اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹

روایت جدید نخبه‌کشی

روایت جدید نخبه‌کشی
عبدالکریم حسین‌زاده نایب رئیس فراکسیون امید

در خبرها خواندم که برخی از همکاران مجلس، منع حضور نمایندگان سه دوره‌ای را نخبه‌کشی دانسته و به فکر فرو رفتم که چطور ممکن است من و امثال من، به محض بسته شدن یکی از روزنه‌های حضورمان در مسئولیت‌ها، احساس می‌کنیم «نخبه‌کشی!» رخ داده است، اما وقتی جوانانی را می‌بینیم که به خاطر دگراندیشی مجبورند جلای وطن کنند،

 
 
 
 
 
جوانانی را می‌بینیم که در عین توانمندی و هوش و دانش، حتی نمی‌توانند به حلقه‌های مدیریتی کشور راه پیدا کنند، یا وقتی شاهد بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های خوب و معتبر کشورمان از دانشگاه تهران، شریف، علم و صنعت، شهید بهشتی، امیرکبیر، تبریز و... که دعوتنامه‌های خارجی در دست دارند هستیم، واقعاً شرم‌آور نیست که عدم امکان حضور خود در بیش از سه دوره مجلس را نخبه‌کشی بدانیم؟
و دقیقاً نخبه‌کشی آنجاست که ما خود را بحق می‌دانیم و تمام آن دیگران را ناحق و غیرشایسته.مخلص کلام اینکه تعریف نخبه‌کشی از نمایندگی مجلس افتادن من و مطهری و پزشکیان و آن دیگری نیست بلکه نخبه‌کشی واقعی جوانانی هستند از همه ظرفیت‌ها و شاخص‌های شایستگی برخوردارند اما در حاشیه مدیریت، اقتصاد، سیاست، فرهنگ و... مانده‌اند.
البته لازم می‌دانم تأکید کنم که من با این نحو قانونگذاری که صراحتاً ناقض قانون اساسی است و حق نامحدود انتخاب کردن برای ملت و انتخاب شدن را برای کاندیداها محدود می‌کند، موافق نیستم و معتقدم اگر واقعاً مراد طراحان این قانون عجیب، باز شدن راه گردش نخبگان است، بهتر بود با پیشنهاد تشکیل مجلس سنا، افراد دارای بیش از سه دوره سابقه نمایندگی، افراد دارای سابقه ریاست جمهوری، معاونت رئیس جمهوری و وزارت، افراد دارای سابقه ریاست قوای مقننه و قضائیه و منصوبان رهبری در سمت‌های مختلف را به همراه اعضای باسابقه هیأت‌های علمی دانشگاه‌ها و چنین رده‌های اجتماعی را مجاز به شرکت در این مجلس می‌دانستند تا افراد دارای بالاتر از سه دوره نمایندگی مجلس، راه سنا در پیش بگیرند و اگر مردم از سه دوره نمایندگی آنها راضی بودند، برای حضور در سنا هم به آنها رأی دهند و در غیر این صورت خواه برای سنا و خواه برای مجلس شورای اسلامی، به آنها رأی ندهند تا گردونه با دست مردم بگردد، نه با وضع محدودیت‌های غیرمنطقی.
تا به امروز فکر می‌کردم ما وظیفه داریم هر چه سریع‌تر در مقابل نبود شایسته‌سالاری در گزینش‌ها، پیشگیری از مهاجرت فرزندان ایران زمین و حتی تعریف شایسته‌سالاری اقدام کنیم اما گو آنکه هنوز در تعریف نخبگی مانده‌ایم... و به راستی نخبه کیست؟! و نخبه کجاست؟!
 
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.