از تندیس امیرکبیر در کاشان رونمایی شد

استانها /
شناسه خبر: 458218

با حضور مسئولان تندیس امیرکبیر در خیابان امیرکبیر شهرستان کاشان نصب و رونمایی شد.

«محمد علی پیراسته»مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری کاشان گفت: این تندیس از جنس فایبر گلاس و با ارتفاع سه متر و 20سانتیمتری نسخه دوم اثر ارزنده استاد ابوالحسن خان صدیقی است که بر اساس تفاهمنامه ای در سازمان زیباسازی شهرداری تهران ساخته و به کاشان منتقل شد.
 پیراسته افزود: نسخه اصلی این تندیس در سال1356 از جنس برنز توسط استاد ابوالحسن خان صدیقی در فلورانس ایتالیا ساخته شد و پس از 32سال به همت جمعی از دوستداران هنر ایران به کشور بازگردانده شد و در پارک ملت تهران نصب شد.
میرزا محمد تقی‌خان فراهانی مشهور به امیرکبیر، یکی از صدراعظم های دربار ناصری بود که در حدود سال1187 شمسی در روستای هزاوه در اراک متولد و پس از طی مراحل پیشرفت و ترقی علمی و سیاسی به صدر اعظمی حکومت ناصرالدین شاه قاجار برگزیده شد.
با دشمنی‌های دولت‌های استعماری به خصوص دولت انگلیس و درباریان علیه امیرکبیر، ناصرالدین شاه وی را از صدارت خلع کرده وچند روز بعد او را به حکومت کاشان منصوب کرد و در حقیقت او را تبعید نمود.
سرانجام این صدراعظم لایق و با کفایت، در روز جمعه 20دی ماه 1230 در 43سالگی به قتل رسید و بدنش را در کربلا به خاک سپردند.
کالبد امیر را ابتدا در همان کاشان دفن کردند اما به اصرار همسرش عزت الدوله جسد او را چند ماه بعد به کربلا حمل کردند و در اتاقى که در آن به سوى صحن امام حسین(ع) باز مى‌شود به خاک سپردند./ خبرگزاری صداوسیما

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.