسیاری از افراد جامعه تکرر ادرار را به درستی نمی‌شناسند. تکرر ادرار به حالتی گفته می‌شود که فرد در طی روز بیش از 7 بار و در طول شب بیش از 2 تا 3 بار نیاز به تخلیه مثانه و دفع ادرار داشته باشد. این مشکل معمولاً به دلایل مختلفی نظیر ابتلا به مثانه نوروژنیک یا مثانه عصبی و همچنین مشکل در گردن یا عضلات مثانه باشد.
زمان طولانی تخلیه ادرار یا تأخیر در شروع یا دفع ادرار نیز یکی دیگر از نشانه‌های مشکلات جدی مثانه است. متأسفانه حدود سه درصد کودکان به این مشکل مبتلا هستند و والدین نیز این مشکل را جدی نمی‌گیرند و آن را به نوشیدنی‌های طی روز مربوط می‌دانند. البته درست است که میزان استفاده از نوشیدنی‌ها در طی روز مهم است یا گاهی افراد هیجانی و استرسی بیش از سایرین نیازمند تخلیه مثانه می‌شوند اما باید بدانیم که بیدار شدن از خواب بیش از 3 بار در شب آن هم در روزهای متوالی نشانه مشکلی جدی در ناحیه مثانه است که اگر بموقع درمان نشود می‌تواند به کلیه‌ها آسیب‌های جدی وارد کند.

کپی