اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

چطور از سیل نترسیم؟

چطور از سیل نترسیم؟
مریم طالشی

شما هم حتماً تصاویر سیلی را که امسال در بعضی مناطق کشورمان اتفاق افتاد دیده‌اید. می‌دانم غمگین شدید و شاید هم ترسیده باشید. بله، باران هم گاهی ترسناک می‌شود؛ همان موقعی که سیل راه می‌اندازد.

 سیل خانه‌ها را خراب می‌کند، درخت‌ها را از جا می‌کند و ماشین‌ها را در هم می‌کوبد و خسارت‌های زیادی به مردم وارد می‌کند. شما ممکن است فیلم‌های سیل را از تلویزیون تماشا کرده باشید یا اینکه خودتان ساکن منطقه سیل‌زده باشید و در این صورت حتماً آن را به چشم دیده‌اید؛ حجم بزرگی از آب که با قدرت و شدت در حال حرکت است.
حتماً این سؤال برایتان پیش آمده که سیل چطور اتفاق می‌افتد؟ جمع شدن بیش از اندازه آب روی سطح زمین باعث به وجود آمدن سیل می‌شود. وقتی مقدار زیادی باران در مدت زمان کوتاه ببارد، رودخانه‌ها دیگر قادر نیستند تمام حجم آب را مثل همیشه به سمت دریاها و اقیانوس‌ها هدایت کنند، در نتیجه طغیان می‌کنند. طغیان یعنی اینکه آب از بستر رودخانه بیرون می‌ریزد و در زمین‌های اطراف پخش می‌شود که اگر مقدار آن زیاد باشد به سیل‌های ویرانگر تبدیل می‌شود؛ درست مثل سیلی که در استان‌های گلستان، لرستان و خوزستان اتفاق افتاد.
خیلی مهم است بدانیم وقتی سیل اتفاق می‌افتد باید چه کار کنیم. اگر شما در مناطق سیل‌خیز هستید که باید حواستان خیلی بیشتر جمع باشد. باید بدانید در زمان‌هایی که احتمال وقوع سیل وجود دارد، در اطراف رودخانه‌ها و کانال‌های آب نباید بازی کنید. ممکن است فکر کنید بهار فصل خوبی برای بازی و تفریح است اما باید بدانید بهار فصلی است که احتمال اتفاق افتادن سیل هم در آن زیاد است. یادتان باشد باید زمانی که متوجه شدید سیل دارد می‌آید، هرچه زودتر خودتان را به جاهای بلند مثل طبقه بالای ساختمان برسانید و از رفتن داخل آب خودداری کنید، حتی اگر فکر می‌کنید عمقش مثلاً تا زانوی شماست و خطری ندارد چون ممکن است فقط در چند ثانیه به شدت و عمق آب اضافه شود. خوب است از پدر و مادر خود بخواهید کار کردن با وسایلی مثل چراغ قوه و گوشی تلفن همراه را به شما یاد بدهند تا بتوانید در مواقع لزوم از آنها استفاده کنید، مثلاً بتوانید پیام کمک برای کسی بفرستید.
اما با ترسمان از سیل چه باید بکنیم؟ بیایید درباره‌اش با هم حرف بزنیم. احساس‌مان را درباره اتفاقی که افتاده به پدر و مادر، معلم یا دوستانمان بگوییم. ناراحتیم از اینکه بعضی‌ها خانه‌شان را در سیل از دست داده‌اند. آب داخل مدرسه‌هایی آمده و مقدار زیادی گل و لای به جا گذاشته و بچه‌هایی هستند که کیف و کتاب و وسایل‌شان در سیل از بین رفته است؛ تمام اینها ما را غمگین می‌کند اما باید بدانید که سیل یکی از حوادث طبیعی است، درست مثل آتشفشان، طوفان یا زلزله. ما ممکن است از تمام این حوادث بترسیم اما باید بدانیم اینها حوادث طبیعی هستند که خب گاهی اتفاق می ا‌‌فتند و کاری که ما باید بکنیم این است که بدانیم در زمان وقوع‌شان چه کارهایی باید انجام دهیم. در ضمن آدم‌های زیادی مشغول کارند تا بتوانند پیش‌بینی کنند چه زمانی سیل اتفاق می‌افتد تا بتوانند به مردم هشدار بدهند و کسان دیگری هم دارند تلاش می‌کنند با کارهای مناسب، خسارت‌های سیل را کم کنند.
کپی