اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹

بازدید جمعی از نمایندگان کرد از پشت‌صحنه سریال «ن.خ»

بازدید جمعی از نمایندگان کرد از پشت‌صحنه سریال «ن.خ»

جمعی از نمایندگان کُرد زبان مجلس شورای اسلامی دیروز با میزبانی مدیر شبکه یک سیما از پشت‌صحنه سریال «ن.خ» سعید آقاخانی دیدن کردند. بازدید این ۶ نماینده خطه کُردزبان مجلس شورای اسلامی به دعوت مجید زین‌العابدین مدیر شبکه یک سیما و مهدی فرجی تهیه‌کننده انجام شد.

در این دیدار حجت‌الاسلام سید جواد حسینی کیا، فرهاد تجری، محسن بیگلری، شهاب نادری، احمد صفری، منصور مرادی، حسن گروسی، مجید زین‌العابدین مدیر شبکه یک سیما حضور داشتند.

نمایندگان منطقه کردستان و کرمانشاه ضمن تشکر از گروه تهیه این مجموعه و توجه به قوم کرد و ساخت سریالی برای ایام نوروز سال  ۹۸ با نمایش آداب ‌ورسوم و زبان و فرهنگ مردم این منطقه، حساسیت‌ها و دغدغه‌های خود در ساخت مجموعه‌ای تلویزیونی مناسب با فرهنگ مردم کردزبان ایران مطرح کردند.

آقاخانی از جمله موضوعات مورد توجه در این مجموعه نوروزی را بحث جلب توریست در مناطق غربی ایران دانست و بیان کرد: توجه به بحث توریستی این منطقه سال‌ها مغفول مانده،‌ اما تلاش کردیم با ساخت تیتراژ سریال که در منطقه اورامان ضبط ‌شده برجذب توریست برای منطقه تأثیرگذار باشیم.

این کارگردان گفت: مجموعه «ن. خ» به یک منطقه و جغرافیای خاص اشاره ندارد و بااحتیاط کامل از لهجه و زبان و پوشش یکدستی از مردم کردزبان در سریال استفاده شده است.

وی تأکید کرد: ۸۰ درصد تیم سازنده مجموعه کردزبان هستند و با در نظر گرفتن جوانب، از کوچک‌ترین نکات موجود چشم‌پوشی نمی‌کنند تا خدای ناکرده ناراحتی ایجاد شود. جغرافیای کار بصورت دقیق مشخص نیست چون ما همه کرد زبان هستیم و تیم سازنده نیز هرکدام اهل یکی از شهرهای کردنشین هستند. امیدواریم همبستگی و همدلی سازندگان در نتیجه کار دیده شود و ساخت فصل دوم و سوم مجموعه در دستور کار قرار گیرد.

مهدی فرجی تهیه‌کننده سریال نیز گفت: در روزهای پایانی تصویربرداری مجموعه هستیم و موضوعاتی که از سوی نمایندگان مجلس مطرح شد در فصل‌های بعدی سریال بیشتر لحاظ خواهد شد.

سریال نوروزی « نون. خ » نوشته امیر وفایی است و در ایام نوروز سال ۹۸  در شانزده قسمت از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.

کپی