اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

گذر به IPv6 ، لازمه تحقق اینترنت اشیا

گذر به IPv6 ، لازمه تحقق اینترنت اشیا

رئیس سازمان فناوری اطلاعات در سمینار گذر به IPv6 گفت: پیش بینی برای سال 2025 ، اتصال 50 میلیارد شیء مختلف به اینترنت است که این رقم بیش از ده برابر وضعیت موجود است، به همین دلیل جهان به سمت IPv6 حرکت کرده‌ است.

امیر ناظمی افزود: در اینترنت اشیا موجودات زنده و اشیا به هم متصل می‌شوند و اطلاعات بسیاری بین آنها رد و بدل می‌شود پس احتیاج به آی پی هایی داریم که ظرفیت این حجم تبادل اطلاعات را داشته باشند. وی اتمام آی پی های نسخه 4 را یکی از دلایل گذار به آی پی نسخه 6 عنوان کرد و افزود: فضا برای آدرس‌های بیشتر، افزایش ظرفیت امنیتی و دریافت تعداد سرویس‌های بیشتر، تعدادی از ویژگی‌های آی پی های نسخه 6 نسبت به نسخه 4 آن است.

ناظمی با اشاره به اینکه 25 درصد تجهیزات شبکه در جهان IPv6 است، افزود: 49 کشور جهان بیش از 5درصد از ترافیک خود را بر روی IPv6  انتقال می دهند. در 24 کشور، این ترافیک بیش از 15 درصد است و 29 درصد از ترافیک اینترنت جهان در IPv6  منتقل می شود. وی تصریح کرد: 17 درصد وب سایت های دنیا نیز بر بستر IPv6 قرار دارد و کاربران در هند با 44 درصد به عنوان نخستین و آمریکا به عنوان دومین کشور با 21 درصد کشورهایی هستند که از IPv6 استفاده می کنند.

وی افزود: آی پی های نسخه 4 در کشور بیش از 12 میلیون است که بخشی از آپی های ما به IPv6 گذر کرده است و در حدود یک میلیون دامنه .Ir  وجود دارد.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اسناد بالادستی و آیین نامه های سازمان تنظیم مقررات، تاکید کرد: سازمان فناوری اطلاعات براساس این اسناد وظیفه مهیا سازی فضا برای گذار از نسخه 4 به نسخه 6 است و در این حوزه اقداماتی را انجام داده که اجرای 4 پروژه بخشی از این برنامه ها است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اعلام آمادگی برای کمک به سازمان ها و شرکت ها برای گذر به IPv6، تاکید کرد: بر اساس اساسنامه سازمان فناوری اطلاعات این خدمت به عنوان یکی از خدمات این سازمان می تواند در اختیار فعالان این حوزه قرار بگیرد.

کپی