واکنش رسانه‌های عرب به سفر مهم روحانی به عراق

سیاسی /
شناسه خبر: 455658

بسیاری از ناظران سفر رئیس جمهوری ایران به عراق را نقطه عطفی در روابط دو کشور برشمرده و آن را با توجه به تحولات اخیر منطقه و جهان در مقطعی حساس توصیف کرده­‌اند

بسیاری از ناظران سفر رئیس جمهوری ایران به عراق را نقطه عطفی در روابط دو کشور برشمرده و آن را با توجه به تحولات اخیر منطقه و جهان در مقطعی حساس توصیف کرده­‌اند.

به گزارش ایلنا «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران امروز -دوشنبه- در قالب سفری رسمی و در رأس یک هیأت بلند پایه وارد عراق شد و مورد استقبال «برهم صالح» رئیس‌جمهوری این کشور قرار گرفت.

بسیاری از ناظران این سفر را نقطه عطفی در روابط دو کشور برشمرده و آن را با توجه به تحولات اخیر منطقه و جهان در مقطعی حساس توصیف کرده‌­اند.

بسیاری از رسانه­‌های عرب‌زبان به پوشش این خبر پرداخته و هر یک از نگاه خود این سفر را تحلیل و تفسیر کرده‌­اند.

آغاز اولین دیدار روحانی از بغداد با زیارت کاظمین و انتقادات تند از آمریکا

خبرگزاری روسیا الیوم با پوشش مستقیم مراسم استقبال مقام‌های عراق از رئیس‌جمهوری ایران و هیأت همراه، خبری را با عنوان «آغاز اولین دیدار روحانی از بغداد با زیارت کاظمین و انتقادات تند از آمریکا» منتشر و تأکید کرد که این دیدار دال بر عمق روابط تهران و بغداد است.

اسپوتنیک عربی نیز با انتشار خبر سفر رئیس‌جمهوری ایران به عراق و بیان اظهارات روحانی از اهداف این سفر برای گسترش روابط با بغداد، نوشت که عراق یکی از کشورهای مورد اعتماد ایران برای مقابله با تهدیدهای آمریکاست.

النشره: آغاز اولین دیدار روحانی از بغداد با زیارت کاظمین و انتقادات تند از آمریکا

خبرگزاری النشره نیز با تیتر «روحانی در قالب سفر رسمی وارد بغداد شد» به پوشش اخبار مربوط به این سفر پرداخت و جدول کاری این دیدار را اعلام کرد.

شرق الاوسط: روحانی برای نخستین بار وارد عراق شد

روزنامه سعودی الشرق  الاوسط، مدعی شد که رئیس‌جمهوری ایران در سایه فشارهای داخلی و خارجی فراوان به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته­‌ای، برای اولین بار وارد عراق شد.

این روزنامه نوشت که روحانی در این سفر در وهله نخست به دنبال ارسال پیام­‌هایی به مقام‌های آمریکاست.

الشرق الاوسط از بین بردن شک و تردیدهای ایران نسبت به موضع عراق در قبال تحریم­‌های آمریکا و همچنین روابط تجاری این کشور با تهران را از دیگر اهداف این سفر ذکر کرده است.

خبرگزاری قطری العربی الجدید نیز با انتشار خبری درباره سفر رئیس‌جمهوری ایران با تیتر «روحانی امروز در بغداد: پیام­‌های سیاسی به واشنگتن» به تحلیل و تفسیر این سفر پرداخت.

این خبرگزاری نوشت: «تمام تحولات این سفر و حواشی آن دال بر این است که ایران می­‌خواهد به کشورهای جهان و در صدر آنها امریکا این پیام را ارسال کند که تهران یک طرف قدرتمند در عراق است و در این کشور از نفوذ سیاسی و اقتصادی و نظامی بالایی برخوردار است». 

روزنامه القدس العربی نیز با پوشش سفر روحانی به عراق، در تیتر این خبر نوشت:‌ «ورود رئیس‌جمهوری ایران به عراق در سایه فشارهای آمریکا بر بغداد نسبت به کاهش روابط با تهران».