اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
تحلیل اهمیت اقتصادی تصویب لوایح چهارگانه در گفت‌و‌گوی «ایران» با کارشناسان

FATF؛ روزنه ارتباط با اقتصاد جهان

FATF؛ روزنه ارتباط با اقتصاد جهان
ریحانه یاسینی خبرنگار

«باید ذره‌ای هم برای دنیا عقل و تدبیر را بپذیریم. همه کشورهای دنیا در یک نهاد و گروهی شرکت دارند. یعنی اگر همه کشورهای دنیا در یک گروه و نهادی شرکت دارند، هیچ‌کدام تدبیر و عقل ندارند؟ و اگر دولت در این زمینه لایحه داده و مجلس آن را تصویب کرده و شورای نگهبان آن را امضا کرده است، هیچ‌کدام تدبیر نداشته‌اند؟» حسن روحانی هفته گذشته چنین درباره پیوستن به FATF صحبت کرد.

او در مجمع عمومی سالانه بانک مرکزی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیانی ساده و صریح اثرات رد لایحه‌های پالرمو و سی اف تی و نپیوستن به کنوانسیون FATF را چنین شرح داد:«بدون ارتباط بانکی و مالی با دنیا نمی‌توان نفت و کالای خود را بفروشیم و پول آن را وارد کشور کنیم. این موضوع که پول حاصل از صادرات را به صورت چمدانی منتقل کنیم، امکانپذیر نیست و بانک‌ها باید در این زمینه فعال باشند. اگر رابطه کشورمان با گروه اقدام مالی قطع شود، فعالیت بانکی‌مان در سطح دنیا با مشکل مواجه می‌شود.» بیش از 2 سال است که فعالان اقتصادی بارها همین حرف‌های رئیس جمهوری را به تفصیل شرح داده‌اند. حتی پیش از آن‌که امریکا از برجام خارج و تحریم‌های جدیدی بر کشور اعمال شود، بارها گفته شده بود که در صورت نپیوستن به اف ای تی اف، نمی‌توان از فرصت برجام استفاده کرد. حالا نیز در شرایط تحریم، اهمیت پذیرفتن قوانین گروه ویژه اقدام مالی برای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم بیشتر از همیشه شده است. گروهی که بیش از 190 قلمرو حکومتی تحت 37 کشورعضو و 9 گروه منطقه‌ای عضو آن هستند و صندوق بین‌المللی پول، سازمان ملل متحد و شش گروه تخصصی و بانک جهانی نیز بر آن نظارت می‌کنند.
میری: بدون FATF روزنه کوچک فعالیت اقتصادی بسته خواهد شد
بسیاری از فعالان اقتصادی در حوزه‌های مختلف صادراتی و وارداتی اعلام کرده‌اند که کار برای آنها بسیار سخت شده است. حتی با وجود این  که دارو تحریم نیست، ناصر ریاحی رئیس انجمن واردکنندگان دارو هفته گذشته به «ایران» گفته بود:«واردات دارو در حال حاضر خیلی مشکل شده است. سیستم‌های بانکی همه قفل هستند و بسیار سخت کار صورت می‌گیرد. حتی بانک‌های چین و هند هم با ما کار نمی‌کنند. برای سال 98 هم، تا فروردین و اردیبهشت دارو داریم، ولی وضعیتمان برای بعد از آن قابل اطمینان صد درصد نیست.»
حالا نیز با مهلت 4 ماهه‌ای که FATF به ایران داده است، فعالان اقتصادی امیدوار هستند که بعد از تعطیلات لایحه پالرمو به سلامت از سدهای نظارتی عبور کند تا شرایط برای فعالیت آنها سخت‌تر از حال حاضر نشود. رضی حاجی آقامیری، تاجر موسپیدی که در حوزه فرش فعالیت می‌کند و در کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران عضویت دارد، به «ایران» می‌گوید: «در شرایط تحریم، پیوستن به FATF معنا و مفهومی مهم‌تر از همیشه پیدا کرده است. در حال حاضر عمده مشکلات ما نه تنها برای صادرات بلکه برای واردات و حتی برای تولید، تبادلات بانکی است. با توجه به این‌که ما فعالیت اقتصادی انجام می‌دهیم، به یقین می‌توانیم بگوییم که مشکل در تبادلات بانکی بزرگترین چیزی است که باعث تشدید مشکلات کشور شده است.»
او ادامه می‌دهد: «در چنین شرایطی، FATF و پالرمو دقیقاً در همین حوزه اثرگذار هستند. اگر FATF تصویب نشود، روزنه کوچکی که در حال حاضر برای ادامه فعالیت اقتصادی وجود دارد، بسته خواهد شد و این واقعاً فاجعه است.»
این عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی معتقد است که مخالفت با این لوایح منطق اقتصادی ندارد و می‌گوید:«از آنجایی که ما در بخش خصوصی هستیم و فکرمان در محور اقتصاد است، اصلاً دلیل مخالفت با این لوایح را نمی‌توانیم بفهمیم. شاید کسانی که در حوزه سیاست فعال هستند و برنامه‌های کشور را تعیین می‌کنند، چیزهایی می‌دانند که ما نمی‌دانیم.»
انصاری: اقتصاد کشور به FATF گره خورده است
«اتاق بازرگانی ایران، بارها مواضع خود نسبت به FATF را اعلام کرده و از سیاستگذاران خواسته است که ایران با فوریت به این مهم بپیوندد. اگر ما حامی قاچاق، پولشویی و حرکت در جهت فعالیت‌های خلافکارانه نیستیم، چرا نباید به FATF بپیوندیم؟» محمدرضا انصاری، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران چنین صریح صحبت می‌کند. او با تأکید بر پذیرش لوایحی که در راستای پیوستن به FATF هستند، به «ایران» می‌گوید: «اکثر کشورهایی که به FATF پیوسته‌اند می‌دانند الحاق به آن باعث شفاف‌سازی نظام مالی می‌شود. اگر FATF مشکلی داشت به‌طور قطع سایر کشورها وارد آن نمی‌شدند. این کشورها با پیوستن به FATF خود را از هرگونه اتهام مبرا کردند. اگر ما وارد آن نشویم یعنی تمام اتهامات را پذیرفته‌ایم.»
به باور انصاری اقتصاد کشور با گروه ویژه اقدام مالی گره خورده است. او می‌گوید:«نکته مثبتی که FATF برای فعالان اقتصادی دارد، کار با بانک‌های دنیاست. اگر نمی‌خواهیم کشوری منزوی شویم باید به قوانین بین‌المللی آری بگوییم. نمی‌توان به FATF وصل نشد و در مقابل فعالیت‌های بین‌المللی انجام داد. در حال حاضر شرایط کشور به گونه‌ای است که اقتصاد کشور به FATF گره خورده است.»
انصاری با تأیید وجود ابهامات در روند کاری این گروه می‌گوید:«البته ابهاماتی درباره اقدام مالی مشترک وجود دارد که قابل رفع است. از این‌رو اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام برای آن‌که از دغدغه‌هایشان کم شود می‌توانند بندهایی از آن را اصلاح کنند و در نهایت به دولت در اجرای آن کمک کنند. ما باید به همه کشورها نشان دهیم که سیستم پولی سالمی داریم و نمی‌خواهیم در جهت‌هایی گام برداریم که از آن بارها صدمه دیدیم. نمونه بارز آن تروریسم است. مبارزه با تروریسم را سال‌های متمادی است که دنبال می‌کنیم لذا ما کشورها در مبارزه با پولشویی و تروریسم هم صدا هستیم.»
این فعال اقتصادی که در حوزه خدمات فنی و مهندسی سرآمد است، تأکید می‌کند که اگر غیر از این روند اتفاق بیفتد کشورهای دوست ما هم دیگر حاضر نیستند که تحریم‌ها را دور بزنند. او می‌گوید:«FATF نیاز مردم و اقتصاد کشور است چرا که با پیوستن به آن می‌توان فعالیت‌های حداقلی با کشورهای دیگر را داشت. زمانی که بانک‌ها به خاطر نپیوستن به FATF ایران را تحریم کنند و اجازه ندهند هیچ مبادله‌ای صورت گیرد، اقتصاد کشور با چه شرایطی روبه‌رو می‌شود؟تبعات عدم الحاق به FATF بسیار سنگین است، بنابراین جامعه سیاسی کشور با اشراف به مضرات آن بایستی تصمیم‌گیری کند.»
نایب رئیس اتاق ایران صحبت‌هایش را با تأکید روی اهمیت همراهی سیاستگذاران با فعالان اقتصادی به پایان می‌رساند: «بخش خصوصی کشور با چالش‌های متعددی سرکار دارد. تحریم داخلی و خارجی آن چیزی نیست که بخش خصوصی با وجود آن راحت کار کند. به همین خاطر هم برای عبور از آن نیازمند همراهی سیاستگذاران هستیم. اگر سیاستگذاران به لوایح تنها نگاه سیاسی داشته باشند مشکلی حل نخواهد شد و از سویی بخش خصوصی تضعیف می‌شود. بدین جهت با اصلاح لوایح می‌توان به سمت تصویب آن حرکت کرد.»
 
کپی