اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸

پاسخ به پرسشهای حقوقی خوانندگان

پاسخ به پرسشهای حقوقی خوانندگان
سید محمد دهنوی قاضی بازنشسته دادگاه تجدید نظر و وکیل پایه یک دادگستری

دادخواست اعاده دادرسی
قاسم خان بابا تهرانی از تهران 
چندی پیش وقتی با خودرو‌ام قصد داشتم از فرعی به اصلی بروم به‌دلیل ترافیک سنگین مجبور شدم دقایقی توقف کنم. در همین زمان خانمی که پشت من ایستاده بود شروع به بوق زدن کرد و در نهایت به خودرو‌ام کوبید و سپس با قفل فرمان به من حمله کرد و من هم برای اینکه به درگیری این خانم خاتمه دهم با پلیس تماس گرفتم.
 وقتی مأموران رسیدند خانم با جو‌سازی سعی کرد مرا مقصر جلوه دهد که پلیس با ارائه برگه‌ای به ما گفت هرکسی شکایت دارد به دادسرا برود؛ این درحالی بود که خانم زودتر از من شکایت و دادیار پرونده هم بی‌آنکه صحبت های من را بشنود و اجازه دهد فیلم درگیری بازبینی شود من را متهم تشخیص داد و حتی به شکایت و اعتراض هایم ترتیب اثری نداد و در نهایت پرونده بدون حضور من در دادگاه کیفری 2 رسیدگی و برای من حکم قطعی صادر شد. حال سؤالم اینجاست چطور می‌توانم برای اثبات حقانیتم تقاضای بازبینی دوربین و تحقیق از شاهدان کنم. 
با تشکر.
پاسخ: چنانچه به موجب شکایت دیگران شخصی تحت تعقیب کیفری واقع و در تمام مراحل رسیدگی اعم از دادسرا و دادگاه بدوی مجرمیت و بزهکار بودن وی محرز و حکم به محکومیت و مجازات وی صادر و قطعی شود فقط از طریق دادخواست اعاده دادرسی از دیوان عالی کشور از ناحیه محکوم علیه قابل رسیدگی مجدد خواهد بود و درخواست اعاده دادرسی می‌بایست مطابق ماده 474 قانون آیین دادرسی کیفری مطرح و به دلایل جدیدی که حاکی از بیگناهی محکوم علیه می‌باشد اشاره کند.
 
ارث فرزند حاصل از ازدواج اول
زهرا از کرج 
از ازدواج اولم دارای پسری هستم. از شوهر دومم فرزندی ندارم می‌خواستم سؤال کنم، اگر من زودتر از شوهر دومم فوت کنم آیا به پسرم ارثی می‌رسد یا خیر؟ همچنین اگر شوهر دومم زودتر از من فوت کند شرایط چگونه می‌شود؟
پاسخ: فرزندی که از شوهر اول است تحت هیچ شرایطی از شوهر دوم ارث نمی‌برد. چه مادر قبل از شوهر دوم  یا  بعد از فوت شوهر دوم فوت کند. البته زن از شوهر خود درصورتی که قبل از زن فوت کرده باشد ارث می‌برد.
 
اعتراض به تشخیص کارشناس بیمه
رجبیان از کرج
25 ماه پیش من و چند نفر دیگر در حالی که سوار بر خودروی مسافربری به سمت همدان می‌رفتیم تصادف کرده و من و همه سرنشینان بشدت مصدوم شدیم. این در حالی است که پس از شکایت ما پزشکی قانونی صدمات وارده بر بدنم را 104 درصد اعلام کرد که قاضی پرونده هم بر همین اساس برای من رأی 
صادر کرد.
 وقتی به شرکت بیمه مراجعه کردم، کارشناس بیمه فقط 64 درصد رأی قاضی را قبول کرد. سؤال این است که آیا بیمه می‌تواند از حکم قاضی سر باز زند یا خیر؟ همچنین اگر من 64 درصد را دریافت کنم و رضایت دهم، مجدداً می‌توانم علیه بیمه به دیوان عدالت اداری شکایت کنم و 40 درصد باقیمانده دیه‌ام را دریافت کنم. با تشکر
پاسخ: به‌طور کلی در تصادفات  یا هرگونه حادثه‌ای که به دیگران آسیب بدنی وارد می‌شود و مقصر و مسبب آن شخصی حقیقی است، مسئولیت جبران خسارات مالی و پرداخت دیه با شخص مقصر می‌باشد مگر اینکه به موجب قراردادی که با بیمه منعقد کرده، بیمه بخواهد تمام  یا قسمتی از خسارات  یا دیه را پرداخت کند که در این صورت شاکی و مصدوم می‌توانند نسبت به کسری و باقیمانده خسارات  یا دیه دریافتی از بیمه به محکوم علیه مراجعه و در صورت امتناع به دادگاه صادر کننده حکم مراجعه ونسبت به اخذ خسارت  محکوم علیه
اقدام کند.
 
فسخ معامله و استرداد ثمن معامله
امیری- تهران
کارگر قطعه‌سازی هستم و چندی قبل یکی از دوستانم که صاحب یک مشاور املاک است پیشنهاد خرید یک مغازه را داد و گفت چون با صاحب مغازه آشنا هستم می‌توانم این مغازه را با قیمت مناسبی برایت خریداری کنم. او همچنین گفت برای اینکه صاحب مغازه متوجه نشود ابتدا مغازه را به نام خودم خریداری می‌کنم و سپس به نام شما می کنم. 
بدین ترتیب او بدون اینکه اجازه دهد من استعلام های لازم را بگیرم، مغازه را معامله کرد و من هم حاصل 20 سال پس اندازم را به او دادم. اما وقتی معامله انجام شد بلافاصله به شهرداری رفتم که به من گفتند این ملک پارکینگ است و صاحب ملک تخلف کرده و مغازه باید تخریب شود. بدین ترتیب با زحمت زیاد صاحب مغازه را پیدا کردم که او اظهار کرد من را نمی‌شناسد و طرف معامله صاحب بنگاه بوده. اما وقتی از من شنید که قصد شکایت دارم بلافاصله گفت مغازه را به بنگاه دار بفروش و من هم از او 
پس می‌گیرم. 
بدین ترتیب دوباره من با بنگاه دار وارد معامله شدم که او علاوه بر اینکه مغازه را با قیمت کمتری از من خرید دو عدد چک جهت خرید مغازه به من پرداخت کرد. حال سؤالم اینجاست که اگر چک‌ها به موقع پاس نشود چکار باید انجام دهم و همچنین آیا می‌توانم از مشاور املاک به اتهام کلاهبرداری شکایت کنم یا خیر؟ 
با تشکر
پاسخ: اگر مورد معامله فاقد اوصافی باشد که خریدار شرط کرده  یا به‌طور قانونی برای انتقال مورد معامله لازم و ضروری باشد خریدار می‌تواند با مراجعه به دادگاه فسخ معامله و استرداد ثمن معامله را درخواست نماید. 
لیکن چنانچه خریدار و فروشنده مستقیماً نسبت به ایجاد یا فسخ قرارداد توافق و تراضی کرده باشند طرح شکایت کیفری  یا دعوی حقوقی نسبت به اصل قضیه قابلیت استماع نداشته و خریدار صرفاً می‌تواند نسبت به وصول مطالبات خود از طریق چک های دریافتی اقدام کند و چنانچه منجر به برگشتی چک ها شود موضوع مشمول قانون صدور چک بلامحل خواهد بود.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.