اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹

افراد مبتلا به اوتیسم نیازمند حمایت هستند

افراد مبتلا به اوتیسم نیازمند حمایت هستند

مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران گفت: هرچند آماردقیقی از مبتلایان به اختلال طیف اتیسم در کشور وجود ندارد اما براساس پیش بینی سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت بیش از 700 هزار نفر در ایران به این اختلال دچار هستند.

سعیده صالح غفاری روز سه شنبه همزمان با روز جهانی اوتیسم  با اشاره به اینکه اوتیسم در پسران چهار برابر بیشتر از دختران است، افزود: تشخیص اوتیسم در بدو تولد ممکن نیست و علائم این اختلال معمولا از 9 ماهگی قابل تشخیص و در 2 تا 3 سالگی بهترین دوران تشخیص اختلال اوتیسیم است.
وی، بیشترین چالش مبتلایان به اوتیسم را عدم شناخت، آگاهی و ‌دانش عمومی جامعه نسبت به این طیف از اختلال اعلام کرد و گفت: رسانه ها می تواند در کنار پتانسیل فضای مجازی، بیشترین اثر بخشی را در این زمینه داشته باشد.


صالح غفاری، فقدان پوشش دهی خدمات توانبخشی ویژه طیف اختلالات اتیسم توسط بیمه های سلامت از دیگر مشکلات این افراد اعلام کرد و گفت: در سال 1397طیف اختلال اوتیسم در لیست بیماری های خاص قرار گرفت اما بودجه ای مجزا در سرفصلی جداگانه به اوتیسم اختصاص نیافته است.
مدیرعامل انجمن اوتیسم ایران افزود: مشکلات بزرگسالی در طیف اختلال اوتیسم بیش از هر زمان دیگر سلامت جامعه و خانواده ها را از منظر بهداشت جسم و روان تهدید می کند، اما ‌هیچگونه جایگاهی برای بزرگسالان اوتیسم در جامعه تعریف نشده است.
وی روز جهانی اوتیسم را فرصتی کم نظیر برای آگاهی بخشی جامعه دانست و گفت: روز جهانی اوتیسم فرصتی مناسب برای ایجاد تغییر برخوردها نسبت به افراد مبتلا به این اختلال، به رسمیت شناختن حقوق آنها و تصمیم گیری درباره‌ زندگی مناسب آنان، است.
روز جهانی اتیسم به صورت یک رویداد بین المللی هر ساله در دوم آوریل مصادف با 13 فروردین در سراسر دنیا شناخته شده تا کشورها اقداماتی را برای افزایش آگاهی مردم انجام دهند.
افزایش آگاهی عمومی و جلب مشارکت در زمینه پژوهش های مرتبط، تشخیص، درمان و اقبال عمومی برای مبتلایان طیف اتیسم از اهداف برگزاری این روز جهانی است.
اولین بار در سال ٢٠٠٨ این روز معرفی و گرامی داشته شد و از آن سال به بعد هر سال و یکی از ابعاد اختلال اتیسم مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد.
برای امسال نیز شعار روز اتیسم به صورت «فنآوری های یاری رسان، مشارکت فعال» در نظر گرفته شده است.
مکان هایی در ایران همانند بسیاری از کشورهای دنیا، مانند: پل طبیعت، برج آزادی، برج میلاد و برخی ابنیه تاریخی در استان ها نیز در کمپین جهانی افزایش آگاهی اوتیسم شرکت کرده و با نور آبی، نورپردازی می شوند.

* مبتلایان به اوتیسم مستحق بهره‌مندی از حقوق بنیادین اجتماعی

دوم آوریل (سیزدهم فروردین) به منظور افزایش آگاهی عمومی، کمک به افراد مبتلا به اوتیسم و ایجاد انگیزه و استفاده از نهایت توان و قابلیت این افراد، روز جهانی اوتیسم نامگذاری شده است.
این رویداد برای اولین بار در سال 2007 میلادی توسط مجمع عمومی سازمان ملل و به اتفاق آراء با هدف افزایش آگاهی در مورد این بیماری شکل گرفت.
اوتیسم یک عارضه عصبی پیچیده است که شامل اختلال در تعاملات اجتماعی، مهارت‌های زبانی و مهارت‌های ارتباطی می‌شود. این معلولیت رشدی معمولا در سه سال اول زندگی به طور کامل قابل تشخیص است. معمولا این سه سال اول، دوره طلایی قلمداد می‌شود و چنانچه در این دوره مربیان و والدین کودک این عارضه را شناسایی کنند و در صورت درمان و رسیدگی می‌توان کودک را به مدرسه فرستاد و مهارت‌های زیادی را به او آموخت.
با توجه به اینکه اوتیسم و عوارض آن هنوز هم در برخی نقاط جهان کمتر شناخته شده و از طرفی اختلالی رو به رشد است، آگاهی‌بخشی در مورد علائم بیماری، تشخیص، آموزش و کمک به خانواده بیماران بسیار ضروری است.
سازمان ملل متحد روز جهانی اوتیسم در سال 2019 میلادی را با رویکردی علیه تبعیض و تعهد در مشارکت مبتلایان به اوتیسم در عرصه‌ های اجتماعی برگزار کرده و همگان را به حمایت از بیماران برای دستیابی به حداکثر توانایی و قابلیت‌ های فیزیکی و ذهنی به عنوان بخشی از اهداف برنامه توسعه پایدار 2030 تشویق می‌کند.
سازمان ملل طی گزارشی در سال 2017 میلادی اعلام کرد که بیش از 80 درصد از بزرگسالان مبتلا به اوتیسم بیکار هستند و استخدام را مزیتی برای بیماران اوتیسمی، دانست.
دیر به حرف افتادن یا عدم تمایل به صحبت کردن؛ مشکل در درک دیدگاه گوینده، استفاده از کلمات و عبارت‌های تکراری، تکرار رفتارهای کلیشه‌ای مانند تکان دادن دست یا بدن، تمرکز طولانی مدت روی اشیا، خودزنی، پرخاشگری، ناتوانی در بیان اسم، ناتوانی در برقراری ارتباط چشمی، علاقه به بازی‌های تکراری، خیره شدن به یک شی یا تصویر، فقدان حس همدلی و به اشتراک گذاشتن احساسات و عدم تمایل به ایجاد دوستی با هم سن و سالان از مهمترین نشانه‌های این اختلال است.
معمولا تشخیص بیماری اوتیسم بین 21 ماهگی تا 24 ماهگی نوزاد صورت می گیرد؛ البته گاهی اوقات این زمان تا چهار سالگی کودک نیز طول می کشد.
بر اساس آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا، از هر 150 کودک در سراسر جهان، یک نفر به اختلال اوتیسم (ASD) مبتلا است و احتمال بروز این بیماری در تمام گروه های نژادی، قومی، اجتماعی و اقتصادی وجود دارد.
اوتیسم در پسران (از هر 42 پسر یک نفر) شایع تر از دختران (از هر 189 نفر یک نفر) است.
والدین کودکان مبتلا به اوتیسم نگرانی های زیادی دارند و به دلیل ناشناخته بودن این بیماری، با چالش‌های بسیاری در سطح جامعه مواجه می‌شوند. والدین باید بدانند که این اختلال به کمک افراد آگاه و مشاوره، کاملا قابل کنترل است و به راحتی می‌توان مهارت های ارزشمندی را به این کودکان آموخت.
در صورت مشاهده علایم غیر طبیعی در کودک، بدون تعلل به مراکز درمانی مراجعه کنید و کمک بخواهید. در صورتی‌که تشخیص داده شد که کودک به اوتیسم مبتلاست، وارد مرحله بعدی می شوید. هرچه زمان تشخیص زودتر باشد، کودک شانس بیشتری برای یادگیری و رشد طبیعی دارد./ایرنا

کپی