اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸

پاسخ به پرسشهای حقوقی خوانندگان

پاسخ به پرسشهای حقوقی خوانندگان

ازکار افتادگی
محمد علی کسبه - اهواز: به‌دلیل حادثه‌ای که در سال 89 در محل کارم اتفاق افتاد دچار تشنج می‌شوم به طوری که تحت هیچ شرایطی نمی‌توانم از خانه بیرون بروم. این در حالی است که پس از به هوش آمدنم از کار اخراج شدم و تأمین اجتماعی هم فقط 6 ماه حقوقم را که حدود 400 هزار تومان بود و همه آن نیز هزینه دارو و دکترم شد پرداخت کرد و از آن زمان به بعد هرچه دنبال از کار افتادگی رفتم تأمین اجتماعی قبول نکرد. می‌خواستم ببینم چطور می‌توانم از بیمه از کار افتادگی استفاده کنم.
پاسخ: در ابتدا خوب بود زمان بیمه خود را هم اعلام می‌کردید چرا که در وهله اول جهت بهره‌مندی از این بیمه باید طبق ماده ۷۵ قانون تأمین‌اجتماعی، ۱۰سال قبل از وقوع حادثه غیر ناشی از کار یا ابتلا به بیماری (تاریخ شروع بیماری منجر به ازکارافتادگی) حداقل حق‌بیمه یک‌سال کار را که متضمن حق‌بیمه ۹۰ روز کار ظرف یک‌سال است قبل از وقوع حادثه یا بیماری منجر به ازکارافتادگی پرداخت کرده باشید و دیگر آنکه جهت استفاده از بیمه ازکارافتادگی طبق ماده 70 قانون تأمین اجتماعی، مرجع تشخیص ازکارافتادگی کمیسیون‌های پزشکی مذکور در ماده 91 قانون است.
 فقدان مدارک سجلی
احمدی- از شیراز: چندی پیش شوهرم بعد از 45 سال زندگی مشترک فوت کرد و حالا هم برای تقسیم ارثیه فهمیدم که عقدنامه‌ام را گم کرده‌ام و نمی‌دانم در کدام دفتر اسناد رسمی عقد کردم و حتی مهریه‌ام به چه میزان است. می‌خواستم راهنمایی کنید که چگونه می‌توانم به عقدنامه‌ام دسترسی پیدا کنم؟ با تشکر
پاسخ:با در دست داشتن مدارک سجلی به اداره ثبت احوال محل سکونت و ازدواج مراجعه کرده و اطلاعات دفترخانه محل انعقاد عقد به شما داده می‌شود در صورت تعطیلی یا بسته شدن دفترخانه، حتماً یک کفیل خواهد داشت و شما باید آدرس کفیل آن دفترخانه را پیدا کرده و برای گرفتن رونوشت سند ازدواج خود به آنجا
 مراجعه کنید.
تحویل ملک موروثی متوفی
زاهدی از تهران: همسرم نظامی بود و اوایل امسال به‌دلیل بیماری فوت کرد. من هم کارهای قانونی انحصار وراثت و مالیات بر ارث و قیمومت دو فرزند کوچکم را انجام دادم. این درحالی است که همسرم در زمان حیاتش عضو تعاونی مسکن محل خدمتش بود و برای تحویل آپارتمان 102 متری تمام اقساطش را پرداخت کرد ، با وجود اینکه من و فرزندانم وارث قانونی این آپارتمان هستیم رئیس هیأت مدیره از تحویل کلید سرباز زده و گفت باید یک چک و تعهد نامه به ما بدهی. حال می‌خواستم ببینم این کار هیأت مدیره قانونی است یا خیر؟
پاسخ: با توجه به مفاد قرارداد در صورتی که نسبت به افزایش مبلغ توافقی صورت نگرفته باشد گرفتن مبلغی مازاد ثمن خلاف قرارداد خواهد بود. و در خصوص اقدام هیأت مدیره با توجه به اینکه شما یکی از وراث متوفی به حساب می‌آیید و از نظرهیأت مدیره احراز مالکیت و تحویل ملک به شما منوط به اعلام نظر مقام قضایی است از این‌رو شما بایستی طبق قیم نامه به انضمام نامه فروش و مبایعه نامه تقاضای تحویل سهم الارث خودتان و فرزندان تحت سرپرستی تان را از دادستان محل سکونت بخواهید و پس از درخواست دادستان دستور تحویل ملک را در صورت نبود حاجب یا بدهی متوفی که سبب توقیف ملک نشده باشد صادر می‌کند.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.