اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸

کلمات کلیدی

فساد مالی جاستین ترودو برملا شد

فساد مالی جاستین ترودو برملا شد

رسوایی فساد مالی دولت جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا را متزلزل کرده است. یکی از مشاوران سابق ترودو اعلام کرد برخلاف ادعاها، برای تحت فشار قرار دادن وزیر دادگستری سابق هیچ تلاشی نشد. تاکنون دو تن از وزیران بلندپایه دولت ترودو استعفا کرده‌اند.

«جاستین ترودو» در پی مطرح شدن اتهامات فساد مالی با بزرگترین بحران سیاسی در دوره نخست‌وزیری خود دست و پنجه نرم می‌کند.
خبرنگار بی بی سی از اوتاوا گفت: جاستین ترودو معمولاً از دوربین خبرنگاران دوری نمی‌کرد. اما قدرت ناشی از محبوبیت و شهرت ترودو در حالی رو به کاهش است که وی با بزرگترین بحران سیاسی در دوره نخست وزیری خود دست و پنجه نرم می‌کند.

این بحران ناشی از اتهامات مطرح شده از سوی جودی ویلسون ریبلد، دادستان کل سابق است. وی گفت: ماه‌هاست که با فشار سیاسی و تهدید‌های دفتر نخست وزیر رو به روست تا در خصوص پیگرد قانونی یک شرکت مهندسی اس ان سی لاوالین، مستقر در کبک کوتاه بیاید.

وی گفت: ”من با تلاش‌های مستمر و پایدار افراد زیادی در دولت رو به رو شدم“. وی دولت را متهم کرد که بیشتر نگران آراء است، تا رعایت اصول.

امروز نزدیک‌ترین محرم اسرار و مشاور ترودو که در پی این رسوایی استعفا کرد، به نمایندگان پارلمان کانادا گفت: چیزی فراتر از فعالیت‌های عادی دولت صورت گرفته است.

جرالد باتز، مشاور سابق ترودو گفت: ”با توجه به شناخت دیرینه‌ای که از نخست وزیر دارم، می‌دانم که اگر عمل نامناسبی انجام می‌شد و او از آن اطلاع داشت، حتماً آن را متوقف می‌کرد، حتی اگر آن عمل نادرست مربوط به خودش بود.“

جاستین ترودو فکر می‌کرد که می‌تواند این بحران را مهار کند، اما محاسبه وی در این باره اشتباه بود و نمی‌دانست که این رسوایی تا چه حد اعتباری را که برای خودش دست و پا کرده، تضعیف می‌کند. هم‌اکنون سؤال این است که آیا می‌تواند وجهه خدشه‌دار شده‌اش را در آستانه انتخابات بهبود بخشد.

نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد این رسوایی، (میزان حمایت از) ترودو را تحت تاثیر منفی قرار می‌دهد، اما کارشناسان معتقدند تا انتخابات ماه اکتبر، هنوز زمان برای تغییر دادن اوضاع وجود دارد.

جاستین ترودو قول داد عصر جدیدی از دولتی شفاف و صادق را رقم زند. این رسوایی، تحقق این امر را برای وی دشوار خواهد کرد.  / باشگاه خبرنگاران

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.