جنسیت زدایی از خانه

اجتماعی /
شناسه خبر: 456227

نوروز را می‌توان با قطاری از تصویرها به یاد آورد، با رنگ سبز و شادابی‌اش، با جوانه‌های نشسته در گلدان‌ها، با لباس‌های نویی که مشتاق تن خوردن‌اند، با آجیل، شیرینی، نقل، ماهی قرمز، دیدوبازدید و گپ‌وگفت‌های نیمه‌شبان و...

 اما وقتی پای تکاندن خانه و غباررویی از اثاثیه و در و دیوار آن در میان باشد، نوروز یعنی جنسیت‌زدایی از کارِ در خانه‌ها، یعنی کندن برچسب زنانه بودن خانه‌داری و پله گذاشتن و آستین بالا کشیدن برای مشارکت در امری که در طول سال به ناحق و به خطا «زنانه» انگاشته شده است. نوروز یعنی راه دادن به مفهوم مشارکت و هم‌خانگی به‌جای خانه‌داری و خانه‌سالاری! نوروز از این منظر، بازه موقت پس راندن کلیشه‌های فاصله‌اندازی است که خانه را و شرکت در امورات آن را به جنسیت ساکنان آن گره زده است.
نوروز یعنی تصویری چنین؛ مردی ایستاده بر پله، همسری که دستور به تمیزی می‌دهد و کودکی که خود را در یکی از شادترین روزها و تجربه‌های کودکی‌اش، با هرچیزی که از نگاه و نظارت پدر و مادرش دور مانده، سرگرم می‌کند. نوروز خانه را، زوایا و گوشه‌ها و نهان و آشکارش را می‌ریزد وسط رابطه ساکنانش و نمی‌گذارد حداقل برای چند روز، کسی نقش کلیشه‌ای‌اش را نسبت به مفهوم خانه، بازی کند. نوروز نقش‌شکن فضای خانه‌های ایرانی است؛ حالا هرچقدر کوتاه.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.