اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸

پاکسازی زباله های دریایی با روبات هوشمند

پاکسازی زباله های دریایی با روبات هوشمند
بیتا میرعظیمی

اوایل هفته جاری یک کمپانی فناوری هلندی، روبات جمع آوری زباله های پلاستیکی (WastShark)را در یکی از شهرهای بندری واقع در شمال انگلستان راه اندازی کرد.

کمپانی RanMarine برای اولین بار این روبات را به شکل مستقل به انگلستان معرفی کرده و تلاش دارد تا با کمک این روبات زباله های شناور درسطح آب را بدون حضور نیروی انسانی پاکسازی کند.

 این روبات با الهام از یک کوسه دهان باز طراحی شده و با کمک جی پی اس در محل های موردنظر قرار گرفته و به طور تمام مدت محیط آب را پاکسازی می کند. دریچه ورودی این روبات باز بوده و تمام زباله های اطراف را در کمترین زمان ممکن بلعیده و در محفظه ای فشرده می کند. این سیستم به طور 24 ساعته مشغول به کار بوده و در حدود 500 کیلوگرم زباله را از سطح آب و 35 متر زیر آب را پاکسازی می کند.

 این سیستم هوشمند با بهره گیری از اطلاعات جغرافیایی تلفن همراه و یا کامپیوتر حرکت کرده و زباله های شناور را با کمک حسگرهای هوشمند شناسایی می کند. این فناوری با بهره گیری از هوش مصنوعی و حسگرهای هوشمند وجود هر مانعی اعم از کشتی و یا صخره را شناسایی کرده و به طور اتوماتیک موقعیت جغرافیایی خود را تغییر می دهد. این سیستم به گونه ای جمع و جور طراحی شده است تا به راحتی در مسیرهای تنگ نفوذ کرده و زباله ها را از بسترهای غیرقابل نفوذ پاکسازی کند. به محض پر شدن محفظه قرارگیری زباله ها، یک هواپیمای بدون سرنشین به این سیستم نزدیک شده و زباله ها را برای بازیافت تحویل می گیرد.

به گفته طراحان این روبات، زباله های دریایی تنها محیط زیست را آلوده نمی کند؛ چرا که این وضعیت مسیر تردد کشتی و قایق ها را مسدود کرده و تعلل در مسیر حرکت آن ها ایجاد می کند. به همین منظور این روبات هوشمند با پاکسازی محیط آب از وجود زباله های شناور علاوه بر پاکسازی محیط زیست، مسیر حمل و نقل کشتی ها را نیز هموار می کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.