اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

کلمات کلیدی

اگر دست و پایمان شکست چه کنیم؟

اگر دست و پایمان شکست چه کنیم؟
دکتر مرتضی جانثاری متخصص ارتوپدی

حادثه خبر نمی‌کند! همیشه همه چیز آن طور که می‌خواهیم پیش نمی‌رود. متأسفانه گاهی حوادثی اتفاق می‌افتد که به هیچ وجه منتظر آن نیستیم. شکستگی دست یا پا هم نمونه‌ای از همین اتفاقات غیرمترقبه است که در حین سفر ممکن است اتفاق بیفتد. بنابراین خالی از لطف نیست که بدانیم هنگام مواجهه با فردی که دچار شکستگی شده است چه باید کرد؟

 دکتر مرتضی جانثاری متخصص ارتوپدی در گفت‌و‌گو با «ایران» می‌گوید: اگر به هر دلیلی یکی از اعضای خانواده شما دچار شکستگی دست یا پا شد نخستین و مهمترین نکته این است که سعی کنید عضو شکسته شده را بی‌حرکت نگه دارید. بی‌حرکت نگه داشتن عضو آسیب دیده درد مصدوم را کاهش می‌دهد.
 این جراح ارتوپد می‌افزاید: آتل‌گیری حتی با یک تکه چوب بهترین راه برای بی‌حرکت نگه داشتن عضو شکسته شده یا حتی عضوی که مشکوک به شکستگی است به شمار می‌آید. اما اگر وسیله مناسبی برای آتل‌گیری در دسترس نبود می‌توانید دست شکسته شده را به تنه بیمار ببندید و اگر شکستگی در پای بیمار اتفاق افتاده بود بدون حرکت زیاد پای آسیب دیده را به پای مقابل ببندید.
وی ادامه می‌دهد: موضوع مهم دیگری که باید به آن توجه کنید وجود زخم باز در محل شکستگی است. زخم باز می‌تواند به ایجاد عفونت و اختلال و تأخیر در روند درمان منجر شود، از این رو توصیه می‌کنم که تا رسیدن اورژانس محل زخم را با سرم شست‌و‌شو تمیز کنید. اگر سرم شست‌و‌شو در دسترس شما نبود به هیچ وجه زخم بیمار را دستکاری نکنید و تا رسیدن اورژانس صبر کنید.
دکتر جانثاری تأکید می‌کند: هرگونه حرکت ناگهانی و اضافه می‌تواند عواقب جبران ناپذیری برای مصدوم داشته باشد، پس تا رسیدن اورژانس از حرکت دادن فرد صدمه دیده خودداری کنید و درنهایت در صورت تشخیص قطعی شکستگی سعی کنید بیمار را به مرکز درمانی مجهز برسانید تا اقدامات درمانی به درستی انجام شود و از دوباره‌کاری به دنبال انجام درمان‌های ناقص پیشگیری کنید.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.