تشریح وضعیت بحرانی و خطر وقوع سیل در گنبدکاووس

استانها /
شناسه خبر: 458151

فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس با تشریح وضعیت بحرانی و خطر وقوع سیل در این شهرستان، تصریح کرد: اولویت نخست برای مسئولان نجات جان مردم است و تمامی اقدامات برای کاستن از شدت جاری شدن آب در رودخانه گرگانرود در حال انجام است.

عبدالقدیر کریمی با اشاره به برگزاری نشست ستاد بحران استان که بعداز ظهر امروز به ریاست استاندار در گنبدکاووس برگزار شد، افزود: در این نشست تاکید شد که اولویت نخست، نجان جان مردم است و این امر حتی اگر با هدایت آب های سرریز سد گلستان به مزارع کشاورزی و آسیب به مزارع باشد انجام شده و خسارات کشاورزان، بعدا جبران می شود.
وی حاشیه رودخانه ها را نگرانی جدی مسئولین شهرستان ذکر کرد و از مردم ساکن در این مناطق خواست با تخلیه منازل خود، از خطرات احتمالی برحذر باشند.
معاون استاندار گلستان خاطرنشان کرد: اطلاع رسانی در این خصوص به مردم روستاهای پایین دست سد گلستان و شهروندان گنبد مخصوصا ساکنین حاشیه رودخانه انجام شده است تا منازل خود را تخلیه کنند.
کریمی گفت با توجه به وضعیت بحرانی منطقه، از هلال احمر کشور و نیز استان های همجوار درخواست امکانات مورد نیاز از قبیل پتو، چادر و مایحتاج عمومی انجام شده و در سطح شهر گنبد نیز تعداد 15 سالن ورزشی و مساجد و مدارس برای اسکان اضطراری مردم پیش بینی شده است.
فرماندار ویژه گنبدکاووس از استقرار یک فروند بالگرد در شهرستان برای موقعیت های خاص و اضطراری خبر داد و گفت: استاندار گلستان امروز در تماس با مقامات عالیرتبه کشور از جمله وزیر کشور، رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس سازمان مدیریت بحران با تشریح وضعیت گنبدکاووس، درخواست کمک کرد.
وی با تایید نفوذ آب گرگانرود به بخش هایی از شهر گنبدکاووس، گفت: نفوذ آب گرگانرود به داخل شهر گنبد در مراحل ابتدایی بوده و هنوز به مراحل نگران کننده و حاد نرسیده است.
فرماندار ویژه گنبد کاووس با تصریح بر بسیج تمامی امکانات برای جریان یافتن مناسب آب در بستر رودخانه و جلوگیری از طغیان آن به داخل شهر، گفت: اقدام برای ایجاد مسیر انحرافی در مسیر رودخانه گرگانرود آغاز شده و تلاش داریم با ایجاد این مسیر، آب رودخانه به دشت منحرف شود.
وی خالی کردن زیر پل های مسیر رودخانه گرگانرود در بخش شمالی شهر گنبد را ازیگر اقدامات در حال انجام ذکر کرد و گفت: با استفاده از تمامی تجهیرات و امکانات از جمله به کار گرفتن بیل های مکانیکی این اقدامات در دست انجام بوده و در تسهیل جریان آب رودخانه موثر است.
بارش شدید باران در 48 ساعت گذشته که در گنبد به 145 میلی متر رسید به همراه سرریز آب سدهای بوستان و گلستان در مناطق بالادست شهر گنبدکاووس که بزرگترین شهر شرق استان گلستان محسوب می شود به پرآبی رودخانه گرگانرود منجر شده و گنبدکاووس هم اینک در معرض خطر سیل قرار دارد./ ایرنا

نظرات

نظرات | 0 نظر

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.