گفت و گو با وزیر راه و شهرسازی:

صلح طلبی ایرانیان رمز ماندگاری ایران

اقتصادی /
شناسه خبر: 455930

«سال آینده سالی روشن برای ایران و ایرانیان است». محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی سال آینده را اینگونه پیش‌بینی کرد. او معتقد است چون ایرانیان صلح طلب و طالب آرامش هستند از گزندها در امان مانده‌اند و تاریخ پرفراز و نشیب ایران نشان داده نقشه دشمنان برای آتش افروزی در این مرز و بوم هیچ گاه به نتیجه نمی‌رسد. در ادامه گفت‌و‌گوی نوروزی «ایران» با وزیر راه و شهرسازی را بخوانید.

 چه ویژگی باعث شده ایران در سالیان متمادی با پشت سر گذاشتن مشکلات فراوان، هویت ملی خود را حفظ کند؟
ایرانیان مردم با فرهنگ و تمدنی هستند زندگی در ایران در کنار خانواده معنا دارد ایرانیان برای خانواده ارزش قائل هستند. وقتی خانواده دارید جامعه در کشور شکل می‌گیرد. ارزشی که برای خانواده و جامعه می‌گذارید اجتماع را بر اساس مفاهیم فرهنگی و معنوی شکل می‌دهد. ایرانیان به همین دلیل همیشه زندگی مسالمت آمیزی با هموطنان خود و با همسایگان و کشورهای دیگر دارند. ایرانیان هیچ وقت در چند سده گذشته به هیچ کشوری حمله نکرده‌اند، ایرانیان آتش جنگ را
بر نمی‌افروزند و به خاک هیچ کشوری طمع ندارند. این آثار و نشانه‌هایی است که صلح دوستی ایرانیان را به جهان نشان می‌دهد و ایرانیان همیشه زندگی با صلح و آرامش را ترجیح می‌دهند. دشمنان این صلح طلبی ایرانیان را نمی‌توانند ببینند و همواره بر این بوده‌اند که آرامش ایرانیان را بر هم بزنند که تاکنون موفق نبوده‌اند.
تداوم تعالی ایران در گرو چیست؟
باید مراقب باشیم تا از کوچکترین فرصت‌ها برای رشد و تعالی استفاده کنیم. چرا که درجا زدن باعث رکود و رخوت شده و این پویایی و خلاقیت است که منجر به رشد، تعالی و بالندگی می‌شود. بدون شک برای رسیدن به تعالی باید محیط را برای نقش‌آفرینی نیروهای انسانی فراهم کنیم تا با استفاده از خلاقیت و شکوفایی خود متناسب با برنامه‌ریزی‌های کشور این مسیر را طی کنند. همه ما باید روزانه از خود سؤال کنیم که تا چه اندازه در راستای تحقق اهداف خود و کشورمان نقشی مثبت ایفا کرده‌ایم. در دهه پنجم انقلاب هستیم؛ از این‌رو در شرایط خاصی هستیم که دولت و مردم باید با نقش‌آفرینی مناسب این مسیر را به سرآمدی برسانند. چرا که دشمن می‌خواهد هرچه سریع‌تر شکست ما را جشن بگیرد و ما باید مقتدرانه از این بحران عبور کنیم.
موانع پیش رو برای تحقق آرمان‌های ملی کدام است؟
دشمنان با سرفصل‌های پیشرفت ما که به ارزش‌آفرینی منجر می‌شود مخالفت می‌کنند و قصد دارند تا از طریق به بی‌راهه کشاندن مسیرهای شفاف، مانع تراشی در راه پیشرفت و ضربه زدن به مقبولیت ایران ضربه بزنند. دشمنان نه با کسب و کار بلکه با سرفصل‌های پیشرفت ما که به ارزش آفرینی منجر می‌شود مخالفت می‌کنند. قطعاً با وجود این شرایط ما باید قدردان کسانی باشیم که در کنار تحریم‌ها و جنگ اقتصادی به فکر اعتلای ایران هستند. هویت ایرانی یک جریان زنده و پویا بوده و همه ایرانیان در آن سهم دارند. در شرایط جنگ اقتصادی که هم‌اکنون در آن به سر می‌بریم نیازمند اتحاد و همبستگی بیشتر برای اعتلای نظام جمهوری اسلامی ایران هستیم. در شرایط کنونی نیازمند آن هستیم تا با تلاش و کار جهادی در این مسیر گام برداریم تا نشان دهیم نظام جمهوری اسلامی ایران بیش از گذشته توان مقاومت و پایداری دارد. مهم‌ترین هدف تحریم این است که شرایط عادی، شفاف و استاندارد را به جریان فرعی عدم کارآیی انتقال دهد و از طریق این مسیر فرعی به ایران ضربه بزنند. بنابراین مراقبت و اقدام جامع باید این باشد که در این مسیر فرعی اشتباهات گذشته تکرار نشود و تلاش کنیم تا قدرت فرمان و حرکت را در جامعه ایجاد کنیم. ما توانسته‌ایم وابستگی کشور به خارج را کاهش دهیم و به تمام مزاحمت‌ها و تحریم‌هایی که علیه ایران اعمال کردند پاسخ دهیم.
آینده ایران را با وجود تمام مشکلاتی که عنوان کردید چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟
پیشاپیش سال نو را تبریک می‌گویم. سالی خوب با صحت سلامتی نشاط و شادابی برای ایرانیان آرزو می‌کنم. سال آینده و سال‌های پیش رو برای ایرانیان سالیان روشن است.همزمان با فرا رسیدن نوروز با افتخار باید به مردم عزیز ایران اعلام کنم راه‌آهن رشت یکی از پروژه‌های خوب، ماندگار و مؤثر در کشور افتتاح شد. این پروژه هم در مسیریابی و هم طراحی مسیر ریل و نقاطی که از آن عبور می‌کند کاری متفاوت است و چشم‌اندازهای زیبایی دارد که در کنار پل‌ها و تونل‌هایی که در طول مسیر طراحی شده، در مجموع کاری منحصر به فرد و متفاوت را شکل داده است. از ایرانیان دعوت می‌کنم سفر به رشت با قطار را در برنامه خود قرار دهند تا به ایران و سازندگان ایرانی افتخار کنند. پل‌ها و تونل‌هایی که طراحی و احداث شده نسبت به کارهای گذشته منحصر به فرد و متفاوت است. طراحی و مهندسی پروژه خط آهن قزوین- رشت را مهندسان، شرکت‌ها و پیمانکاران ایرانی اجرا کرده‌اند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.