اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

کم سابقه ترین بارش چابهار در ۲۰ سال اخیر

کم سابقه ترین بارش چابهار در ۲۰ سال اخیر

بارندگی ۱۷۰ میلیمتری شهر نگور چابهار دومین بارش سنگین این شهر در ۲۰ سال اخیر بوده است.

«حمیدرضا بهجتی»کارشناس اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بیشترین بارش ماهانه ثبت شده در شهر نگور مربوط به آذرماه سال ۱۳۹۱ است که ۱۹۵ میلیمتر باران در این شهر ثبت شده است.

وی با بیان اینکه بارش‌های رگباری از ویژگی‌های مناطق جنوبی استان است، افزود: مهم ترین ویژگی بارش‌های رگباری، ریزش سنگین باران در یک بازه زمانی کوتاه است که سبب سیلابی شدن و طغیان رودخانه‌های محلی می‌شود.تا پیش از این سامانه بارشی، باران مؤثری از ابتدای امسال در اکثر نواحی چابهار بویژه شهر نگور نباریده بود و این پدیده سبب شد تا بارش قابل توجهی نصیب این منطقه شود.

بهجتی اظهارداشت: علاوه بر نگور، بارش‌های قابل توجهی در ۱۶ ایستگاه بارانسجی حوزه مدیریت اداره هواشناسی چابهار ثبت شده است که بارندگی ۱۲ ایستگاه بیش از ۴۰ میلیمتر و هفت ایستگاه نیز بیش از ۷۰ میلیمتر بوده است. در جریان فعالیت سامانه بارشی اخیر در نواحی جنوبی و مرکزی استان، بارش‌های سنگین رخ داد که در اثر آن برخی رودخانه‌های محلی طغیان کرد و سیلاب تعدادی از روستاها را فرا گرفت.

بر اساس گزارش‌های شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان این بارندگی‌ها سبب شد تا بیش از ۶۱ میلیون مترمکعب آب وارد مخازن سدهای جنوب استان شود./ایسنا

کپی