اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸

کلمات کلیدی

بهار، فصلی مناسب برای حجامت

بهار، فصلی مناسب برای حجامت

حجامت یک نوع خون گیری در طب سنتی است که به‌گواهی تاریخ سابقه‌ای هفت هزار ساله دارد. این شیوه خون‌گیری که در ظاهر ساده به‌نظر می‌رسد گاهی در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها انجام می‌گیرد چرا که به اعتقاد متخصصان طب سنتی، حجامت درپیشگیری، تقویت و تنظیم عملکرد سیستم ایمنی بدن مؤثر است. البته از حجامت برای درمان برخی از بیماری هم استفاده می‌شود.

 اما با وجود رواج استفاده از این شیوه خون‌گیری برای پیشگیری و کنترل بیماری‌ها در جامعه، گروهی هم با انجام حجامت مخالفند. منتقدان حجامت، این شیوه را راهی برای انتقال بیماری‌هایی مانند ایدز و هپاتیت در جامعه می‌دانند.
دکتر نظام نهرینی متخصص طب سنتی با بیان اینکه حجامت یک روش مؤثر خون گیری است به «ایران» می‌گوید: اگر براساس اصول علم مزاج شناسی و توسط پزشک متبحر طب سنتی انجام شود در پیشگیری و کنترل برخی بیماری‌ها مؤثر است و هیچ عارضه‌ای نخواهد داشت.
وی می‌افزاید: اگر حجامت توسط افرادی متبحر و با رعایت اصول بهداشتی یعنی استفاده از دستکش، لیوان و تیغ یک بار مصرف انجام شود هرگز باعث انتقال بیماری نخواهد شد.
این متخصص طب سنتی ادامه می‌دهد: حجامت محدودیت سنی ندارد و طبق منابع معتبر طب سنتی از سن 2 تا 60 سالگی قابل اجرا است. البته باز هم تأکید می‌کنم حجامت باید تحت نظر پزشک متبحر و حاذق انجام شود. بهترین زمان برای حجامت‌هایی که به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها انجام می‌شود فصول بهار و پاییز است. اما برای حجامت درمانی باید طبق نظر پزشک و در زمانی که تشخیص می‌دهد حجامت را انجام داد.
دکتر نهرینی در مورد اقداماتی که باید قبل از حجامت انجام داد می‌گوید: اگر بیماری خاصی دارید قبل از انجام حجامت، پزشک را از بیماری خود و داروهایی که مصرف می‌کنید مطلع کنید. بهتر است 24 ساعت قبل از انجام حجامت فعالیت ‌های فیزیکی سنگین انجام ندهید، همچنین به یاد داشته باشید 24 ساعت قبل از حجامت از مصرف داروهای مسهل یا خواب آور نیز پرهیز کنید. وی همچنین توصیه می‌کند: تا 24 ساعت بعد از انجام حجامت هم نباید فعالیت‌های فیزیکی سنگین و ورزش‌های سخت انجام دهید. بهترین زمان برای استحمام 24 ساعت بعد از انجام این نوع خون گیری است. اما اگر بعد از خون‌گیری دچار علائمی نظیر سردرد، سرگیجه یا تپش قلب شدید نگران نباشید این علائم در برخی از افرادی که برای بار اول حجامت می‌کنند عادی است و اغلب بعد از 2 تا 3 روز از بین می‌رود.
این متخصص طب سنتی در خاتمه تأکید می‌کند: اگر تورم، کبودی و درد در محل حجامت شما را آزار می‌داد می‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. به این گونه که یخ را داخل کیسه قرار دهید و آن را به مدت یک دقیقه روی محل خون گیری بگذارید و سپس بردارید. این عمل را می‌توانید 5 تا 6 مرتبه تکرار کنید.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.