اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹

استقبال آلمان از مخالفت پارلمان انگلیس با برگزیت

استقبال آلمان از مخالفت پارلمان انگلیس با برگزیت

آلمان از نتیجه رأی‌ پارلمان انگلیس علیه بریگزیت بدون توافق استقبال کرده اما از قانون‌گذاران انگلیس خواست تا هر چه سریع‌تر تصمیم خود را اعلام کنند.

 هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در صفحه توئیتر خود نوشت: لندن عاقلانه عمل کرد. مجلس عوام با اکثریت آرا مشخص کرد که به هیچ وجه خواستار برگزیت بدون توافق نیست.

وی تأکید کرد: یک سناریوی بدون توافق به نفع هیچ کس نخواهد بود.

هایکو ماس افزود: حال این به انگلیس بستگی دارد که بگوید چه می‌خواهد تا یک نتیجه موفق در خصوص توافق بریگزیت فراهم شود. باید تأکید کنم که زمان رو به اتمام است.

مجلس عوام انگلیس روز چهارشنبه متمم یک طرح دولتی را تصویب کرد؛ دال بر این که بریگزیت بدون توافق را تحت هر شرایطی رد می‌کند.

این طرح به رأی گذاشته شد و با ۳۲۱ رأی موافق برابر ۲۷۸ رأی مخالف تصویب شد. این در حالی است که چند تن از وزرای کابینه نیز در این جلسه غایب بودند.

پیش از رأی‌گیری روز چهارشنبه، قرار بود انگلیس در تاریخ ۲۹ مارس از اتحادیه اروپا خارج شود.

در همین حال، جرمی کوربین، رهبر حزب اپوزیسیون کارگر انگلیس نیز از پارلمان خواست تا ابتکارعملی در خصوص حل بحران مربوط به بریگزیت اتخاذ کند. او تأکید کرد که خودش با دیگر قانون‌گذاران برای دستیابی به راه‌حل و سازشی وارد مذاکره می‌شود.

از سوی دیگر فیلیپ هاموند، وزیر دارایی انگلیس امروز (پنج‌شنبه) تاکید کرد: اگر قانون‌گذاران از احزاب مختلف به این حقیقت مهم برسند که ما به سازش نیازمندیم، امکان دستیابی به راه‌حلی برای بن‌بست بریگزیت وجود دارد.

وی به شبکه بی‌بی‌سی گفت: ما همچنین موظفیم تا مطمئن شویم که انگلیس می‌تواند به جلو پیش برود و این بدان معناست که باید سازش کنیم. هیچ‌کس قرار نیست در این موضوع به بریگزیت دلخواه و ترجیحی خود دست یابد. ما باید بریگزیتی داشته باشیم که بیانگر سازشی مبتنی بر این واقعیت باشد که انگلیس در رفراندوم ۲۰۱۶ بر سر بریگزیت شاهد دودستگی جدی بوده است.

در همین حال کمیسیون اروپا به پارلمان انگلیس هشدار داد که رأی علیه برگزیت بدون توافق کافی نیست و قانون‌گذاران باید این توافق را نیز تأیید کنند.

ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس گفت: قانون‌گذاران در نقطه‌ای قرار دارند که باید طی روزهای آتی یک توافق خروج را تأیید و یک تعویق کوتاه را در خصوص تاریخ بریگزیت درخواست کنند و یا این که از اتحادیه اروپا تمدید طولانی‌تری را برای مذاکره درباره یک توافق جدید طلب کنند.

وی هشدار داد که یک تمدید طولانی‌مدت بدان معناست که انگلیس باید در انتخابات پارلمان اروپا در اواخر ماه مه شرکت کند اما این نتیجه دلخواه من نیست و به همین خاطر از پارلمان می‌خواهم تا پیامدهای تصمیماتی را که اتخاذ کرده، در نظر بگیرد.

از سوی دیگر، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه گفت: تصمیم پارلمان انگلیس برای رد مجدد توافق برگزیت ترزا می شرم‌آور است. اتحادیه اروپا ماه‌های زیادی را صرف مذاکره درباره این توافق کرده و در حال حاضر تنها انگلیس می‌تواند روند خروج از اتحادیه اروپا را هدایت کند؛ چرا که راه‌حل بن‌بست کنونی در لندن است.  / ایسنا

کپی