اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹

افزایش کلاهبرداری سایبری در کشور

افزایش کلاهبرداری سایبری در کشور

دادستان کل کشور گفت: بر اساس آمار در 10 ماه اخیر جرایمی که بستر آنها فضای مجازی است و جرایم رایانه‌ای محسوب می‌شوند، ۱۴۰ درصد افزایش داشته است و کلاهبرداری‌های رایانه‌ای با ۳۰۰ درصد رشد بیشترین جرم یارانه‌ای را در کشور رقم می‌زند.

 حجت الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری روز یکشنبه در همایش ملی «پلیس، عدالت ترمیمی و پیشگیری از جرم» در دانشکده علوم و فنون انتظامی دانشگاه علوم انتظامی امین، با طرح این سوال که چه کسی مسئول رشد این جرایم است، افزود: یکی از حرف‌ها و گلایه‌های ما به مسئولان فرهنگی و کسانی که امروز سردمدار مدیریت فضای مجازی هستند، همین است که چرا در جامعه اسلامی باید فضای مجازی ما رها باشد تا ما شاهد این همه جرم و این همه گناه در جامعه باشیم.
دادستان کل کشور تاکید کرد: سخن من خطاب به کسانی است که می‌توانند این فضا را از آلودگی‌ها پاک نگه دارند.
منتظری با اشاره به تاثیر گناه و جرم در جامعه گفت: جرم و گناه، نادیده گرفتن قانون و مقرراتی است که اندیشمندان برای اداره یک جامعه پیشرو، در قالب قانون و مقررات تصویب و ابلاغ می‌کنند و خط قرمزی است که خدا برای بشر قرار داده است. نادیده گرفتن قانون و شکستن حریم قانون در جامعه همان جرم، گناه و تخلف است و شکستن حریم‌ها و خطوط قرمز آثار و تبعات تکوینی دارد.
وی با استناد به برخی از آیات قرآن مبنی بر عبرت گرفتن از زندگی پیشینیان اظهار داشت: اثر گناه این است که جامعه را به نابودی می‌کشاند. همانطور که یک کبریت در کنار بنزین قرار می‌گیرد، اثر گناه برای انسان این است که انسان را به نابودی می‌کشد، اما بنای خداوند بر این نیست که هرکس گناه کرد و هر گناهی که مرتکب شد، او را نابود کند بلکه هدایت و ارشاد می‌کند و مبشر می‌فرستد.
وی با اشاره به اینکه وظیفه حکومت اسلامی ایجاد و اجرای عدالت است، گفت: همه آن‌هایی که در جامعه اسلامی حکومت می‌کنند و دست اندرکار هستند، باید در تحقق عدالت تلاش کنند.
دادستان کل کشور با انتقاد از مدیریت برخی از امور کشور گفت: کشور ما توانمندی‌های انسانی، طبیعی، جغرافیایی و سایر ظرفیت‌ها که لازمه پیشرفت کشور است، کم ندارد؛ اما چرا شاهد برخی از آسیب‌ها و نابسامانی‌ها هستیم. علت آن این است که از مسیری که خداوند برای ما تعیین کرده و لازمه حکومت اسلامی است گاهی اوقات لغزش می‌کنیم. اینجاست که وظیفه قوه قضاییه و نیروی انتظامی بسیار سنگین است.
وی خطاب به مسئولان انتظامی بیان کرد: شمایی که مسئولیت این بار سنگین و این امر مهم را عهده دار هستید، باید بتوانید به وظیفه خود آنگونه که شایسته است عمل کنید. نمی‌خواهم بگویم فساد در جامعه ما همه گیر است، اما در نظام اسلامی این مقدار فساد نیز بسیار زیاد است. ما در جامعه شاهد برخی از جرایم، آسیب‌ها و تخلفات هستیم، اما باید بررسی شود که زمینه رشد آنها چیست و گلوگاه‌ها کجاست.
دادستان کل کشور افزود: بانک مرکزی، مسئولان اقتصادی و فرهنگی و بخش‌های مختلفی که مدیریت جامعه را عهده دار هستند اگر در جریان این امر قرار گیرند و اطلاعات لازم به آنها داده شود، چه بسا به فکر اصلاح بیشتری بیفتند./ ایرنا

کپی