حکیم زاده:

سازمان های مربوطه به حرکت های تحولی آموزش و پرورش کمک کنند

اجتماعی /
شناسه خبر: 456991

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه حرکت هایی در آموزش و پرورش و از دوره ابتدایی شروع شده که اگر سایر سازمان ها با آن هم جهت نباشند صد درصد توفیق نمی یابد گفت: تعلیم و تربیت فقط بر عهده وزارت آموزش و پرورش نیست. همین الان تحت‌الشعاع قرار گرفتن تربیت از سوی رسانه ملی با تبلیغات بی‌رویه موسسات که حتی پیش دبستانی ها را هدف قرار داده است را شاهدیم.

 رضوان حکیم زاده با اشاره به چالش های تحقق اهداف پرورشی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش گفت: تربیت تمام ساحتی در سند تحول بنیادین مورد تاکید است، اما آیا فضاهای مناسبی اعم از کارگاه هنری، ورزشی، آزمایشگاه و... در مدارس در اختیار داریم؟

وی با بیان اینکه برنامه های درسی ما تمام ساحتی است یا اینکه ساحتی را بیشتر مورد توجه قرار داده است گفت: شاید نکته اساسی جداکردن نقش تربیتی از کار معلمان بود. اکثر زمانی که دانش آموزان در مدرسه می‌گذرانند با معلمان است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش افزود: اگر بخواهیم نقش تربیتی را فقط به معلم پرورشی بسپاریم باعث می‌شود فرصت هایی که می‌توانستیم از رهگذر نقش تربیتی معلمان داشته باشیم از دست بدهیم.

حکیم زاده تاکید کرد: در سند تحول، تقدم با تربیت است، اما برای تغییر نگاه و رویکرد ذینفعان باید بیشتر تلاش شود. یکی از این ذینفعان خانواده ها هستند و اگر قبله آمال را کنکور و آموزش ببینند نمی‌توان راه به جایی برد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه بدون شک نه حرکت شتاب زده می‌تواند کمک کند نه حرکت های پوپولیستی گفت: همین حذف آزمون ها که چند میلیون مشتری داشت آیا کار کمی بود؟ این حرکت شروع شده است و می‌توانیم به سمتی برویم و کم کم به دوره های دیگر تسری دهیم.

حکیم زاده افزود: برخی سیاست گذاری های خلاف سند تحول چون تنوع مدارس و طبقاتی کردن مدارس می‌تواند این عدالت را در فراهم کردن فرصت های خوب یادگرفتن برای همه به طور یکسان فراهم نکند.

وی در برنامه تلویزیونی پرسشگر در پاسخ به پرسشی درباره برگزاری آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان پایه هفتم گفت: مسئول تصمیم گیری در این باره مرکز سمپاد است. ولی شیوه آزمونی که برای انتخاب اجرا خواهد شد با روش های سنتی و غلط گذشته تفاوت خواهد کرد./ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.