سودان و سودان جنوبی به توافق رسیدند

بین الملل /
شناسه خبر: 458133

دو کشور سودان و سودان جنوبی درباره بازگشایی گذرگاه‌های مرزی و تخلیه منطقه امن خلع سلاح‌شده ظرف مدت یک ماه توافق کردند.

کمیته سیاسی-امنیتی مشترک دو کشور سودان و سودان جنوبی روز دوشنبه (دیروز) در خارطوم برگزار شد.

«کمال عبدالمعروف» رئیس ستاد مشترک ارتش سودان پس از پایان این نشست در یک کنفرانس خبری گفت که کمیته سیاسی-امنیتی مشترک دو کشور درباره بازگشایی گذرگاه‌های مرزی و تخلیه منطقه امن خلع‌سلاح شده، توافق کردند.
طبق گزارش وبگاه «الیوم‌السابع»، قرار است نیروهای دو کشور ظرف مدت یک ماه تحت نظارت تیم فنی نیروهای هیأت سازمان ملل از منطقه امن خارج شوند.
عبدالمعروف افزود که تیمی از هیأت سازمان ملل به منظور بررسی و اطمینان از تخلیه مناطق مذکور به این مناطق اعزام می‌شوند.
فوریه ۲۰۱۸ دو کشور سودان و سودان جنوبی توافقنامه مربوط به فعال‌سازی توافق ویژه ترتیبات امنیتی و ایجاد منطقه حایل خلع‌سلاح شده بین دو کشور، امضا کردند.
دو کشور همچنین ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۲ در آدیس‌آبابا، نُه توافقنامه همکاری مشترک به ویژه در زمینه‌های نفت، مسائل اقتصادی، ترتیبات مالی و امور گمرکی، صادرات نفت سودان جنوبی از طریق خاک سودان و تجارت مرزی امضا کردند.
دو کشور سودان و سودان جنوبی در سپتامبر ۲۰۱۷ نیز بر سر بازگشایی گذرگاه‌های مرزی مشترک به منظور فعال‌سازی تجارت، افزایش تولیدات نفت، مبارزه با قاچاق کالا و جایگزینی آن با تجارت سازماند‌هی شده توافق کردند.
گذرگاه‌های مرزی که دو طرف درباره بازگشایی آن توافق کردند تنها سه گذرگاه از مجموع ۱۰ گذرگاهی است که در سال ۲۰۱۳ تعطیل شده است.
  / فارس

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.